New S156 Quadcopter Aircraft Drone 8K Professional Camera Drone 5G WIFI FPV 4.5 Inch Large Screen Remote Control RC Dron VS V66
$55.99 – $57.99Price range: $55.99 through $57.99
Note:
Please read the instructions carefully before use. If you are a beginner, it is recommended to seek assistance from an experienced adult. Be careful with batteries: Do not overcharge or over discharge. Do not place it under high temperature conditions. Don't throw it into the fire. Don't throw it into the water.
A:Brushless motor drone comes with optical flow positioning function, dual cameras with electric angle adjustment mode and four-sided obstacle avoidance function
B:Connect to WIFI system functions: taking photos, recording and real-time transmission, emergency stop, trajectory flight, one-click surround, intelligent follow, add music, and rotate the screen
C:Built-in high-definition dual camera, the front lens can be adjusted 90° through the remote control to make the view more comprehensive
D:Free switching of speed gears, adjustable headless mode function of aircraft
E:Fitting with LED night navigation lights
F:The arm can be folded and the air blades are folded, making it smaller and easy to carry when going out

Product model:S156 upgraded to 4.5-inch large screen control
Product functions: Brushless motor, electro-regulator camera, optical flow positioning, anti-collision function
Product size 22.5*19*5CM
Product color dark gray/orange
Receive frequency 2.4G remote control wifi signal Receive channel 4 channels 6-axis gyroscope
Product material Plastic Metal Electronic components Operation method Remote control, mobile APP
Battery capacity 3.7V 1800mah
Charging method USB charging cable
Charging time: 60minutes
Use time 15 minutes
Remote control distance 100 meters
Remote control battery 3.7V 500mah (charging)
list
Drone * 1; Remote control * 1; Battery * 1; USB cable * 1; Screwdriver * 1; Fan blade * 2; Instruction manual * 2;
Memory card * 1; Card reader * 1“



















































| Weight | 0.710 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 11 in |
| Brand Name | NONE |
| Remote Distance | 50000 |
| GPS | Yes |
| Video Maximum Resolution[Pixel X Pixel] | 8K(7680*4320) |
| Max Wind Speed Resistance | < 10 KM/H |
| Camera Features | 1080p HD Video Recording, 8K HD Video Recording |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Max Takeoff Weight | <1kg |
| Display Control | Yes |
| Category | Camera Drone |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Equipped with Aerosol Spraing System/Spread Tank Volume | No |
| Integrated propeller guard | Include |
| Flight Time | 28min |
| Obstacle avoidance types | GPS-Based Avoidance |
| Aircraf Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Camera Integration | Camera Included |
| Sensor Size | 1/4 inches |
| Drone Weight | 187g |
| FPV Operration | Yes |
| Video Format[Name/Type] | MP4 |
| Fps | 30*fps |
| Camera Stabilization | Electronic Image Stabilization |
| Drone Battery Capacity | 3.7V 1800mah |
| Optical Zoom | 50x |
| Connectivity | APP Controller, Remote Control, WiFi |
| Pixels | Above 6 million |
| Removable/Replaceable Battery | Yes |
| Sensing Type | Complete Omnidirectional |
| Recommended age[Years] | 14+ |
| Aerial Photography | Yes |
| Control Channels | 4 channels |
| Certification | CE |
| Transmission Range | 2.7km |
| Frequency | 5G |
| APP Supported Languages | English, Simplified Chinese |
| Drone Control Methods | Remote controller control |
| Expandable storage | Other |
| Spotlight | Yes |
| Stobe | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Choice | yes |
15 reviews for New S156 Quadcopter Aircraft Drone 8K Professional Camera Drone 5G WIFI FPV 4.5 Inch Large Screen Remote Control RC Dron VS V66
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
I finally received the S156 drone I was looking forward to.
I bought it because the price was low, and the quality is surprisingly good.
The operation is not difficult. Although I am a beginner, if I read the manual and watch the operation video once or twice, I can fly well. You can control the drone with a remote control, view the recorded videos in real-time from the remote control, and it’s great that the product includes a memory card and reader. The video quality is also good.
I am extremely satisfied. Highly recommended!
Color: Black-6K Ships From: CHINA
Anonymous –
This level of performance at this price is amazing! !
Indoors, you can enjoy hovering and controlling it almost hands-free.
It’s a bit harsh to complain about a product in this price range, but it’s unavoidable that it shakes a little from side to side and up and down while hovering.
Also, if the battery lasted a little longer, it would be even more fun.
I’m happy with the controller, which is a comfortable size to hold.
The lcd screen is also a satisfactory size and easy to read.
If i had to say one drawback, it would be that the menu settings on the lcd screen are difficult to understand.
Also, there are so many buttons on the controller that it’s difficult to remember where they are.
I want another one.
Color: Dark grey-3battery
F***a –
Simply Fantastic!!! Buy it! The battery lasts for only 10 minutes, buy more batteries. Other than that, it’s sensational!
Color: Orange
S***i –
Easy to operate, stable hovering. The photos taken have high pixel resolution and clear images
Color: Only a Parking Apron
Anonymous –
A very good drone for beginners. The battery lasts about 12 – 15 minutes, but it’s better to buy a version with two or three batteries right away. The toy lasts longer. The construction quite well secures the propellers, although the additional black cover that snaps on from the front can easily be lost. The image quality is OK, but it is not 8K HD.
I recommend this drone.
Color: Orange
E***n –
The package arrived fast and in good condition. The drone is definitely not for professional photography and videography – its camera is pretty second-rate and the battery only lasts about 7 minutes, but it’s fun to fly and practice with, so it could be a really good first drone for those who want to get into the world of flying drones.
Color: GRAY
Anonymous –
The plane is very good, the drone is equipped with a battery, and the children are also having a great time playing
Color: Orange VR Dual 8K-1B
Anonymous –
The test flight is very stable and comes with a storage bag for easy disassembly and assembly
Color: Black Dual 8K-1B
Anonymous –
I accidentally fell down, nothing happened, it’s very durable, the appearance is exquisite, the quality is good, the drone is really stable, and the endurance is strong
Color: Orange VR Dual 8K-1B
Anonymous –
Fast logistics, intact packaging, high praise!
Color: Orange VR Dual 8K-1B
Anonymous –
Easy to learn
Color: Orange VR Dual 8K-1B
Anonymous –
Great
Color: Orange VR Dual 8K-1B
Anonymous –
Orange is very eye-catching and has a high aesthetic value
Color: Orange VR Dual 8K-1B
Anonymous –
The intelligent obstacle avoidance function is very useful, and hovering is very stable
Color: Orange Dual 8K-1B
B***i –
Equipped with a storage bag, easy to disassemble and assemble, and also very stable when flying
Color: Only a Parking Apron