DIY Mosquito Net for Bed Window Home Textile the Mesh Indoor Self-adhesive Anti-insect and Fly Screen Curtains Garden
$2.99
Description
DIY Self-Adhesive Indoor Insect Fly Mosquito Window Screen Curtain Mosquito Netting Door Anti Mosquito Net Window Mesh Bug Net
Feature
Size: 150x200cm/130x150cm,Can be easily cut down to size and fitted to multiple windows, stick the self-adhesive tape to the window frame place the netting over and cut off any excess.
Transparent Screen Mesh with Hexagon Hole, Made of 100% Polyester. Easy to fit and remove. Leave your windows open and enjoy fresh cooler air.
With self-adhesive sticky tape on the back of the frame. The soft net fabric sticks to the barbed side incredibly well, so it's difficult to pull off and stays taut.
Fantastic Replacment Window Screen, the diameter of the holes very tiny, small. Super Transparent, white net is invisible across the window; it doesn't reduce the room's light or make it look ugly .
Specification:
Material: Nylon
Size: approx. 130cm*150cm//150cm*200cm
Net hole's dia.: 2mm
Color: White/Black
Package Included: 1 x Insect Net
1 x invisible tape
Using steps:
1.Clean the window frame, make the sticky-back hook tape stick the frame fastness.
2.Measure the size of the window with a ruler, and then measure the length of the screening window.
3. Use a scissors to cut the appropriate size according to the measured length.
4. According to the corresponding length of the hook and sticky tape on the screening window.
5. Remove the stickers from the back of the hook and sticky tape.
6. Attached to the window directly.






























| Weight | 0.067 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19 × 2 in |
| Brand Name | NONE |
| Type | Single-door |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| CN | Zhejiang |
| Age | adults |
| Model Number | Window Room Protector Mosquito Anti Bug Door Curtains Nets Screen |
| Material | 100% Polyester, Nylon |
| Applicable People | Unisex |
| is_customized | Yes |
| Feature | Insecticide Treated, LLIN, Folded |
| Function | Accessories |
| Use | Home, Outdoor, Camping, Travel, Military |
| Name | Anti-mosquito Sand Window |
| Wire diameter | 40 (mm) |
| Mesh | 14 mesh |
| Scope of application | window |
| Performance | Easy to clean, light weight, good ventilation, good toughness |
| Color | White, Black |
| Specification | 1.3*1.5m, 1.5*2m |
| Style | Modern Minimalist |
| Choice | yes |
15 reviews for DIY Mosquito Net for Bed Window Home Textile the Mesh Indoor Self-adhesive Anti-insect and Fly Screen Curtains Garden
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
J***o –
good product
Color: White Size: 1.3×1.5m
Anonymous –
Color: Black Size: 1.5x2m
Anonymous –
Arrived extremely late, products work well but showed up extremely late and now out of season and not useful
Color: Black Size: 1.5x2m
E***O –
Color: White Size: 1.3×1.5m
Anonymous –
I have been using these for years. I have no complaint. I will buy again. What mosquitos!
Color: Black Size: 1.5x2m
Anonymous –
Color: Black Size: 1.3×1.5m
Anonymous –
Put it up with no issue
Color: Black Size: 1.3×1.5m
C***i –
Fits good 👍
Color: Black Size: 1.5x2m
f***f –
Color: White Size: 1.5x2m
J***e –
Works as shown. No bad comments about it.
Color: White Size: 1.3×1.5m
C***n –
Spectacular
Color: Black Size: 1.3×1.5m
Anonymous –
Haven’t used yet but everything is here
Color: Black Size: 1.3×1.5m
Anonymous –
Pink blanket is put inside of the netting to show you the fineness of the netting. Very narrow spline makes handling it easier. Many uses for around the house and garden.
Color: White Size: 1.5x2m
Anonymous –
Very fine mesh net. Good size amount of fabric. Also very nice roll of spline.
Color: Black Size: 1.3×1.5m
Anonymous –
Good item for the price
Color: White Size: 1.3×1.5m