42V 2A Battery Charger for 36V Li-ion Battery 10S 18650 pack Connector RCA 8MM Power Supply Adapters
$5.99 – $6.99Price range: $5.99 through $6.99
Electric Scooter Charger 42V 2A Adapter for Xiaomi Mijia M365 Ninebot Es1 Es2 Electric Scooter Accessories Battery Charger
Note:
Order more than 10 at a time,we will send fedex
Specifications:
– This charger For Xiaomi Mijia M365 Scooter,For bird Scooter,For lime Scooter,For lime-s Scooter,For Ninebot Es1 Scooter,For Ninebot Es2 Scooter,For Ninebot Es4 Scooter.
– 100% Brand New and high quality Super strong protection.
– lnput : 100-240VAC,50/60Hz
– Output : 42V 2A
– Charge indicator:Charging the red light is full of green light
– Security protection: OVP/OCP/ Overload protection/ Short-circuit protection
– Color: Black
– Power Max: 63W
– Plug EU / US / AU / UK (Please choose the plug of your country,we will ship according to the plug of your choice,please leave a message to us if you don't know your country plug.)
Package included:
1Pcs 42V 2A Charger
1Pcs power power cable
Use and maintenance of the charger :
1. When charging,first connector to the battery,then connect to AC; after full,cut off AC,then pull the battery plug. If you pull the battery plug first while charging,especially when the charging current is large (red light),it is very easy to damage the charger.
2. When the LED light turns green,please continue charging for 2-3 hours.
3. Please do not run out of battery power,then charger. Otherwise the battery cannot be protected or even damaged.
4. long-term shallow discharge battery,about 3 months,for a deep discharge,is the so-called re-lighting,which is conducive to the activation of long-term immobile material in the deep part of the battery. Luminous means that riding the controller battery undervoltage protection action.
5.Please use the charger in a dry place in time.
6.When you do not use the charger,do not always connect the power supply.
7.Please confirm your battery,Because it is used to charge the lithium battery. Do not use the charger on the LiFepo4 battery,otherwise the charger will be got incredibly hot.











| Weight | 0.220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 5 in |
| Brand Name | YYHQQBAD |
| Quick charge | Yes |
| Data Transmission | Other |
| High-concerned chemical | None |
| Intelligent Charge | Yes |
| Output Power | 37.5-50(include50) |
| Origin | |
| Display screen | No |
| Voltage range | Low voltage non-USB (below 75V DC, below 50V AC) |
| Power Source | DC |
| Type | Electric |
| Certification | CE |
| Use | Standard Battery |
| Model Number | 42V |
| Package | Yes |
| Output Interface | USB |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
10 reviews for 42V 2A Battery Charger for 36V Li-ion Battery 10S 18650 pack Connector RCA 8MM Power Supply Adapters
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Okay, I recommend it. The price is good.
Socket Standard: EU
Anonymous –
The charger is good, it only has one issue: charging slower than the original.
Socket Standard: US
C***e –
Socket Standard: US
Anonymous –
Very fast shipping thank you item came exactly as described
Socket Standard: US
m***s –
Very happy with the product.
Socket Standard: EU
Anonymous –
Good
Socket Standard: US
Anonymous –
Great
Socket Standard: US
Anonymous –
I haven’t checked yet.
Socket Standard: US
Y***s –
Socket Standard: US
G***d –
Thanks for this store it’s a great thing
Socket Standard: EU