MLG Electric Shaver Portable USB Rechargeable Full Body Trimmer with T Blade
$28.99 Original price was: $28.99.$18.99Current price is: $18.99.
In stock
• Portable and Rechargeable :The MLG Electric Shaver is designed for convenience, with a battery charging time of up to 2 hours and a long-lasting battery life of 51 to 90 minutes. It's perfect for on-the-go use.
• Versatile Hair Trimmer :This device is not just a shaver; it's also a versatile hair trimmer. It comes with changeable nozzles and a maximum cutting length of over 20 mm, making it ideal for trimming beards, armpits, and more.
• USB Convenience :The MLG Electric Shaver features a USB connection, allowing for quick and easy charging. It's perfect for those who are always on the go.
• Vibratory Motor :Equipped with a vibratory motor, this electric shaver ensures a smooth and comfortable shaving experience. It's designed to reduce irritation and deliver a clean, close shave.
• Durable Construction :ating from , the MLG Electric Shaver is built to last. Its sturdy construction and durable materials ensure it can withstand regular use.
• Easy Care :This electric shaver is easy to care for. It's washable and comes with a change of nozzles feature, making it hygienic and convenient for everyday use.
Specification:
Gender: Male
Power Type: Electric USB charging
Use: Face、Body
Usage Time: 65-80Minutes
Washing Mode: Washable
Charging time: 2 Hours
Voltage:USB
Product Size
Package Content:
1 x Hair shaver
3 X Guide comb
1 x USB charging cable
1 x User Manual
Features:
1. Integrated design, easy to use and carry.
2. Superior technology.
3. Rechargeable, cordless use.
4. Comfortable, enjoy this short shaving process.
5. Ultra-thin shaving head, safe beard-cutting apparatus.
6. Each end is equipped with two different sizes of comb attachment(1mm/3mm/5mm), convenient for you to control the length of the hair.
7. Built-in LED light.
Notice:
*Images on this page are for illustration only and the design of theactualproduct may differ.
**All data on this page regarding charging and battery life and Usage timeis obtainedfrom laboratories, and may not reflect the actual product.Actual usage results may vary due to environmental factors




























| Weight | 0.146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 11 × 3 in |
| Brand Name | MLG |
| Is Batteries Included | Yes |
| Origin | |
| Commodity Quality Certification | ce |
| Voltage | 220V |
| High-concerned chemical | None |
| Motor type | ROTARY |
| Certification | CE |
| Number of nozzles | 3 – 4 pcs |
| Item Type | hair trimmer |
| Length adjustment method | Change of nozzles |
| Battery Charging Time | up to 2 hours |
| Battery Life | 51 – 90 minutes |
| Power type | Mains and battery operation |
| Function | wet haircut, dry haircut, Washing knives under water, Fast Charging, Charging indication |
| Maximum cutting length | over 20 mm |
| Purpose | For the bikini area, For beard and mustache, For body |
| Blade Material | Stainless steel |
| Minimum cutting length | more than 2 mm |
| Choice | yes |
14 reviews for MLG Electric Shaver Portable USB Rechargeable Full Body Trimmer with T Blade
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

k***r –
Great product for the price
Color: Black
K***T –
Works perfect recommend
Color: Black
C***d –
Nice quality for the price, very close shave and the head is replaceable with current high dollar heads if you choose. Recharging is very fast and holds a charge surprisingly longer than expected.
Color: Black
c***r –
Shaver is awesome
Color: Black usb charging
Anonymous –
Excellent product, very good!
Color: Black
Anonymous –
It shaves close and comfortable to hold.
Color: Black
M***t –
Very happy with the product. Does not give a close shave, but is very good quality and is similar to philips one blade.
Color: Black
M***s –
Very happy with this razor. Probably more suited to beards and/or stubble and clearly has the power and blade sharpness to handle the thicker growth. I am basically going to use it to clean up 2/3 days growth.
Color: Black
G***Z –
I’m very satisfied thank you
Color: Black usb charging
I***A –
Very good product and excellent price. Recommended.
Color: Black
R***z –
product that I recommend 100 percent, before using it for the first time, it is necessary to charge it to the maximum for long-term battery improvement.
Color: Black
A***l –
Excellent shaver. Removes almost all hair.
Color: Black
M***y –
It arrived quickly, i tried it, it works well, it seems to be good and of average quality ++++
Color: Black
Anonymous –
Good trimmer. No sharp edges. And usb chargeable so you don’t have to keep changing batteries. The price is excellent compared to other sites.
Color: Black