Philips SPA20 Speaker Bluetooth with 360 degree Surround Sound Bluetooth Wireless Stereo for Computer Macbook Laptop
Rated 4.81 out of 5 based on 16 customer ratings
(16 customer reviews)
$26.99
In stock
SKU:
YXA34AUYF7DU
Category: Portable Audio & Video
Description




























Additional information
| Weight | 0.937 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 19 × 15 in |
| Brand Name | Philips |
| Power Source | USB, USB |
| Inbox adaptor | NO |
| Cabinet Material | Wood |
| Audio Crossover | Two-Way |
| Waterproof | No |
| Communication | WireLess |
| Speaker Type | Computer Speaker |
| Channels | 2 (2.0) |
| Support APP | No |
| Battery | No |
| Category | Speakers |
| Use | Home |
| Origin | |
| Sound Mode | Stereo Sound Mode |
| Voice Control | No |
| Number of Loudspeaker Enclosure | 2 |
| Input Power(W) | <25 W |
| High-concerned chemical | None |
| Input/Output | USB |
| Intelligent Personal Assistant | NONE |
| Width[mm] | 130 |
| Depth[mm] | 240 |
| Weight[g] | 887 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Sensivity | 75 |
| Output Voltage | 7 W |
| Display Screen | No |
| Maximum wireless range[m] | <10m |
| Sabwoofer cabinet material | Wood |
| Certification | CE, FCC |
| Touch Screen | No |
| Built-in Microphone | No |
| Height[mm] | 160 |
| Choice | yes |
Reviews (16)
16 reviews for Philips SPA20 Speaker Bluetooth with 360 degree Surround Sound Bluetooth Wireless Stereo for Computer Macbook Laptop
Add a review Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
$23.99 – $24.99Price range: $23.99 through $24.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$13.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$8.99 – $10.99Price range: $8.99 through $10.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$39.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

D***n –
The speakers are cheap they aren’t bad but they are still quieter than my tv speakers alone.
Color: Philips SPA20
Anonymous –
The speakers are cheap they aren’t bad but they are still quieter than my tv speakers alone.
Color: Philips SPA20
8***r –
Godd
Color: Philips SPA20
Anonymous –
It was exactly the speaker I was looking for, and I got it at a low price with a coin discount. It seems like this speaker is the best in this price range. Go ahead and buy it! There’s no 3.5mm aux cable, only a USB cable. I’m listening to it well by connecting to my phone via Bluetooth. The delivery arrived in just 3 days. It’s really good. I’m looking to buy another one, but maybe because it’s not during the sale period, the price has slightly increased. So, at this price, it’s better to just buy it.
Color: Philips SPA20
Anonymous –
This is my second Philips speaker purchase. The first one I bought I connected to my phone via Bluetooth and listened to it. This one I connected to my computer, but as expected, it seems hard to find speakers this good at this price. Of course, it’s not as good as expensive speakers, but there doesn’t seem to be any speakers like this in the early teens of won. The design is pretty too, which makes me feel good when looking at it. Buy it! Buying from Coin Shop is the cheapest option.
Color: Philips SPA20
Anonymous –
Good product, it seems original, has good sound and connectivity, can be connected via USB or Bluetooth. The only negative is that everything is in Chinese, but you really don’t need to understand the manuals.
Color: Philips SPA20
a***s –
The sound is very good, the wooden design is unparalleled for the price charged. The only negative point is that the previous version had a P2 cable, this one only has USB.
Color: Philips SPA20
Anonymous –
Not bad performance for the price. Compact size. Useful Bluetooth.
Color: Philips SPA20
a***r –
Nice speakers. Great sound. Perfect for computer gaming 👍👍👍 We are satisfied and can recommend both the product and the seller. Thank you.
Color: Philips SPA20
A***a –
Just as described, very comfortable due to their size, they are made of wood and well finished with good materials.
The sound is clean, precise, with good bass and well balanced. Power according to their size but they sound very good. Delighted.
Thank you very much
Color: Philips SPA20
Anonymous –
I bought it cheaply during a promotion because it was Philips. Car lights Philips use
The volume and product size are better than the DaiX 5000 thousand won one.
Color: Philips SPA20 Brown
Anonymous –
Thank you
Color: Philips SPA20 Brown
E***s –
Thank you
Color: Philips SPA20 Brown
Anonymous –
It has a nice retro design and the sound is quite powerful and crystal clear for its size. The only downside is that it only has Bluetooth connectivity; a wired connection would be useful as well.
Color: Philips SPA20 Brown
N***n –
I’m surprised by the build quality and sound of these speakers.
It’s not hi-fi but it’s very decent to use as computer speakers.
You can listen to some music and watch videos and not feel like it’s some tiny laptop/phone speakers.
They look very good and they’re one cable.
+ bluetooth is a nice bonus.
It does not have a p2 3.5mm cable or port, which is very unfortunate.
But they are recognized as usb speakers by the computer, even on linux!
Color: Philips SPA20 Brown
Anonymous –
I think the delivery took about 5 days. The design is neat and cute. The size is small. The height is about the size of a packaged mug cup. There is no shortage of 21-inch monitors suitable for use with a PC.
When I connect the USB Type A cable to the PC USB port, a sound appears in Chinese saying that it is connected and power is being supplied. It would have been better if it just had a notification sound instead of Chinese… It can be used by just supplying power via USB and pairing via Bluetooth. Multi-pairing is not possible.
The cable length for connecting the left and right speakers is about 60 centimeters, which is quite short. If you want to use it with a monitor larger than 21 inches, the cable length might not be enough… I tried disassembling it to extend the cable, and there was an additional hole made for the woofer effect in one of the speakers.
I extended the cable to make it about 1.8 meters long. The cases are all made of wood and glued together.
Oh, to disassemble it, gently spread the protective net at the front, and the silicone bond will come off and separate.
When connected to a USB port, it is recognized as a speaker because an ADC chip is built in. The volume control needs to be done on the PC.
Some Samsung and LG smart TVs also support USB connection. This is only possible if the TV supports speaker output through the USB port.
The most important thing is sound quality. I tried both Bluetooth and USB connections, and the sound quality was better than I expected. Adjusting the equalizer makes it quite good.
As a result, it is disappointing that the connection cable between the speaker and the part where the voice comes out in Chinese when the speaker is turned on is short, and it does not support a 3.5mm earphone jack, so you have to use a Bluetooth connection or connect it to a PC with a USB cable.
Color: Philips SPA20 Brown