Down duvet 95 white goose down five-star hotel warm double single duvet core goose down duvet
Rated 4.94 out of 5 based on 16 customer ratings
(16 customer reviews)
$184.99 – $224.99Price range: $184.99 through $224.99
SKU:
GK5V6XGB6IY1
Category: Home Textile
Description






















































Additional information
| Weight | 8.100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 20 in |
| Brand Name | NONE |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| CN | Jiangsu |
| Season | Four Seasons |
| Filling | POLYESTER |
| Material | 100% Polyester |
| Technics | stitching |
| Grade | Quality |
| Weaving Technology | Sanding |
| Pattern Type | Quilted |
| Pattern | Quilted |
| Manufacturing Technology | Quilted |
| dimensions | 150x200cm, 180x220cm, 200x230cm |
| Weaving process | twill |
| Velvet content | 50%-60% |
| Flower pattern | White, pink, coffee, gray, sky blue, beige, white, pink, coffee, gray, |
| Angiometric weight | 5.1-6 pounds |
| Subdivision of bedclothes | Down quilt |
| Product level | Qualified products |
| Net weight of filling material | 2.1-3 pounds |
| Color classification | white |
| Filler | Polyester |
| Applicable season | winter |
| style | Simplicity |
Reviews (16)
16 reviews for Down duvet 95 white goose down five-star hotel warm double single duvet core goose down duvet
Add a review Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
$10.99 – $35.99Price range: $10.99 through $35.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$35.99 – $94.99Price range: $35.99 through $94.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$54.99 – $126.99Price range: $54.99 through $126.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$106.99 – $185.99Price range: $106.99 through $185.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$16.99 – $42.99Price range: $16.99 through $42.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$10.99 – $39.99Price range: $10.99 through $39.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$24.99 – $34.99Price range: $24.99 through $34.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

П***а –
Excellent blanket. Warm, gentle, airy… Already bought three pieces: for myself and relatives. I recommend.
Size: 180x220cm 3.5kg Color: Cotton twist-beige
a***r –
I purchased several of these excellent products with great value for money and provided them as gifts to those around me.
I highly recommend it, but there is a regret that I wish I had also purchased the cover.
Anyway, thank you.
Size: 200x230cm 4kg Color: gray
Anonymous –
This is a high quality product! I am happy with my purchase. Fluffed it up in the dryer, it got bigger.. warm. No pocky feeling of any feather at all..soft. There is a zipper to see the down, very happy with it.
Size: 180x220cm 3kg Color: Cotton twist-grey
8***r –
The down content is also good. The feathers hurt when they come out, but this product is okay. I don’t know how many duck feather pillows I have at home. Hahaha, I ordered two queen-sized ones for the kids because I thought the single might be a bit small, and they arrived tightly packed. There’s no dirt, and the down is white series, which is nice. It can often have black feathers in it, making it look stained.
Size: 180x220cm 3.5kg Color: White
F***f –
Product received quickly and without any issues.
The product matches the description on the website and is well-packaged.
Size: 200x230cm 4kg Color: White
П***а –
I really liked the blanket: voluminous, warm (it gets hot in summer), lightweight. There is no unpleasant odor. Of course, after unpacking it was thin (vacuum packaging), but the vertical steamer + time for “defrosting” and transformation happened. The fabric rustles, but not obtrusively and pleasantly. It doesn’t bother us. I recommend.
Delivery to the door!
Size: 150x200cm 3kg Color: Coffee Color
Anonymous –
Size: 200x230cm 4kg Color: White
Anonymous –
It’s great. I bought it with some hesitation, but there’s no smell and it’s all fluffy. It looks pretty when covered.
Size: 200x230cm 4kg Color: White
Anonymous –
I didn’t have high expectations because the price was low, but it exceeded my expectations. Fortunately, it arrived in the evening, and I slept warmly like nothing else while sleeping in the heat^^ It feels better than a blanket that costs several hundred thousand won.
Size: 180x220cm 4kg Color: White
Anonymous –
This is my second orver with this seller! Honestly we r so satisfied with the quality of the duvet. I am getting another one for my family. It’s truly wonderful.
Size: 180x220cm 3kg Color: Coffee Color
Anonymous –
I bought it with confidence because the reviews were good, but it exceeded my expectations.
The quality makes me very satisfied.
Highly recommended, give it a try.
I purchased 180X220 4kg.
The power is sufficient and it’s warm enough.
The actual weight is 3.8kg, so if you sleep with it covered…
It feels a bit heavy.
needs an adaptation period
I think it would be good to purchase 3.5kg.
This photo shows the cover purchased separately and put on.
Size: 180x220cm 4kg Color: Coffee Color
Anonymous –
When I received it, I thought it was really good so I ordered another one.
Size: 200x230cm 4kg Color: White
E***a –
It’s hot
Size: 200x230cm 3.5kg Color: White
Anonymous –
This is my first down blanket, I have no ability to compare, but the blanket looks good with all the down inside it, it will be warm.
Size: 200x230cm 3.5kg Color: White
T***r –
Did not expect such a good quality. It’s fluffy, thick and warm. Ordered the 3kg filling
Size: 180x220cm 3kg Color: White
Р***а –
Great blanket!!! A slight smell of feathers was noticeable after opening the package. I fluffed it up in the cold and it became big and fluffy!!!! It makes a little rustling sound, but it’s not a problem, you sleep like in a den😁👍👍👍! It keeps its shape and doesn’t leak anywhere! Thanks to the manufacturer and seller! They shipped quickly, the delivery delay was at customs!
Size: 150x200cm 3.5kg Color: sky blue