Speaker TG506 Portable Mini Wireless Soundbar Bluetooth 5.0 Outdoor Indoor HIFI Loudspeaker Support TF Card FM Radio Waterproof
$8.99 – $10.99Price range: $8.99 through $10.99
• Bluetooth 5.0 :Enjoy seamless connectivity with the latest Bluetooth 5.0 technology, ensuring stable and fast transmission of audio signals.
• Waterproof :This speaker is designed to withstand harsh weather conditions, making it perfect for outdoor use.
• TF Card FM Radio :Listen to your favorite tunes without the need for a phone or internet connection with the built-in TF card and FM radio.
• Portable :Take your music anywhere with this lightweight and compact speaker, perfect for on-the-go use.
PRODUCT SPECIFICATIONS
●BT: V5.0
Support: L2CAP/A2DP(AVCTP/AVDTP/AVRCP), can receive AUDIO signal and control the AUDIO device.support HSP/HFP(Handsfree proflle), Bullt-in Mic for hands-free phone call
●Working distance: 10M
●SNR: 285db
● Battery:3.7V 500mAh
●Normal playing time: 2 H
●Speaker: 0 52 mm plus* 1,
●Power: 3W *1
●Frequency response:120 Hz-20KHz
●Unit size: 123*46*81mm
●Unit weight: about 258g
●Charging: 5V/500mA
PRODUCT FEATURE
1.Built-in Low-freq radiators,Super dynamic low-frequency sound pressure gain, listening transparent and flexible.
2.With Hi-FI speaker, to make sure the clear and bright sound.
3.International advanced BT chip and circuit design tech-niques, support all BT device ;play music after pairing with BTdevice .for example mobile/MID/ TV, the working distance is more than 10M.
4.Support AUX IN audio input.
5.Bilt-in MP3 decoding, can directly play TF card, U disk,mobile and other USB storage devices stored MP3 format music files.
6.Build-in the FM radio module,convenient to auto scan and save radio channels.
7.With Mic for hands-free phone call function.
8.Support TWS.










KEY AND SL OT FUNCTION:
1.USB slot: it can decode and play MP3 format audio when put USB card into the slot.
2.TF slot: it can decode and play MP3 format audio when put TF card into the slot.
3.Power switch.
4.DC 5V charging slot:use the standard Mini USB micro charging cable for power charging./ AUX : it can play audio via 3.5mm AT cable to audio camera.
5.When play music(USB card 1 TF card/LINE IN/ FM/BT),press short to switch USB/TF/
LINE IN/FM /BT. Keep the TWS speaker under BT mode without pairing ,press the“M".key for 3 seconds either of the speaker until hear a hint"du du"for TWS mode ,then can paire the mobile.
6.When play music , press short for last song, press long to turn down the volume.
7.When play music, press short for next song, press long to turn up the volume.
8.When play music(USB card/TF card/LINE IN/BT), press short for "play/pause ". under BT mode with mobile paired,press short to answer a call,press again to hand up . in FM mode, press short to search station automatically, press again to stop searching).
Note: Under FM mode, put in the AUX cable to get better FM radio station.










| Weight | 0.159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 12 × 10 in |
| Brand Name | T&G |
| T&G Model | TG-506 |
| Power Source | DC, DC |
| Inbox adaptor | NO |
| Cabinet Material | Plastic |
| Audio Crossover | Full-Range |
| Waterproof | Yes |
| Voltage range | USB (5-20V DC) |
| Communication | AUX, USB, WireLess |
| Speaker Type | Portable |
| Channels | 1 |
| Support APP | No |
| Battery | Yes |
| Category | Speakers |
| Use | Home |
| Origin | |
| Sound Mode | Standard Mode |
| Voice Control | No |
| Number of Loudspeaker Enclosure | 1 |
| Input Power(W) | <25 W |
| High-concerned chemical | None |
| Input/Output | USB |
| Intelligent Personal Assistant | NONE |
| Tweeter material | Polymer |
| Width[mm] | 46 |
| Depth[mm] | 123 |
| Remote Control | No |
| Support Apt-x | No |
| Weight[g] | 268 |
| Control | Volume control |
| Number of devices connectable simultaneously | 1 |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Total Harmonic Distortion | 5 |
| Sensivity | 95 |
| Output Voltage | 3W |
| Support Memory Card | Yes |
| Feature | Phone Function |
| Battery Capacity[mAh] | 400 |
| Playback Function | Radio, MP3 |
| Display Screen | No |
| Maximum wireless range[m] | <10m |
| Sabwoofer cabinet material | Metal |
| Certification | CE, RoHS |
| Touch Screen | No |
| Material | Paper |
| Built-in Microphone | Yes |
| Height[mm] | 81 |
| Frequency Range | 100Hz-20KHz |
| Choice | yes |
12 reviews for Speaker TG506 Portable Mini Wireless Soundbar Bluetooth 5.0 Outdoor Indoor HIFI Loudspeaker Support TF Card FM Radio Waterproof
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

S***y –
This is a really good speaker
Color: Gray
Anonymous –
Guys real review here from america. This is a powerful speaker with crisp sound. It’s very good the mp3 does work but not the tf card part. If you do it with tf card it doesn’t work. But yes on mp3 bluetooth perfect too
Color: Black
P***e –
Great speaker. Good sound
Color: black
P***e –
Great speaker
Color: Gray
s***y –
Works very well. Conforms to what I wanted.
Color: Black
Anonymous –
I recommend it, good quality at this price. Much better sound than from a smartphone. I will buy another one.
Color: Gray
A***t –
Very good speaker arrived very quick and loud recomended 100% very cheap
Color: Black
V***S –
Much powerful than i thought decent sound quality!
Color: Gray
Anonymous –
Perfect sound!!! Highly recommended!! !
Color: Gray
b***z –
This speaker is absolutely incredible and exceeded all my expectations. The sound quality is crystal clear, with deep bass and perfect treble. It looks sleek on my desk and was so easy to set up. I highly recommend this to anyone looking for an immersive and high-quality premium audio experience today.
Color: TGTG 506 Gray
Anonymous –
I absolutely love it thanks! 😊
Color: Gray
Anonymous –
Works perfectly and does what it’s supposed to.
Color: Gray