KENSEN S26 Electric Shaver for Men 4D Floating Blades Foil Shavers Waterproof 8000RPM Beard Trimmer Portable Mini Electric Razor
$41.99
In stock
KENSEN S26 Electric Shaver for Men 4D Floating Blades Foil Shavers Waterproof 8000RPM Beard Trimmer Portable Mini Electric Razor
Item:
Product :Mini Electric shaver
Model:FK-706
Rated Voltage:3.2V
Input Parameters:5V/1A
Input Power:8W
Product Size:About 82.5×65.6×35.65mm
Weight:About 155g
Charging Time:About 90min
Battery Life:About 120min
Battery Capacity:900mAh
Waterproof:IPX6
Feature:
4D floating blade head: This men's electric shaver uses precision stainless steel blades and a 4-layer floating blade head design, making this portable shaver fit the facial contour perfectly for a comfortable and smooth shaving experience.
Powerful motor: This shaver has a powerful motor built in, up to 8000PRM, which can easily cut thicker stubble and make your shaving experience smoother.
Ultra-long battery life: This men's electric shaver has a built-in 900mAH battery, which can be used for about 100 minutes when fully charged. It uses USB-C portable charging technology, and you can get 100 minutes of wireless battery life after charging for 90 minutes. It can be charged in the vehicle, so you don't have to worry about battery life when traveling.
100% waterproof performance: This IPX6 certified waterproof shaver can be easily used wet or dry with shaving foam. Washable design allows deep cleaning and maintenance-just rinse under the tap to restore it to new. Perfect for travel and daily care.
Professional Travel Care Device: The portable mini facial shaver is equipped with a magnetic dust cover to protect the high-quality blades. The compact body integrates travel lock technology and portable wireless operation to ensure perfect grooming during business trips.







Package list:
Mini electric shaver*1
Type-C charging cable*1
Cleaning brush*1
manual*1
Wiping cloth*1
FAQ:
Q:The product is not working properly. What should I do?
A: There are two possibilities.
(1) The blade of the head may get stuck in the hair, please clean the inside and outside of the head with a cleaning brush and try again.
(2) The battery is insufficient, or the electric charge is exhausted, please fully charge and try again.
Q: I heard an unusual noise during use. What should I do?
A: If you find any unusual noise,turn off the power immediately and check if the blade is deformed, damaged.
Q: Can the shaver blade be washed with water? Will it rust after washing with water?
A: You can wash it with water. The body is IPX6 waterproof. After washing it with water, please wipe it off with a cloth or tissue,it won't rust.








| Weight | 0.325 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 14 × 7 in |
| Brand Name | kensen |
| Gender | Male |
| Power Type | Rechargeable |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Power Source | Rechargeable |
| Number of nozzles | 1 – 2 pcs |
| Voltage | Global Universal(100-240V), 3.2V |
| Item Type | Electric Shaver |
| Charging Time | 1.5h, About 90min |
| Function | floating head, Wet shave, Dry shaving, Charging indication |
| Washing Mode | Whole body washing |
| Razor type | Mesh |
| Model Number | FK-706 |
| Feature | Four Blade |
| With trimming device | No |
| Usage Time | 120Mins |
| Use | Face |
| Certification | CE |
| Included Components | None |
| Size | 82.5×65.6×35.65mm |
| Blade Material | Stainless steel |
| Nozzle type | Other |
| Material | Stainless Steel |
| Name | mini Electric shaver |
| Model | FK-706 |
| Power | 8W |
| Weight | About 155g |
| Battery Life | About 120min |
| Battery Capacity | 900mAh |
| Waterproof | IPX6 |
| Feature 01 | electric shaver for man |
| Feature 02 | men’s shaving machine |
| Feature 03 | men’s razor/shaver for man |
| Feature 04 | beard trimmer/shaving machine |
| Feature 05 | men’s electric razor |
| Feature 06 | man shavers cordless rechargeable |
| Feature 07 | electric razor for men |
| Feature 08 | shaver for barber/foil shaver |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
13 reviews for KENSEN S26 Electric Shaver for Men 4D Floating Blades Foil Shavers Waterproof 8000RPM Beard Trimmer Portable Mini Electric Razor
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

S***a –
⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ Very satisfied the product is impeccable! It cuts very well, the blades are super sharp and you are left with smooth skin. It is small, easy to use and perfect to take on trips. I have also used it with wet skin and it worked without any problems. It feels like a quality product, not a cheap chinese product. It is really worth the money. I highly recommend it!
Color: Sliver Ships From: CHINA
E***a –
The razor exceeded expectations! Small but very convenient, fits perfectly in the hand. Shaves cleanly, even in hard-to-reach areas, leaving the skin smooth. My husband really liked that it can be easily washed under water after use. The charge lasts a long time; my husband takes it with him on trips—super convenient. We are happy with the purchase!
Color: Sliver Ships From: CHINA
Anonymous –
Very nice machine, very practicaly, i am completely satisfied and will definitely buy more. Thank you very much.
Color: Sliver Ships From: CHINA
j***a –
Color: Sliver Ships From: CHINA
Anonymous –
Color: Sliver Ships From: CHINA
S***d –
Wow what a close bit smooth shave. Very quiet compared to other bigger brands on the market. Have used it several times now and the flat hair cutter bar works and helps to keep my beard edges nice and straight. Easy to use as well. Thanks
Color: Sliver Ships From: CHINA
C***s –
Color: Sliver Ships From: CHINA
Anonymous –
High quality small size shaver. It’s well made and works well for a a neat shave for wet or dry use. Overall a good shaver and a great one to use while traveling. It’s size is ideal to put in your hand carry and carries the charge a fair bit. Highly recommend this product to those who travel frequently and need a shaver to get rid of a stubble.
Color: Sliver Ships From: CHINA
G***j –
Fast delivery. Very good quality of the materials. Shaving also very good. Big advantage – quite operation during work.i compared it with my old shaver and it’s 4 db more quite. Easy to clean.
Color: Sliver Ships From:
a***r –
Color: Sliver Ships From:
c***c –
Color: Sliver Ships From:
N***y –
Color: Sliver Ships From:
Anonymous –
Excellent product, great value for money.
Color: Sliver Ships From: