XIAOMI MIJIA S100 Electric Shaver Twin Blade Portable Dry Wet Razor Beard Trimmer Cutter USB Rechargeable For Men Razors Machine
$21.99
In stock
XIAOMI MIJIA Electric Shaver S100
Feature
* Independent floating double cutter head for the comfortable shaving experience
* Body wash, shaving while bathing, silent motor, comfortable grip
* Adapt to more people's facial contours
* Full body washable, IPX7 waterproof
* Dry and wet double shaving, shaving while bathing
* It is easy to remove dirt, and cleaning becomes easy and simple
* Separable body for easy disassembly
* Battery capacity: 700mAh
* It takes about 2 hours to fully charge, for 90 minutes use
MIJIA Electric Shaver S100
Independent floating double cutter head
Body wash, shaving while bathing, silent motor, comfortable grip
Type-C charging interface
Independent floating double cutter head
Easily cope with complex facial contours, the cutter head floats inward to form a V-shape, and solves the shaving corner
Full body washable, IPX7 waterproof
support Dry and wet double shaving, shaving while bathing

Compact and practical design
it is a good partner for your business trip, travel,and enjoy the same shaving experience at home.
7200 rpm /min silent motor
Powerful and stable,reduced noise and shock through shock absorption design and gear structure optimization
It takes about 2 hours to fully charge and about 90 minutes. If you use it for 1 minute every day, you can use it for 3 months.
Double-loop elastic knife net for faster and more comfortable shaving. ECM electrochemical processing technology, the knife net is smooth and more comfortable.
Separable shaver for easy to clean
Double security protection
Press and hold the key to enter the lock of the travel lock, and the power will be automatically cut off after 10 minutes of continuous operation.
Package include carry bag,Battery indicator

Shaver head disassembly instructions
Remove the cutter head by holding the cutter head up.
The cutter head is pressed vertically against to complete the installation.

















| Weight | 0.178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 9 × 3 in |
| Brand Name | XIAOMI |
| Gender | Male, Male |
| Voltage | Global Universal(100-240V) |
| Power Type | Rechargeable |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Is Batteries Included | No |
| Power Source | Rechargeable |
| Number of nozzles | 1 – 2 pcs |
| Item Type | Electric Shaver |
| Charging Time | 2H |
| Washing Mode | Whole body washing |
| Razor type | ROTARY |
| Model Number | xiaomi s100 |
| Feature | Twin Blade |
| With trimming device | No |
| Usage Time | 240Mins |
| Use | Face |
| Size | Xiaomi Electric Shaver |
| Nozzle type | Other |
| MIJIA Electric Shaver | IPX7 Waterproof |
| electric shaver for men | Trimmer beard |
| Trimmer for men | Electric razors |
| electric razor man | shaving machine |
| professional beard machines | home-appliance |
| Wet shave | Dry shaving |
| Washing knives under water | fast charging |
| fast charging | Rechargeable |
| Choice | yes |
18 reviews for XIAOMI MIJIA S100 Electric Shaver Twin Blade Portable Dry Wet Razor Beard Trimmer Cutter USB Rechargeable For Men Razors Machine
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

S***k –
The razor in the box is original. All OK. I recommend! Buy with 5% discount — letyshops.XXXcom/ua/winwin?ww= 32187717 (XXX remove from the link after copying to the browser).
Color: S100 shaver
S***k –
Everything is great. The product is original. I recommend! Buy with a 5% discount — letyshops.XXXcom/ua/winwin?ww= 32187717 (XXX remove from the link after you copy it to the browser).
Color: S100 shaver
A***a –
very comfortable, the charging indication could be improved. easy to clean. It is small, it came with a charging cable
Color: black
Anonymous –
Very comfortable, the charging indication could be improved. Easy to clean. It’s small, came with a charging cable.
Color: black
Anonymous –
Excellent travel razor, I’m already buying a second one. The first one lasted about 2 years and I am completely satisfied. 👌 👍 🤗 Taking advantage of the moment, respect and admiration to all Russian-speaking people! Green clown on a poplar tree!!! PnH
Color: black
a***a –
An excellent shaver for its size and value. Don’t leave the beard as if it were trimmed with a razor, I believe no razor does that, especially since the blade is below a layer of metal. Nevertheless, it’s still worth it and I would buy again. I recommend.
Color: black
F***e –
Very good electric razor as an accessory. Small, perfect for travel. Very good battery life.
Color: S100
Anonymous –
Great little shaver! Ideal for travelling and charges with usb c.
Color: S100
D***S –
The xiaomi mijia s100 electric shaver is a compact and portable grooming device designed for convenience and effective shaving. It features a dual-blade system with a floating design that adapts to facial contours for a clean shave. The shaver is equipped with a high-speed motor for a powerful performance and has an ipx7 waterproof rating, allowing for both wet and dry shaving and easy cleaning. Its long-lasting battery provides multiple shaves on a single charge, making it ideal for travel. The minimalist design and usb-c charging further enhance its user-friendly appeal.
Color: black
m***i –
Just bought one for my son, it’s his first shaver. It works perfectly, better than my braun series 5 for him, because of smaller blades. I don’t know if it will last, finger crossed…
Color: S100
Anonymous –
For mobile use and travel, this performance is sufficient. It’s rechargeable and compact with a gentle touch, so it’s enough to maintain basic grooming. Please see the attached image for accessories.
Color: black
a***s –
Very good shaver, better than expected. I haved a philips one blade pro, but mija s100 is better and cheaper. Good job xiaomi!! !
Color: S100
R***n –
Very good quality, everything is well-made and shaves perfectly. It works only on battery power; cannot be used while charging, but shaves perfectly.
Color: black
V***e –
It’s very good and makes little noise, I tried it and it works perfectly. I hope the battery lasts a long time.
Color: black
E***n –
My husband and son really liked it, there’s almost no irritation, shaves well, operates quietly, size is not big, comes with a case and a type C cable. Fast delivery. I’ll order another one.
Color: black
Y***i –
Everything is fine. The product matches the description.
Works smoothly and shaves cleanly.
Color: S100
Anonymous –
The mujia shaver works very well for me as a daily shaver but really shines for travel. I had a problem with ingrown hairs from too close sha yes with a disposable razor. Since switching to the rotary style shaver no more ingrown hair. The mujia is my favorite rotary head shaver. I’ve given a couple to friends.
Color: black
G***r –
Slik and effective… really impress,.i tried several they were noisy, fragile and appeared cheaply. Very unreadable manual. But this truly worked smooth and quiet
Color: black