Original Lenovo X7 Air Conduction Headphone Wireless Bluetooth 5.3 Earphones Bone Conduction Sports Headset Outdoor EarHook Mic
$19.99
Bluetooth version: 5.3
1. New bone conduction technology, 16mm large moving coil unit
2. ively reduce sound leakage, sound insulation and vibration prevention
3. Stronger anti-interference ability, low latency, and smoother games
4. IPX5 sports waterproof, light to wear without burden
5. The directional vibrator is more comfortable to wear without in-ear
6. Vibration speaker size: 16mm
7. Bluetooth transmission distance: ≥10M
8. Music time: about 10 hours
9. Charging time: about 2 hours
10. Rated Power: 0.75W, 80±3dB
11. Headphone battery capacity: 150mAh




























| Weight | 0.146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 15 × 6 in |
| Brand Name | Lenovo |
| Style | Wired in-ear headphones |
| Vocalism Principle | Dynamic |
| Origin | |
| Material | ABS, TPU |
| High-concerned chemical | None |
| Communication | Wired |
| Volume Control | Yes |
| Category | Earphones & Headphones |
| Certification | CE, RoHS |
| Number Of Drivers | 2 |
| Plug Type | Line Type |
| Impedance Range | up to 32 Ω |
| Active Noise-Cancellation | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Frequency Response Range | 20 – 20000 |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Resistance | 8 |
| Line Length | |
| Package List | User Manual, Charging Cable |
| Control Button | Yes |
| Codecs | AAC, sbc |
| Driver Diameter | 16 |
| Sensitivity | 119 |
| Is wireless | Yes |
| Connectors | Type c |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Battery life up to[hours] | 10 |
| Total Harmonic Distortion | 2 |
| Support Memory Card | No |
| Support APP | Yes |
| Function | for Video Game, Common Headphone, For Mobile Phone, HiFi Headphone, Sport, For Outdoor, For Office |
| Battery Capacity[mAh] | 150 |
| Maximum wireless range[m] | 10m-20m |
| With Microphone | Yes |
| Features | Waterproof, With microphone, Apple Siri Support |
| Choice | yes |
16 reviews for Original Lenovo X7 Air Conduction Headphone Wireless Bluetooth 5.3 Earphones Bone Conduction Sports Headset Outdoor EarHook Mic
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

E***z –
Great headphones
Color: Black
Anonymous –
Good
Color: X4
R***f –
I really like these. The sound quality if surprisingly good. Phone works fine (at least nobody complains). This is my 2nd pair, i lost the first pair when they fell off draped over a winter scarf. Took a while to get them (some mix-up when they passed through customs). Happy i was able to get them replaced.
Color: Black
D***a –
Ok
Color: Black
O***e –
Works very well.
Color: White
A***D –
Fits alright, was easily connected to my phone. The sound is not all that high but atleast good for the price.
Color: Black
a***r –
Quality and performance within expectations, always with delivery before the deadline. Recommendation for other customers looking for superior standard headphones, sharing the purchase with friends.
Color: Black
K***e –
Good headphones to keep at home or at work (if there isn’t much outside noise), it’s good to use them on the bike because you can hear the traffic and stay alert to avoid accidents. They are very comfortable, I have spent 5 hours continuously listening to music at home while doing general cleaning and only 30% of the battery has been used. It’s slow to load, but you can’t expect fast charging for the low price they have. The calls sound good (if there isn’t much external noise) and the interlocutor tells me that they can hear me well. The Bluetooth has a good connection with my cell phone (Infinix NOTE 40 PRO) but it bothers me with my laptop’s Bluetooth; the music sounds with interruptions, I don’t know why. BUT FOR SUCH AN ECONOMIC PRICE, YOU CAN’T BE PICKY.
Color: White
a***r –
They fit comfortably, staying in place even during intense workouts. They charge quickly, and the battery lasts several hours without recharging. They’re a great choice for sports and walks.
Color: Black
a***r –
Arrived quickly and in good condition. Working very well for me so far.
Color: X7-Black
C***k –
Works great, really enjoy them
Color: X7-White
J***f –
Very nice model, fits well and audio quality is good. Very strong drivers, at high volume you can feel the vibration. Also mic works well for phone calls
Color: Black
Anonymous –
Item was exactly as described fit comfortably came early sounds good highly recommend
Color: X7-Black
C***l –
It’s a keeper. Came in box. Comfortable fit. Ex acoustics. Stays in place. Long range. Blue tooth easy and auto searches.
Color: X7-Black
Anonymous –
Good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good good
Color: X4
K***e –
Works as advertised. Audio is slightly audible to others (particularly higher frequencies), and does not always achieve good contact since it isn’t very tight, but is great otherwise.
Color: Black