Mini Aerial Photography Drone HD Remote Control Aircraft Esc Dual Camera Height Aircraft Pocket Optical Flow air Hover Uav
Rated 4.60 out of 5 based on 10 customer ratings
(10 customer reviews)
$22.99 – $25.99Price range: $22.99 through $25.99
SKU:
EYTRQUVVDVYE
Category: Camera & Photo
Description




























Additional information
| Weight | 0.336 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 18 × 13 in |
| Brand Name | SZWDSE |
| Remote Distance | 1000 |
| GPS | Yes |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 8K(7680*4320) |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Camera Features | 4K HD Video Recording, 8K HD Video Recording |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Display Control | Yes |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Include |
| Flight Time | 15min |
| Obstacle avoidance types | Laser avoidance |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Sensor Size | 1/1.5 inches |
| Drone Weight | 70g |
| FPV Operration | Yes |
| Video Format[Name/Type] | MP4 |
| Fps | 30*fps |
| Camera Stabilization | Electronic Image Stabilization |
| Drone Battery Capacity | 3.7V 1800 mah |
| Gyro | 6-axis |
| Optical Zoom | 50x |
| Max Flight Time | 28min |
| Connectivity | APP Controller, Remote Control, WiFi |
| Pixels | 4.01-5 million |
| Removable/Replaceable Battery | Yes |
| Sensing Type | Complete Omnidirectional |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 channels |
| Certification | CE |
| Built-in Display | Yes |
| Field of View[°] | 180° |
| Frequency | 5g |
| APP Supported Languages | English, Simplified Chinese |
| Expandable storage | No |
| Remote Controller Battery Capacity[mAh] | AAA*3 |
| Stobe | Yes |
| Choice | yes |
Reviews (10)
10 reviews for Mini Aerial Photography Drone HD Remote Control Aircraft Esc Dual Camera Height Aircraft Pocket Optical Flow air Hover Uav
Add a review Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
$3.99 – $9.99Price range: $3.99 through $9.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $7.99Price range: $2.99 through $7.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $6.99Price range: $2.99 through $6.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $5.99Price range: $2.99 through $5.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$2.99 – $13.99Price range: $2.99 through $13.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

C***N –
It’s a great deal i am a pro fpv drone pilot of 20 years and this is almost too good to be true ….its a great value and its the same thing as it’s 10 times the price brother …..
Trust me buy it but make sure you read reviews and dont let them scam it will have revies like waiting or nothing recived if you see that people recived it order it..
P.s
The ontrac delivery service is absolutly awesome and its better than usps its faster they dont lose packages and they delivwr 24/7. Trust me on trac is amazeing …
Color: 8K-GREY-1B-VR
J***o –
You can buy with full confidence, the quality is excellent, the quality of the front camera is very very good, better than that of the E88 pro, S116 MÁX drones, than the ky-102, and many others. I have to test the stability since I only tested the camera and the app, I haven’t flown it yet but so far I see that it is worth it.
Color: 8K-GREY-1B-VR
V***s –
It arrived with all the perfect parts, still practicing to pilot and take images with this drone, very easy to install, it comes already assembled. One small detail is that the drone’s battery lasts about 8 minutes on average. Unfortunately, the 8k camera is not the best, but for the price of the device, it’s worth it for a start in this activity!
Color: 8K-GREY-1B
J***f –
Best drone ever and all functions work perfectly even the optical avoidence feature. Only downside is the flight time of the battery is only five minutes max. Other then that i love it and can fly it inside with out any worries of it crashing into things because like i said the optical avoidence feature works. Definitely recommend this drone
Color: Dual 6K-Battery1
K***l –
Everything arrived perfectly, I will still test it.
Color: 6K-GREY-1B
Anonymous –
The first time i used the gt3 drone, i was conquered by its excellent performance. The take – off and landing are very smooth, and the noise during flight is also very small, not disturbing the people around. The camera angle adjustment is very flexible, and it can take wonderful pictures from different perspectives.
Color: Dual 8K HD
Anonymous –
Very good product. as described
Color: Dual 6K HD
D***s –
it works very well
Color: Dual 8K-Battery1 VR
Anonymous –
Top
Color: Dual 6K HD
a***r –
Good
Color: Dual 6K HD