For Watch GT Series Smart Watch Men Women HD Screen Bluetooth Call GPS Tracker Heart Rate IP68 Waterproof SmartWatch 2024 New
$18.99 – $23.99Price range: $18.99 through $23.99
Product parameters
Screen: 1.28-inch IPS high-definition full-fit round screen
Touch Panel:Full touch screen
Battery: 200Mah
Charging method: Magnetic charging
Waterproof: IP67
Hardware parameter
Bluetooth: BT4.0
Bluetooth calls: BT3.0
System version:IOS 9.0 and above, Android 5.0 and above
Software function
Receive/Reject phone calls/ Dial phone call,Heart rate monitoring,Blood/Blood oxygen pressure monitoring,Sleep monitoring,Sedentary reminder,ports pedometer/calorie consumption/track record/exercise time,Call reminder and display,Message is pushed and displayed, Remote control camera,Automatically heart rate measurement,Multi-Sport,measurement,Clock reminder ,Alarm reminder,5 kinds of dials default. APP customized watch faces are optional.
Language
English Simplified,Chinese,Dutch,Russian,French,German,Portugal,Spain,Turkish,Poland,Malaysian,Czech,Slovak,Arabic,Thai,Italian
Greek, Latin, Vietnamese, Danish, Thai, Arabic, Polish, Dutch, Romanian
Package Included
Host, charger, wrist strap, manual, box
after receive the watch ,please charging first.Because after a long period of logistics, the watch has a low battery.Before using, scan the QR code on the manual to download the app and connect it to the watch with APP.




































| Weight | 0.203 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 14 × 3 in |
| Brand Name | ChiBear |
| Category | Smart Watches |
| System | Android Wear, Android OS, iOS |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, Remote Control, Push Message, Altitude Meter, Big Three Needles, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Small Second, World Time, Power Reserve, week, Month, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent, Thermometer, Calendar, Countdown |
| Battery Life | 3Day |
| SIM Card Available | No |
| Type | On Wrist |
| Voice assistant built-in | No |
| Language | English, Russian, Spanish, Polish, Portuguese, Turkish, Italian, French, German, Dutch, Arabic |
| High-concerned chemical | None |
| Display Size | 1.28 inch pure round colorful display |
| Network Mode | None |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Other |
| RAM | <128MB |
| Screen Shape | Round |
| Battery Capacity(mAh) | 180-220mAh |
| Resolution | 240*240 |
| Bluetooth-compatible Version | 5.0 |
| GPS | No |
| Screen Material | TFT |
| Multiple Dials | Yes |
| Application Age Group | Adult |
| Mechanism | Yes |
| Origin | |
| Compatibility | All Compatible |
| ROM | <128MB |
| Rear Camera | None |
| Activity Tracked | Other, Steps Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Waterproof Grade | Life Waterproof |
| Band Material | Steel |
| Touch Screen | Yes |
| Battery Detachable | No |
| Band length[mm] | 26 |
| Band Detachable | Yes |
| App name | HiWatch Plus |
| CPU Manufacturer | MediaTek |
| Weight[g] | 170 |
| Certification | CE |
| Style | Fashion |
| Movement Type | Electronic |
| Model | HW20 |
| APP Download Available | Yes |
| Case Material | Alloy |
| WIFI | No |
| ECG | Bluetooth Call |
| Waterproof | MEN |
| man | WOMEN |
| Choice | yes |
14 reviews for For Watch GT Series Smart Watch Men Women HD Screen Bluetooth Call GPS Tracker Heart Rate IP68 Waterproof SmartWatch 2024 New
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Fast delivery + thank you
Color: steel strip silver
Anonymous –
In terms of price-quality ratio, it’s a very good watch.
Color: steel strip silver
K***r –
everything is fine..
Color: steel strip silver
Anonymous –
Lovely watch fits fine great value for the price turned up on time
Color: belt black
Anonymous –
I’m very setisfied. It works perfect!
Color: steel strip silver
R***o –
Excellent watch, and low cost. Very nice, I am satisfied.
Color: steel strip silver
Anonymous –
Excellent product, easy programming, attractive visual and very functional. Great cost-benefit ratio. Would buy again and recommend to a friend.
Color: steel strip black
e***n –
Arrived quickly before the estimated delivery date.
Color: black
Anonymous –
Everything is great, unbeatable at this price.
Color: steel strip black
F***i –
Everything is fine.
Color: black
Anonymous –
Great part, fully satisfied, price-performance ratio is unbeatable.
Color: White
Anonymous –
P
Easy to use app. Watch works well. I would recommend it.
Color: steel strip black
U***r –
works excellent
Color: steel strip silver
Anonymous –
First impression is excellent, both in terms of appearance and value for money. First connection with the app was not easy, but after repeated attempts and restarting it works well. Not easy to use at first, but we eventually got used to it.
It’s a shame that not all notifications from the smartphone are displayed on the smartwatch.
Overall, the value for money is very good.
Color: belt black