Smartwatch Men Women Wristwatches Smart Watch Message Fitness Monitor Bracelet Birthday Gift Electronic Clock For Android IOS
$3.99
How To Use:
1. Please charge it correctly for 30 minutes when you receive it. it was run out of power after the long delivery.Press and hold the circular mark at the bottom of the screen to turn on the device, and the watch operation is also achieved by pressing the circular mark(The screen cannot be swiped, it can only be operated by short or long pressing the circular icon)
2. Before using, scan the QR code on the manual to download the app and connect it to the watch with APP.
3. Please always authorize app access to all phone functions and always let it operating on.
Package Contents: 1 x Smart Watch, 1 x Box,1 x Manual (Note:No Charger. Dear buyers, this watch does not require a charging cable, it can be charged directly through the charging head or USB interface.Dear,The box may be damaged after long transportation, but the watch is fine, please understand.)
Feature
Practical:Keep abreast of your exercise intensity and physical condition in order to adjust your fitness plan in a timely manner.
Multiple sports modes:The phone has a variety of sports modes built in, no need to add on the phone, wear the bracelet directly to exercise, the bracelet can record all your sports data.
Skin-friendly material:The bracelet wristband is made of lightweight skin-friendly soft Silicone, which adopts lightweight design, no feeling to wear.
Note :
1. As the firmware is continuously updated, the user interface will be updated accordingly. The images are for reference only, and everything is subject to the actual product.Some functions need to be connected to the APP first
2. Please download APP firstly, and bind the watch, Do not use the mobile phone wireless to directly link the watch. If it is already connected, please delete the matched watch from the mobile phone wireless matching device.
3. Charge need to match the Output of the charger below 1A, more than 1A fast chargers may not be able to charge.
4. This product can only surface splash waterproof(Cool water), please don't wear it to swim ,wash handdrop it to the water or soaked in water ect.
5. If the watch can't be stat rup,pls charge it 5-10min before you use.The watch has a 55mAh battery capacity, with a standby time of 4days on full charge and 4hours of continuous use.




















Note 2:
1. Wearable devices monitor human activities through electronic sensors. They are at the level of consumer electronics. It's normal to have certain deviation. The health test results of the watch are for reference only, and can not be compared with medical equipment. When the watch is placed on the surface of the object, there will be other test results. It is normal and not a product defect.
2. As the firmware is continuously updated, the user interface will be updated accordingly. The images are for reference only, and everything is subject to the actual product.
3. This product is an electronic product. Do not take a bath with this product. Do not expose it to heat under high temperature. Do not soak it in water .
4. Please download APP firstly, and bind the watch, Do not use the mobile phone Bluetooth to directly link the watch. If it is already connected, please delete the matched watch from the mobile phone Bluetooth matching device.
5. Due to the difference of light and screen, the color of the item may be slightly different from the picture.
6. Charge need to match the Output of the charger below 1A, more than 1A fast chargers may not be able to charge.
7. The watch demo animation content at boot time is random, not necessarily the one shown in the video.
Thank you!















| Weight | 0.038 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 8 × 2 in |
| Brand Name | CHAONB |
| Category | Smart Watches |
| System | Android Wear |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Push Message, 24 hour instruction, Alarm Clock, Month, Heart Rate Tracker |
| Battery Life | 4H, 4 |
| SIM Card Available | No |
| Type | On Wrist |
| Voice assistant built-in | No |
| Language | English, Russian, Spanish, Polish, Portuguese, Turkish, Italian, French, German, Korean, Japanese |
| High-concerned chemical | None |
| Display Size | 1.44inch |
| Network Mode | None |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Sleep Monitor |
| RAM | <128MB |
| Screen Shape | SQUARE |
| Battery Capacity(mAh) | <120mAh |
| Resolution | 128*128 |
| Bluetooth-compatible Version | 4.0 |
| GPS | No |
| Screen Material | TFT |
| Multiple Dials | Yes |
| Application Age Group | Adult |
| Mechanism | Yes |
| Origin | |
| Compatibility | All Compatible |
| ROM | <128MB |
| Rear Camera | None |
| Activity Tracked | Other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Waterproof Grade | Not waterproof |
| Band Detachable | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Style | Fashion |
| Movement Type | Electronic |
| Model | 116plus, Y68 |
| Choice | yes |
13 reviews for Smartwatch Men Women Wristwatches Smart Watch Message Fitness Monitor Bracelet Birthday Gift Electronic Clock For Android IOS
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

J***a –
Beautiful touch watch, very comfortable, highly recommended, apart from being comfortable, it is at a good price, I recommend it.
Color: 116Plus Red
Anonymous –
Good product
Color: Y68 Pink
a***r –
Works like i wanted it to
Color: Y68 Black
J***z –
Very nice product will buy and recommend this seller to friends and family. Delivers way over its price
Color: 116Plus Black
Anonymous –
It’s a good watch for the price
Color: Y68 Black
E***a –
The watch came defective, it doesn’t sync and therefore it’s useless. There’s nothing you can do with the watch.
Color: 116Plus Black
a***r –
I loved it, just as described in the app. Satisfied!!! !
Color: Y68 White
Anonymous –
Fits good but a little confusing to use
Color: 116Plus Black
Anonymous –
Very great service and a blessing to have
Color: Y68 Silvery
Anonymous –
Very nice looking
Color: Y68 White
J***e –
Everything came as promised and was delivered in a timely manner and was a perfect fit! My items were actually delivered before the estimated delivery date and i had no issues with any part of the entire process and was kept up to date with every step of the delivery
Color: Y68 Silvery
K***r –
Got it but still trying to figure it out. But i didn’t know it was a kids watch. So i gave it to my brother
Color: Y68 Black
Anonymous –
It was good
Color: 116Plus Purple