Smart Watch For Men Women Wristwatch Bluetooth Connect Phone Music Player Fitness Sport Bracelet Health Monitor Digital Watches
$3.99 – $4.99Price range: $3.99 through $4.99
Package Contents: 1 x Smart Watch, 1 x Manual, 1 x box (Note:No Charger. Watch can be insert the phone charger to charge or inserted into the computer USB port. Dear buyers, this watch does not require a charging cable, it can be charged directly through the charging head or USB interface.The box may be damaged after long transportation, but the watch is fine, please understand.)
How To Use:
1. Please charge it correctly for 30 minutes when you receive it. it was run out of power after the long delivery.Press and hold the circular mark at the bottom of the screen to turn on the device, and the watch operation is also achieved by pressing the circular mark(The screen cannot be swiped, it can only be operated by short or long pressing the circular icon)
2. Before using, scan the QR code on the manual to download the app and connect it to the watch with APP.
3. Please always authorize app access to all phone functions and always let it operating on.
Note :
1. As the firmware is continuously updated, the user interface will be updated accordingly. The images are for reference only, and everything is subject to the actual product.
2. Please download APP firstly, and bind the watch, Do not use the mobile phone wireless to directly link the watch. If it is already connected, please delete the matched watch from the mobile phone wireless matching device.
3. Charge need to match the Output of the charger below 1A, more than 1A fast chargers may not be able to charge..Some functions need to be connected to the APP first.The watch has a 55mAh battery capacity, with a standby time of 4days on full charge and 4hours of continuous use.
4. This product can only surface splash waterproof(Cool water), please don't wear it to swim ,wash hand or drop it to the water or soaked in water ect..
Features:






















Note 2:
1. Wearable devices monitor human activities through electronic sensors. They are at the level of consumer electronics. It's normal to have certain deviation. The health test results of the watch are for reference only, and can not be compared with medical equipment. When the watch is placed on the surface of the object, there will be heart rate / blood pressure and other test results. It is normal and not a product defect.
2. As the firmware is continuously updated, the user interface will be updated accordingly. The images are for reference only, and everything is subject to the actual product.
3. This product is an electronic product. Do not take a bath with this product. Do not expose it to heat under high temperature. Do not soak it in water .
4. Please download APP firstly, and bind the watch, Do not use the mobile phone Bluetooth to directly link the watch. If it is already connected, please delete the matched watch from the mobile phone Bluetooth matching device.
5. Due to the difference of light and screen, the color of the item may be slightly different from the picture.
6. Charge need to match the Output of the charger below 1A, more than 1A fast chargers may not be able to charge.
7. The watch demo animation content at boot time is random, not necessarily the one shown in the video.CHAONB
Thank you!





















| Weight | 0.037 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 8 × 3 in |
| Brand Name | CHAONB |
| Category | Smart Watches |
| System | Android Wear |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Push Message, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Month, Heart Rate Tracker |
| Battery Life | 4, 4 |
| SIM Card Available | No |
| Type | On Wrist |
| Voice assistant built-in | No |
| Language | English, Russian, Spanish, Polish, Portuguese, Turkish, Italian, French, German, Korean, Japanese |
| High-concerned chemical | None |
| Display Size | 1.44inch |
| Network Mode | None |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Sleep Monitor |
| RAM | <128MB |
| Screen Shape | SQUARE |
| Battery Capacity(mAh) | <120mAh |
| Resolution | 128*128 |
| Bluetooth-compatible Version | 4.0 |
| GPS | No |
| Screen Material | TFT |
| Multiple Dials | Yes |
| Application Age Group | Adult |
| Mechanism | Yes |
| Origin | |
| Compatibility | All Compatible |
| ROM | <128MB |
| Rear Camera | None |
| Activity Tracked | Other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Waterproof Grade | Not waterproof |
| Band Detachable | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Style | SPORT |
| Movement Type | Electronic |
| Model | 116plus, Y68 |
| Choice | yes |
14 reviews for Smart Watch For Men Women Wristwatch Bluetooth Connect Phone Music Player Fitness Sport Bracelet Health Monitor Digital Watches
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

8***r –
very beautiful, charges perfectly
Color: 116Plus Black
W***a –
It took a bit to arrive but it’s very nice.
Color: Y68 Silvery
P***a –
I loved it
Color: 116Plus Purple
M***m –
This was great just that the two bottom wristbands these kept on falling off and the left side of it was backwards, but since you can put it back together, it’s good
Color: 116Plus Red
J***n –
Like the item
Color: 116Plus Black
3***r –
Nice
Color: Y68 Black
K***e –
Super cool
Color: Y68 Black
Anonymous –
Very good been tracking my steps and heart rate
Color: 116Plus Black
A***r –
Got these for free. Work’s as advertised, very satisfied.
Color: 116Plus Blue
Anonymous –
Great item for the price, good communication will buy again
Color: 116Plus Blue
Anonymous –
works perfectly.
Color: Y68 Black
Anonymous –
First off i want to make clear that the only reason “item rating” was marked at a 4 is due to me being a very picky individual, cuz my 11 year old son absolutely loves it and hasn’t taken it off since it arrived. By the way, arrived exactly on schedule, hence the 5 stars for delivery. Also, i only gave 3 stars for “store communication” only because technically we had none and no reason to communicate.
Color: Y68 Silvery
R***a –
very good watch connects easily with the phone
Color: 116Plus Black
j***r –
They are exactly what ive order the charger port is where the band goes into
Color: 116Plus Purple