Zealot-S51Pro 40W High-power Bluetooth Speaker 3D Stereo Bass Bluetooth Speaker Portable IPX5 Waterproof Suitable TWS Boom Box
$47.99 – $55.99Price range: $47.99 through $55.99
IPX5 Waterproof Rating
Enjoy your music anywhere with the speaker's IPX5 waterproof rating, perfect for outdoor use or unexpected spills.
Portable Design
The lightweight and compact design makes the Zealot-S51Pro easy to carry, ideal for on-the-go entertainment.
Bluetooth 5.0 Connectivity
Stay connected with the latest Bluetooth 5.0 technology, offering faster pairing and improved audio transmission.
TWS Boom Box Functionality
Pair two speakers for a seamless sound experience, doubling the bass and enhancing your audio immersion.
High-power 40W Output
Experience powerful sound with the Zealot-S51Pro's 40W high-power output, ensuring a thrilling audio experience.

Selling Point
Battery capacity: 4000mAh
Bluetooth version: 5.2
Speaker: 40W
Transmission distance: 10m
Frequency response: 20Hz-20KHz
Signal to noise ratio: ≥ 85dB
Working voltage: 7.4V
Distortion:<1%
Charging voltage: DC5V
Charging interface: type-c
TF card playback: 2.5-3.5h
Standby time: ≥ 30 days
Charging time: 5-6H

















Standard Package :
1 x Zealot S51Pro bluetooth speaker
1 x USB charge cable
1 x English manual

BRAND INTRODUCTION
Zealot Digital Technology Co., Ltd., established in August 2010, is a high-tech enterprise that has been committed to the field of digital products for a long time, integrating R&D,production, sales and service. The company takes market demand as the starting point, seeks innovation, promotes development, and achieves customer needs with the awareness of sincere cooperation and the service concept of improving the quality of life of the public. The products are popular in the digital audio-visual market with their advanced technology, first-class quality, exquisite and fashionable appearance, and considerate after-sales service.
FAQ
Keeps cutting out when playing
Please ensure the speaker is within the operating range and there
are no obstacles between the speaker and the device
Not able to connect to your device
1. Restart the speaker and try again
Not able to play the music in Micro SD card
1. Please ensure the format of the Micro SD card is FAT32. It only supports FAT32 Micro SD card
2. Please ensure the formats of the music files are APE, FLAC, WAV, WMA or MP3
No sound when playing
1. Please adjust the volume of the speaker
2. Please adjust the volume of your device
3. Please check if the speaker is paused
No sound in AUX-in mode
Please ensure the audio cable is connected well
Not able to turn on
Please try to charge the speaker for about 3 hours
No respond to any operation
Please try to reset the speaker by pressing the reset
button in the AUX-in jack



















| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 20 in |
| Brand Name | ZEALOT |
| ZEALOT Model | S51 |
| Power Source | Battery, Battery |
| Inbox adaptor | NO |
| Cabinet Material | Plastic |
| Audio Crossover | Full-Range |
| Waterproof | Yes |
| Voltage range | USB (5-20V DC) |
| Communication | Bluetooth |
| Speaker Type | Portable |
| Channels | 1 |
| Support APP | No |
| Battery | Yes |
| Category | Speakers |
| Use | Home |
| Origin | |
| Sound Mode | Stereo Sound Mode |
| Voice Control | No |
| Number of Loudspeaker Enclosure | 1 |
| Input Power(W) | <25 W |
| High-concerned chemical | None |
| Input/Output | AUX |
| Intelligent Personal Assistant | NONE |
| Remote Control | No |
| Support Apt-x | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Total Harmonic Distortion | 1 |
| Sensivity | 10 |
| Support Memory Card | Yes |
| Feature | Wireless subfoofer |
| Playback Function | MP3 |
| Display Screen | No |
| Certification | CE |
| PMPO | 40 W |
| Impedance | 2 Ohm |
| Tweeter type | HORN |
| Active Noise-Cancellation | PASSIVE |
| Material | Plastic |
| Built-in Microphone | Yes |
| Frequency Range | 20Hz-2KHz |
| Choice | yes |
10 reviews for Zealot-S51Pro 40W High-power Bluetooth Speaker 3D Stereo Bass Bluetooth Speaker Portable IPX5 Waterproof Suitable TWS Boom Box
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

A***t –
For the price this is the best speaker i owned.i tried a budget speaker before but it was nothing like this one.
Color: Black Woofer Size/Full-Range Size: 1″ Tweeter Size: 0.5″
d***p –
Excellent quality for the price. This is my second zealot purchase. I’ll be back for more. Thank you!! !
Color: Black Woofer Size/Full-Range Size: 1″ Tweeter Size: 0.5″
Anonymous –
Excellent quality for the price. This is my second zealot purchase. I’ll be back for more. Thank you!! !
Color: Black Woofer Size/Full-Range Size: 1″ Tweeter Size: 0.5″
m***a –
Arrived on time, the product sounds really good, for the price paid I think it’s truly an excellent product, the quality of the plastic is also good.
Color: Black Woofer Size/Full-Range Size: 1″ Tweeter Size: 0.5″
m***r –
very good sound quality, not expected, very happy with it.
Color: Black
Anonymous –
Good quality, good sound.
Used to connect to the projector to watch movies, satisfied.
Color: Black Tweeter Size: 0.5″ Woofer Size/Full-Range Size: 1″
r***A –
Nice
Color: black Set Type: Speaker
C***y –
It’s worth the $$$…
Color: Black Woofer Size/Full-Range Size: 1″ Tweeter Size: 0.5″
Anonymous –
Came to my house really quick and it’s really loud and has a long battery life this is a really good product
Color: Black Ships From: United States
Anonymous –
Well, it sounds good. I have the S32, which is smaller, and I was hoping this model would sound better. It does sound a little more, but the difference is minimal. I liked the brand because the sound is of quality, even if it’s not extraordinary, and the bass is a bit weak. For what it’s worth, it’s fine.
Color: Black Tweeter Size: 0.5″ Woofer Size/Full-Range Size: 1″