LAXASFIT Smartwatch Bluetooth Talk Smartwatch Message Alert Heart Rate Monitor Sports Watch for Android IOS Men Women
$7.99

LAXASFIT Smartwatch
Compatible with Android 5.0 and above Apple IOS 9.0 and above all cell phones
Main Functions:
Chime, Receive Calls, Message Reminder, Exercise Record, Heart Rate/Blood Pressure/Oxygen Measurement, Sleep Quality Monitoring, Pedometer, Alarm Clock, and many more other features waiting for you to explore.
What you can get when you buy this watch
– Gorgeous and exquisite appearance
X10 Ultra has a large 2.01-inch color display with 240×296 resolution, clear colors, smooth reading, 64MB memory, which fully meets the needs of most people, so that you can use it as if you were using a cell phone worn on your wrist, and the watch can be downloaded with hundreds of different styles of dials, from which you can choose the one you like the most to show yourself. You can choose your favorite dial to show yourself.
-More accurate understanding of your physical condition
A watch needed by a person who cares about his health, it can conveniently and accurately measure your heart rate, blood pressure, blood oxygen as well as physiological period, so that you know your body like the back of your hand, and it can also monitor your sleep, help you improve your sleep condition, so that your body can get a better rest.
-More direct view of your workout results
X10 Ultra has 7 exercise modes, whether you are running, walking, biking, or any other exercise, you can see your exercise data on the watch and mobile app, helping you to reach your fitness goals in a more planned way.
-Receive calls and check messages
You can connect the watch to your phone and receive calls and messages without having to take out your phone. The smartwatch is closer to your body, so you won't miss urgent messages from your family or friends.
-Very complete range of other features
Pedometer, Calculator, Alarm Clock, Stopwatch, Check Weather, Step Counting, Breathing Exercise, Voice Assistant, etc., X10 Ultra has almost all the features you need, in addition to 13 system languages, compatible with Android and iOS, no matter who you are, X10 Ultra is suitable for you to use.
-More reasonable price and better quality
It offers great value for money, with a lower price and more features in the same category. It is great if you want to buy a fitness watch or a gift for your family. This watch is suitable for many types of people and many occasions, such as sports, meetings, work, leisure and so on.
Packing list
Smart watch*1
Wireless charging*1
user manual*1
Packing box*1
Note
1.The principle of smartwatch measurement is completely different from that of medical equipment. It is only for sports and fitness reference, thank you.
2. After receiving the watch, it is recommended to charge the watch first.
3.Please scan the QR code in the manual to download the APP before use.








| Weight | 0.131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 17 × 3 in |
| Brand Name | LAXASFIT |
| Category | Smart Watches |
| System | Android Wear, Android OS, iOS |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, Remote Control, Push Message, Big Three Needles, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Small Second, World Time, Calorie Counter, Permanent Calendar, Power Reserve, GMT Two Places, Perspective Window, week, Speed Measurement, Month, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent, Calendar, Lighting, Countdown, Calculators |
| Battery Life | 2 |
| SIM Card Available | No |
| Type | On Wrist |
| Voice assistant built-in | Yes |
| Language | English, Russian, Spanish, Polish, Portuguese, Turkish, Italian, French, German, Dutch, Arabic, Indonesian |
| High-concerned chemical | None |
| Display Size | 2.01 |
| Network Mode | None |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Other, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor, Body Temperature Monitor |
| RAM | 4GB |
| Screen Shape | SQUARE |
| Battery Capacity(mAh) | 180-220mAh |
| Resolution | 320*385 |
| Bluetooth-compatible Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Screen Material | AMOLED |
| Multiple Dials | Yes |
| Application Age Group | Adult |
| Mechanism | Yes |
| Origin | |
| Compatibility | All Compatible |
| ROM | 256 MB |
| Rear Camera | None |
| Activity Tracked | Other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Waterproof Grade | Life Waterproof |
| CPU Model | JQ7011 |
| Band Material | Silica Gel |
| Touch Screen | Yes |
| Battery Detachable | Yes |
| Band length[mm] | 260 |
| SIM Card Slot | No |
| Band Detachable | Yes |
| Band width[mm] | 22 |
| App name | LAXASFIT |
| Weight[g] | 57 |
| Certification | CE |
| Style | Fashion |
| Movement Type | Electronic |
| Model | X10 Ultra |
| APP Download Available | No |
| Case Material | Alloy |
| Accessory Type | Chargers |
| WIFI | No |
| Choice | yes |
16 reviews for LAXASFIT Smartwatch Bluetooth Talk Smartwatch Message Alert Heart Rate Monitor Sports Watch for Android IOS Men Women
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Very good works well i tried it it knew my city in the weather app without me doing anything time accurate hard if you don’t know how to read military time.
Color: black
M***r –
I like the watch it has everything
Color: Black Ships From: CHINA
U***r –
This watch works great. Would recommend for anybody who wants a smart watch for their phone.
Color: Gray
J***r –
Very nice smart watch for 7 bucks
Color: black
U***r –
Great watch honestly, it tells you blood pressure, heart rate, blood sugar sugar and more
Color: Black Ships From: CHINA
Anonymous –
Very good, I really liked it.
Color: Orange Ships From: CHINA
Anonymous –
The cost-performance ratio is the best. The battery really lasts long; haven’t charged it for 3 days.
Color: Gray Ships From: CHINA
E***a –
The screen is a little bigger than i thought but love it nonetheless
Color: Black Ships From: CHINA
S***n –
Looks great can’t wait to be using it
Color: Black Ships From: CHINA
د***ر –
:
The product arrived quickly and the quality was excellent, much better than I expected. It looks very beautiful and deserves every dollar I paid for it. The seller’s service was excellent and the packaging was secure. I recommend everyone to buy from him with full confidence!”
Color: black
Anonymous –
The package came in one piece, i love the features and the design! I bought this as a christmas gift but i had to use it before i gave it out as a gift and needless to say i’m satisfied.
Color: Gray
U***r –
I love this watch even though it’s a fake apple watch it’s still so good.
Color: Gray Ships From: CHINA
Anonymous –
Was received faster then expected, which is fantastic. The watch works wonderfully and performs just as described. Thank you
Color: black
U***r –
Honestly, it’s even better than i expected. I really like it.
Color: Orange Ships From:
U***r –
Honestly, it’s even better than i expected. I really like it.
Color: Black Ships From:
Anonymous –
Wow, it’s a great watch! You can change the language to Hebrew and other languages. You can also add a picture. It has a lot of features and is the cheapest one I’ve seen so far. It’s worth much more than its price. There was a slight delay due to the war, but it arrived quite quickly. In short, I highly recommend it.
Color: Orange Ships From: