VariCore 12V 10A 14.6V/12.8V 10A Lifepo4 Charger 110-220V 4S 12V High Power Charger For Lithium iron Phosphate Battery Pack
$17.99
In stock




Model: 12V 10A (14.6V 10A )Charger
Type: 4S 12V Lifepo4 Battery
Maximum output watt: 300W
Input voltage: 110-220V
Highest output voltage: 14.6V +/- 0.2V
Output Current: 10A
Efficiency: >87%
Dismensions: 162*73*45mm
Weight: 408g
Protection features:
1. Short circuit protection,2. Over-voltage Protection,3. Over-current protection,4. Voltage Limit protection,5. Reverse Polarity Protection,6. Over temperature protection






| Weight | 0.477 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 13 × 8 in |
| Brand Name | VariCore |
| Quick charge | Yes |
| Data Transmission | Other |
| High-concerned chemical | None |
| Intelligent Charge | Yes |
| Output Power | 74.6-150(include150) |
| Origin | |
| Display screen | No |
| Type | Electric |
| Certification | CE |
| Use | 4S Lifepo4 Battery Pack Charger |
| Model Number | 14.6V 10A |
| Package | Yes |
| Choice | yes |
10 reviews for VariCore 12V 10A 14.6V/12.8V 10A Lifepo4 Charger 110-220V 4S 12V High Power Charger For Lithium iron Phosphate Battery Pack
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

l***. –
Works great for the price but comes with an eu plug, so order plug adapter if needed 220v and 110v supported.
Color: 14.6V 10A EU JIA ZI
W***h –
I recommend
Color: 14.6V 10A EU JIA ZI
R***s –
Works perfectly
Charging speed very fast
Lifepo 12V/4Ah 48Wh, 280A CCA from 13V to 14.4V in a few minutes approx. 15-20 minutes
Cooling fan audible well
The charger reliably shuts off automatically when it reaches 14.4V.
Very fast delivery 👍
Unbeatable Price Performance 👍
Please
Color: Clamp Plug
S***A –
everything is fine, the product is perfect.
the supplier was efficient, perfect package
Top-notch!!!!!!!!!!!!!!! !
Color: Clamp Plug Socket Standard: EU
Anonymous –
I was pleased at the power output. It is rated at 10a when plugged into 220vac but it does the full 10a on 110vac as well.
Color: Clamp Plug
A***y –
It’s a lifepo4 charger rated at 10a, it does the job, not in a hurry on a 360ah battery pack but impressed overall with the performance. Rated @10a, according to my bms it delivers around 9a… close enough. For the money i’m more than happy with it.
Color: Clamp Plug
S***A –
everything is fine
Color: Clamp Plug Socket Standard: EU
Anonymous –
Great
Color: 14.6V 10A EU JIA ZI
Anonymous –
The package arrived quickly, everything was intact and complete.
I haven’t tested it yet, but visually everything looks intact – fine.
Color: 14.6V 10A EU JIA ZI
S***A –
Ok
Color: Clamp Plug Socket Standard: EU