ENCHEN Mini6 2-Direction Flex Heads Electirc Shaver 100% Waterproof Up to 60-Min OF Cordless Shaving With Magnetic Cutter Head
$8.99
In stock
ENCHEN Mini6 2-Direction Flex Heads Electirc Shaver 100% Waterproof Up to 60-Min OF Cordless Shaving With Magnetic Cutter Head
Input: 5V/1A
Rated power: 3W
Battery: 350mAh/3.7V Li-ion
Charging time: 1.5 hours
Run time: 1 hour
Charging interface: Type-C
* Waterproof | Magnetic cutter blade | Travel lock












The New Package Box













| Weight | 0.179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 3 in |
| Brand Name | ENCHEN |
| Gender | Male |
| Voltage | <20V |
| Power Type | Rechargeable |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Power Source | Rechargeable |
| Item Type | Electric Shaver |
| Charging Time | 1.5h |
| Function | Wet shave, Dry shaving, Fast Charging, Charging indication |
| Washing Mode | Whole body washing |
| Razor type | ROTARY |
| Model Number | Mini 6 |
| Feature | Twin Blade, Magnetic Cutter Head |
| With trimming device | No |
| Usage Time | 60Mins |
| Use | Face |
| Input | 5V/1A |
| Rated power | 3W |
| Battery | 350mAh/3.7V Li-ion |
| Charging interface | Type-C |
| Net weight of product (g) | 114.2g |
| Gross weight of Color Box(g) | 177.2g |
| Size of Color Box | 101*40*97mm |
| Size of shaver | 57*65mm |
| Choice | yes |
19 reviews for ENCHEN Mini6 2-Direction Flex Heads Electirc Shaver 100% Waterproof Up to 60-Min OF Cordless Shaving With Magnetic Cutter Head
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

P***t –
Portable razor very practical because small and effective. To see the battery life and blades.
Very interesting for the price.
Color: Mini 6
F***n –
The machine is very good and super comfortable and cuts wonderfully without pulling the hair like others!! !
Color: Mini 6
1***r –
very sensitive razor not an imitation leather works well even for intimate areas! arrived quickly and well packaged
Color: Mini 6 1pcs
Anonymous –
Solid quality and workmanship as expected and matches description.
. Seller shipped it in a timely manner.
Shaves very well!
Color: Mini 6
E***s –
Very good shaving result for what it costs, and it doesn’t take long at all to shave with this shaver. Highly recommended.
Color: Mini 6
y***y –
Amazing device, better than my phillips 3000 ,lets see how long will it lasts.
Color: Mini 6
Anonymous –
Great appliance. My partner shaves as short as possible on his head and this worked a treat and a great size for travel.
Color: Mini 6
D***I –
Everything is fine, the shaver even shaves well. It’s worth buying, I recommend it.
Color: Mini 6
g***e –
Very good and very beautiful item as described in the customer’s review. Bought another model from another store which turned out to be of poor quality compared to this one. 👍
Color: Mini 6
Anonymous –
Works perfectly 👌 Amazing 👏 Highly recommend
Color: Mini 6
a***r –
Nice
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
D***a –
Works just fine. It’s elegant and small as should be. Didn’t check the waterproofness
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
Anonymous –
Perfect
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
U***y –
The shaver is beautiful, the cutting head is attached magnetically to the body of the shaver. I took a shaving trial with it and it was good. The charging connector is usb c and it has a small dual color led that shows the status of charging. It is very small and good for travels. I wish they could also offer a replacement head for the future, but at this cost perhaps it is better to order a new one!
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
Anonymous –
Package arrived well packaged without any damage and problem. I recommend the seller and that shaver for that money 👍🏻
Color: Mini 6 Ships From: CHINA
Anonymous –
Very good product and exactly as advertised. It works well when trimming a very short beard; otherwise, it pulls the hairs and becomes quite uncomfortable. It leaves a nice smooth finish, similar to a shave with a razor. I recommend the purchase to everyone. The seller shipped quickly.
Color: Mini 6 Ships From:
Anonymous –
The mini 2-blade electric shaver arrived in good condition. After receiving it, I tested it by shaving my beard and it worked quite well. There’s not much noise, and although the shaver body is small, it seems to be well-made and sturdy.
Color: Mini 6 Ships From:
Anonymous –
This is, surprisingly, a better electrical razor than ones 10 times it’s price.
Doesn’t catch on thick hairs very much, and a really nice feel in the hand. The charge only holds for a couple of shaves but given how small it is that’s acceptable
Color: Mini 6 Ships From:
Anonymous –
The size is quite small, but the performance is decent.
Can be washed with water and has a locking function.
I’m satisfied with this price for this level of quality.
Color: Mini 6 Ships From: