Sejoy Electric Razor for Men Rechargeable Electric Razor Shaving Machines Mens Electric Shavers,
$20.99
3D Floating Electrical Rotary Shaver
Main Features:
3D Independent Floating Cutter Head
● This razor has three sets of independently floating cutter heads, which add 1/3 shaving area than the ordinary double cutter razor. The cutter head has a smooth touch and elastic veneer to adapt to different face contours.
Ultra-thin double ring cutter
● The knife net blades are double-loop design, which greatly increases the knife net and face contact area, and the shaving efficiency is doubled.
ESM Smart Shaving System
● 5W high power, powerful power, low noise control for a comfortable experience.
Intelligent Anti-pinch
● When the battery is low, the razor can keep the cutter speed constant and avoid the low-speed clamp.
Charging for 1 Hour, Using 2 Months
● Ideal for traveling
Split Design
● The cutter head assembly and the fuselage are separately designed. When cleaning, the cutter head cover can be pulled out and put into the water for rinsing. After washing and drying, the operation is simple and convenient.
Automatic Grinding Blade
● The material of this cutter head net is made of imported steel from Japan. It is precisely fitted. When the razor is opened, the blade is automatically ground to keep the cutter head sharp and durable.
Specifications:
Brand: Sejoy
Material: ABS Metal
Color: Black, Silver,blue
Net Weight: 139g
Size: 155×5 3mm
Power: 5W
Voltage: 5V
Charging Time: 60 mins
Charging Method: USB Charging
Notice:
1. Sejoy shaver isn't waterproof, the cutter head can washing.
2. Razor blades are consumables, it is recommended to buy spare blades.
3. For those with long beards, you can trim with a pop-up blade and then shave with a razor, otherwise you will pull the beard.

















| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 6 × 18 in |
| Brand Name | sejoy |
| Power Type | Rechargeable |
| Gender | Male |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Number of nozzles | 1 – 2 pcs |
| Voltage | Global Universal(100-240V) |
| Charging Time | 2H |
| Function | floating head, Wet shave, Dry shaving, Fast Charging, Charging indication |
| Item Type | Electric Shaver |
| Razor type | ROTARY |
| Feature | Triple Blade |
| With trimming device | Yes |
| Usage Time | 120Mins |
| Certification | RoHs, CE, RoHS |
| Blade Material | Stainless steel |
| Nozzle type | Trimmer nozzle |
| Material | ABS |
| Use | Face |
13 reviews for Sejoy Electric Razor for Men Rechargeable Electric Razor Shaving Machines Mens Electric Shavers,
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Works very well and holds a decent charge. An excellent razor for this price; equal to one’s costing five times more. The cover should be put back on as cats and pets will damage these as they smell a bone type odor. I used to throw the cap away but use it now. Good unit!
Color: TXD-BLASTO1
Anonymous –
Excellent
Color: Light blue Ships From: United States
Anonymous –
Very good, remains to be seen over time.
Color: Gray Ships From: GERMANY
3***r –
Product received quickly, I am using it and I feel very comfortable with it, it shaves leaving the skin very smooth in just a few strokes, lightweight and easy to maneuver.
Color: Grey Ships From: Italy
L***d –
Great
Color: Blue Ships From: United States
Anonymous –
Great product at a great price
Color: Gray Ships From: UNITED KINGDOM
Anonymous –
works perfectly.
Color: X2 Black Ships From: UNITED KINGDOM
m***r –
This is my second sejoy, i bought one off another famous web site 3 years ago and it has been perfect, there was nothing wrong with it, it still shaved me ok i just fancied a new one (as you do), like getting a new mobile phone when your old one still works, they have altered the design slightly made the on/off switch harder to turn on accidentally, like in a case if you are traveling, i would recommend this.
Color: BluePRO Ships From: UNITED KINGDOM
a***r –
5 days delivery to Germany. Sejoy is identical to Enchen black stone. The shaving head is identical to the Enchen. It fits both razors. The blades themselves are also identical. Nice razor that shaves very well.
Color: Blue Ships From: GERMANY
g***r –
Good value for the price.
Color: Gray Ships From: United States
t***r –
The pop razor is great just as good as my famous name one that i’ve had for 25 years the razor won’t get used much as i have a beard but it’s lightweight nice to hold looks good quality easy to clean and unlike my old one the blades are sharp. Great value charges quick too.
Color: Blue Ships From: UNITED KINGDOM
Anonymous –
Works perfectly, my skin is smooth and not irritated. Charging works flawlessly, a cost-effective alternative to expensive brand-name razors.
Color: Green Ships From: GERMANY
Anonymous –
Works well, according to the price.
The original sadly shaves a grade better, better in this case does not mean shorter. It means smoother, as he original seems to have sharper blades.
Anyway the result is acceptable, my skin shows no rash and all hairs are removed. Can surely be used as a travelling shaver. If you have sensitive skin, i would also recommend it, if you have _very_ sensitive skin, turn around an buy the original.
Color: Green Ships From: GERMANY