100% Cotton Hollow Out Lace Embroidered Fabric with Shell Pattern for Sewing Dress Clothes DIY Handmade Crafting Cloth
$16.99
In stock
About Size
The width is 130cm which is fixed
If you order 2pcs or more than 2pcs, the fabric will be sent as one continuous piece.
Material: Cotton
Color: As Picture
Application: Upholstery Fabric ,Sewing Fabric, Suitable For Tops, Dresses, Shirts, Overalls, Pillows, Bags, Sofa Covers, Luggage, Interior Decoration, Curtain Decoration, Shawls, Handicrafts, DIY Handmade, etc.










| Weight | 0.110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 11 × 11 in |
| Brand Name | NONE |
| Material | 100% Cotton |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| CN | Jiangsu |
| Technics | Woven |
| Function | Weather Resistance |
| Occasion | DIY Craft Materials |
| Type | Lace Fabric |
| Feature | Eco-Friendly |
| Pattern Type | Embroidered |
| Width | 130cm |
11 reviews for 100% Cotton Hollow Out Lace Embroidered Fabric with Shell Pattern for Sewing Dress Clothes DIY Handmade Crafting Cloth
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

G***c –
Fast delivery of the order! Really liked the design! High-quality fabric! Milky white color. Thank you!
Color: White Size: 45cmX130cm
a***r –
The quality is good. But too big pattern to make dresses..
Color: White Size: 45cmX130cm
R***s –
Color: White Size: 45cmX130cm
Y***p –
Color: White Size: 45cmX130cm
l***r –
Love the fabric will buy again thank you
Color: White Size: 45cmX130cm
5***r –
Beautiful fabric, very thin and delicate. Fast delivery.
Color: White Size: 45cmX130cm
B***i –
The shapes are bigger than expected. Nice cotton feel .
Color: White Size: 45cmX130cm
E***a –
Very nice, I recommend it.
Color: White Size: 45cmX130cm
S***a –
100% cotton… Large patterns… I recommend it.
Color: White Size: 45cmX130cm
L***f –
Color: White Size: 45cmX130cm
P***R –
Excellent
Color: White Size: 45cmX130cm