ENCHEN Blackstone Electrical Rotary Shaver for Men 3D Floating Blade Washable Type-C USB Rechargeable Shaving Beard Machine
$10.99 – $14.99Price range: $10.99 through $14.99
• 3D Floating Blade :The 3D floating blade ensures a smooth and close shave, leaving your skin feeling soft and smooth.
• Washable Type-C USB Rechargeable :The shaver is both rechargeable and washable, making it easy to clean and maintain for long-lasting use.
• 85 Minutes of Usage Time :With a usage time of 85 minutes, this shaver is perfect for those who need a long-lasting shave without having to recharge.
• Rotary Razor Type :The rotary razor type ensures a precise and even shave, making it ideal for those who want a clean and professional-looking shave.
ENCHEN BlackStone 3D Electric Face Shaver For Men USB Smart Rechargeable Fast Charging Electric Razor Beard Shaving Machine
Main Features:
3D Independent Floating Cutter Head
● This razor has three sets of independently floating cutter heads, which add 1/3 shaving area than the ordinary double cutter razor. The cutter head has a smooth touch and elastic veneer to adapt to different face contours.
Ultra-thin double ring cutter
● The knife net blades are double-loop design, which greatly increases the knife net and face contact area, and the shaving efficiency is doubled.
ESM Smart Shaving System
● 5W high power, powerful power, low noise control for a comfortable experience.
Intelligent Anti-pinch
● When the battery is low, the razor can keep the cutter speed constant and avoid the low-speed clamp.
Charging for 1 Hour, Using 2 Months
● Ideal for traveling
Split Design
● The cutter head assembly and the fuselage are separately designed. When cleaning, the cutter head cover can be pulled out and put into the water for rinsing. After washing and drying, the operation is simple and convenient.
Automatic Grinding Blade
● The material of this cutter head net is made of imported steel from Japan. It is precisely fitted. When the razor is opened, the blade is automatically ground to keep the cutter head sharp and durable.
Specifications:
Brand: ENCHEN
Material: ABS Metal
Color: Black, Silver
Net Weight: 139g
Size: 155×5 3mm/6.10×2. 09
Power: 5W
Voltage: 5V
Charging Time: 60 mins
Charging Method: USB Charging
Notice:
1. ENCHEN Blackstone shaver isn't waterproof, the cutter head can washing.
2. Razor blades are consumables, it is recommended to buy spare blades.
3. For those with long beards, you can trim with a pop-up blade and then shave with a razor, otherwise you will pull the beard.
























| Weight | 0.229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 9 × 5 in |
| Brand Name | ENCHEN |
| Gender | Male |
| Power Type | Rechargeable/Electric Both Work |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Power Source | Rechargeable |
| Voltage | Global Universal(100-240V) |
| Item Type | Electric Shaver |
| Charging Time | 1h |
| Function | floating head, Wet shave, Dry shaving, Fast Charging |
| Washing Mode | Do not wash |
| Razor type | ROTARY |
| Model Number | Blackstone |
| Feature | Triple Blade |
| With trimming device | Yes |
| Usage Time | 85Mins |
| Use | Face |
| Certification | CE, EAC, FCC, RoHS |
| Choice | yes |
10 reviews for ENCHEN Blackstone Electrical Rotary Shaver for Men 3D Floating Blade Washable Type-C USB Rechargeable Shaving Beard Machine
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

a***r –
So cool
Color: BLACKSTONE
Anonymous –
So far so good. Give me a clean shave
Color: BLACKSTONE-C
Anonymous –
Color: BLACKSTONE
Anonymous –
Highly recommended, I am very satisfied.
Color: BLACKSTONE
Anonymous –
Excellent, highly recommended
They deliver on time
Color: BLACKSTONE
Anonymous –
Ok
Color: BLACKSTONE
h***r –
I have tried it. It does a very good job.
Color: BLACKSTONE
h***r –
It works quite well.
I do use it since i got it.
Color: BLACKSTONE
J***Y –
Ok
Color: BLACKSTONE
Anonymous –
Works perfectly. Had the smaller version but this helps me shave faster!
Color: BLACKSTONE