COLMI P81 Voice Calling Smart Watch Ultra 1.9 inch Screen 24H Health Monitor 100+ Sports Modes, Bluetooth Smartwatch Men Women
$12.99 – $15.99Price range: $12.99 through $15.99
New product in 2024: The chip has been updated and the internal structure has been optimized to increase the battery capacity by 30%.
COLMi P81 – Voice Calling Smartwatch Value King
Health Features:
Wrist-based Heart Rate (automatic measurement), Blood oxygen, Blood Pressure, Sleep tracker, Drink water reminder, Reminder to move, Women's Physiological cycle, Relaxation mode, Support health APP.
Voice Calling Features:
Voice Calling, Dial Pad, Recent Call, Contact, Call Rejection.
Life Features:
Smart Notifications(Call, Text, Gmail and Smartphone App Notifications), Alarm clock, Game, Flashlight, Timer, Stopwatch, Weather, Controls Smartphone Music and Camera, Find My Phone and Watch, Calculator, Set the screen off time, Do not disturb mode.
Sports Features:
Activity Record( Steps, calories, distance), Sport Goal, 100+ Exercise Modes, Sports Data Report, IP68 waterproof.
Watch Faces
APP Sync: 100+ watch faces
System Default: 8
Customize Watch Faces: Support, you can set the picture you like as the watch face.
COLMI P81 Spec.
Main chipset: JieLi JL7012F6
Display Size: 1.9'' Large HD Display.
Display Resolution: 240*284 pixels
Battery Capacity: 300 mAh Li-pol battery.
Battery Life:
Standby mode: Up to 20 days
Typical usage modes: Up to 10 days
Heavy usage modes: Up to 5 days
Coutinuous Voice Calling: Up to 280 mins
Charging Time: About 1.5 hours
Waterproof level: IP68 Waterproof
APP: "Da Fit"
Suitable for mobile phones with Android 5.0 or higher, or iOS 9.0 or higher.
Language
English, Russian, Portuguese, German, French, Spanish, Arabic, Ukrainian, Italian, Chinese.






























| Weight | 0.076 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 7 × 2 in |
| Brand Name | ColMi |
| Category | Smart Watches |
| System | None |
| Function | Passometer, sleep tracker, Push Message, Heart Rate Tracker, 24 hour instruction, Alarm Clock, Answer Call, Dial Call, Remote Control, week, Month, fitness tracker, Message Reminder, Interactive Music, Call Reminder, Calculators |
| Battery Life | 3-5days |
| SIM Card Available | No |
| Type | On Wrist |
| Voice assistant built-in | Yes |
| Language | English, Russian, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Ukrainian, Arabic |
| High-concerned chemical | None |
| Display Size | 1.9 inch |
| Network Mode | None |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Other, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor, Stress Monitor |
| RAM | <128MB |
| Screen Shape | SQUARE |
| Battery Capacity(mAh) | 300-450mah |
| Resolution | 240*284 |
| Bluetooth-compatible Version | 5.3 |
| GPS | No |
| Screen Material | IPS |
| Multiple Dials | Yes |
| Application Age Group | Adult |
| Mechanism | No |
| Origin | |
| Compatibility | All Compatible |
| ROM | <128MB |
| Rear Camera | None |
| Activity Tracked | Other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Waterproof Grade | Professional Waterproof |
| CPU Model | JieLi JL7012F6 |
| Band Material | Silica Gel |
| Touch Screen | Yes |
| Battery Detachable | No |
| Band Detachable | Yes |
| Band width[mm] | 20mm |
| App name | Da Fit |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Battery Capacity | 300-450mah |
| Style | Fashion |
| APP Download Available | No |
| Waterproof | IP68 |
| HR sencor | LC09 |
| Touch type | Full screen touch |
| Battery Capatcity | 300mAh |
| Choice | yes |
12 reviews for COLMI P81 Voice Calling Smart Watch Ultra 1.9 inch Screen 24H Health Monitor 100+ Sports Modes, Bluetooth Smartwatch Men Women
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

j***d –
Delighted with it so far, just out of the box and connects with phone by scanning the qr code , and minutes later, i’m talking to someone through the watch ! Also happy to see europe rep is based in cork
Color: Blue
J***y –
Solid build and everything works. I bought it to track sleep patterns though, and it’s only capable of recording sleep between 10pm and 8am local time (during which i am at work)
Color: black
j***r –
Works fine. Will try and get more bigger size next time. I recommended
Color: black
A***b –
Really wonderful
Color: Blue
K***t –
Best watch ever bought
Color: black
J***a –
excellent in everything
Color: black
J***a –
excellent smartwatch
Color: Gold
Anonymous –
It arrived on time and well-packaged. It looks and feels of good quality. It has many functions! There was no need to contact the seller. Thank you!!
Color: Silver
I***s –
Nice watch
Color: Gold
L***s –
The product looks very good, I haven’t opened it yet but it seems great.
Color: Silver
Anonymous –
very good
Color: black
E***a –
Simply an amazing device for a great price!
Color: black