Fitbit Versa 2 Health and Fitness Smartwatch with Heart Rate, Music, Alexa Built-In, Sleep and Swim Tracking, Black/Carbon

Product Description
Meet Fitbit Versa 2™—a smartwatch that elevates every moment. Use your voice to create alarms, set bedtime reminders, check the weather or start an exercise with Alexa Built-in, plus see the time or your stats at a glance with always-on display mode (may require more frequent charging). Take your look from the gym to the office with its modern and versatile design. Play your favorite music and podcasts with Spotify (subscription required, not available in all countries). Plus get Fitbit Pay™, a daily Sleep Score, notifications and 24/7 heart rate for an experience that revolves around you. Fitbit is part of the Google family. Requires use of Fitbit app with compatible iPhone or Android devices. A Google account will be required.






























| Weight | 0.243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 10 × 5 in |
| Brand Name | HEE RAK |
| Category | Smart Watches |
| System | Android Wear, Android OS, iOS |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Push Message, 24 hour instruction, Chronograph, Heart Rate Tracker, Calendar, Countdown |
| Battery Life | 4-6 days |
| SIM Card Available | No |
| Type | On Wrist |
| Voice assistant built-in | Yes |
| Language | English, Russian, Spanish, Polish, Portuguese, Turkish, French, Japanese, Arabic |
| High-concerned chemical | None, None |
| Display Size | 1.34 inches |
| Network Mode | None |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor |
| RAM | 2 GB |
| Screen Shape | SQUARE |
| Battery Capacity(mAh) | 180-220mAh |
| Resolution | 300*300 pixels |
| Bluetooth-compatible Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Screen Material | LED |
| Multiple Dials | Yes |
| Application Age Group | Adult |
| Mechanism | Yes |
| Origin | |
| Compatibility | All Compatible |
| ROM | 2 GB |
| Rear Camera | None |
| Activity Tracked | Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Waterproof Grade | Life Waterproof |
| Band Material | Silica Gel |
| Touch Screen | Yes |
| Style | Fashion |
| APP Download Available | Yes |
| Choice | yes |
13 reviews for Fitbit Versa 2 Health and Fitness Smartwatch with Heart Rate, Music, Alexa Built-In, Sleep and Swim Tracking, Black/Carbon
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Anonymous –
The product arrived very well packaged and in perfect condition. It was received earlier than expected.
Color: Versa2-Black
Anonymous –
Compliant product and very fast delivery.
Color: Versa2-Black
U***f –
Great, exactly as advertised. Brand new fitbit versa 2 in sealed box. Arrived quickly, at the first estimated delivery date. The tracking was very detailed and i could follow the items journey easily. When the fitbit versa 2 arrived, the packaging was good, the box was new and in original sealed sleeve. When i opened the box the device was fully charged. Which allowed me to attach my own, preferred rainbow strap and connect straight away to my fitbit app on my phone. Great price, great seller. Thank you 🙂
Color: Versa2-Black
Anonymous –
Perfect and very fast shipping.
Color: Versa2-Black
J***a –
This fitbit is great. It’s an older model, but that’s what i like about it. The display is big and easy to read. The price is terrific and i am really happy with this purchase.
Color: Versa2-Grey
Anonymous –
Very good watch the packaging is genuine and the quality is super good, and the delivery also is very fast came in 5 days. For saudi customers the as of this date 10/10/2025 support google pay in ksa , apparently only few banks support google pay in smartwatches . I tried it with alraghi bank and it worked and for some reason it didn’t work with alriyadh bank. The only problem is that you have it only pays when after you unlock it with the pin code which unfortunately doesn’t appear all the time it apear after you lift the watch from your wrist and only then you could pay. Saudi banks put pin lock with each payment for safety that’s the reason that sometimes pay and other time does not.
Color: Versa2-Black
C***r –
Wonderful. I’m really surprised, the watch is the original and having already had the same one, I confirm the excellent quality of the product. I’m training for the NY Marathon and I’m more than satisfied.
Color: Versa2-Rose
Anonymous –
Thanks
Color: Versa2-Rose
E***a –
Very good watch, I have tried several and this is the one that best suits my sleep figures. It doesn’t have too many health measurements, but the ones it has work very well. It’s true that it’s a bit outdated, but at the current price, being an original FITBIT, it’s one-third of what another similar one cost me more than 3 years ago. Excellent purchase and excellent value for money.
Color: Versa2-Grey
Anonymous –
Exactly the same as my original fitbit versa 2 that i needed to replace. Comes in original box with all accessories & a years free subscription to the fitbit app. Great price, considering my original fitbit was double the cost. All works great, easy to set up, so really happy with my purchase & would have no hesitation recommending to others. I was kept well informed & delivery was quick. All-round great shopping experience. Thank you.
Color: Versa2-Rose
Anonymous –
Exactly the same as my original fitbit versa 2 that i needed to replace. Comes in original box with all accessories & a years free subscription to the fitbit app. Great price, considering my original fitbit was double the cost. All works great, easy to set up, so really happy with my purchase & would have no hesitation recommending to others. I was kept well informed & delivery was quick. All-round great shopping experience. Thank you.
Color: Versa2-Black
Anonymous –
High-quality smartwatch that more than meets the needs of heart monitoring, sports, and other functions (Alexa, music, and wallet). At first, it requires an update that takes more than 30 minutes.
Color: Versa2-Grey
J***n –
This is a really good watch for fitness tracking and sleep tracking. And while it is technically a smart watch too, however, this was the first fitbit versa with smart watch features added. So if you’re looking for smart watch features, this might not be the one you want.. but if you’re looking for one of the best fitness tracker, smart watches still to this day, then this is the one for you. Its sleep tracking is also very good too. I got this for my father who wanted really good fitness and sleep tracking and for that it’s unmatched. If you want both of those, then you’re gonna need a versa three or better. But even with that said for the price, this is an amazing smart watch all the way around really. 55 bucks for a fitbit is a great deal. You definitely can’t find these for any less than 100 usually in the us.
Color: Versa2-Grey