Electric Shaver for Men, Professional Rechargeable Electric Foil Shaver for Home for Men, Father’s Day Gift
$15.99
In stock
【Detachable Cutter Head】: Bald Head Shaver, detachable water wash head, cleaning is more convenient. Use wet or dry. Bass motor, fast speed, low noise.
【Easy to Use】: Electric Shaver, curve shaped close shaving, thin and large mesh, close to the face, captures beards, especially for hard beards.
【Portable】: The Electric Shaver is small in size and Suitable for air travel, business trip, office, car, on the go, camping and more.
【Material】: The Electric Foil Trimmer is made of stainless steel, which is gentle on the skin and fits hair, sideburns and chest hair.





















| Weight | 0.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 10 × 7 in |
| Brand Name | SHUYU |
| Gender | Male |
| Power Type | Rechargeable |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | |
| Power Source | Rechargeable |
| Number of nozzles | 1 – 2 pcs |
| Voltage | Global Universal(100-240V) |
| Item Type | Electric Shaver |
| Charging Time | 2H |
| Function | floating head, Wet shave, Dry shaving, Automatic power selection based on bristle density, Washing knives under water, Fast Charging, Charging indication |
| Washing Mode | Do not wash |
| Razor type | Mesh |
| Model Number | MG5812 |
| Feature | Twin Blade |
| With trimming device | No |
| Usage Time | 120Mins |
| Use | Face |
| Certification | RoHs, CE, FCC, RoHS |
| Blade Material | Stainless steel |
| Nozzle type | Other |
| Material | ABS |
3 reviews for Electric Shaver for Men, Professional Rechargeable Electric Foil Shaver for Home for Men, Father’s Day Gift
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
5***r –
The truth is it exceeded my expectations, cuts excellently and is not noisy at all… I hope it lasts long enough, thank you.
Color: Golden Ships From: United States
a***r –
Color: Golden Ships From: United States
Anonymous –
Color: Golden Ships From: United States