Soft Silky Skin Friendl natural Eucalyptus Fiber Lyocell Bedding Set Forest Plants Leopard Duvet Cover Set Bed Sheet Pillowcases
$82.99 – $96.99Price range: $82.99 through $96.99
Material: 600TC Lyocell Eucalyptus fiber
Sheet Style: Flat bed sheet or Fitted bed sheet


Sheet Type: Flat Bed Sheet
Single size 3 pcs
1 pc duvet cover:150*200cm (59.1*78.7 inch );
1 pc flat bed sheet:180*230cm (70.1*90.6 inch);
1 pc pillowcase:48*74cm (18.9*29.1 inch);
US Full Size 4 pcs
1 pc duvet cover:200*230cm (78.7*90.6 inch );
1 pc flat bed sheet:245*245cm (96.5*96.5 inch);
2 pcs pillowcase:48*74cm (18.9*29.1 inch);
US Queen Size 4 pcs
1 pc duvet cover:220*240cm (86.6*94.5 inch);
1 pc flat bed sheet:245*265cm (96.5*104.3 inch);
2 pcs pillowcase:48*74cm (18.9*29.1 inch);
Queen Size 4 pcs
1 pc duvet cover:200*230cm (78.7*90.6 inch );
1 pc flat bed sheet:245*245cm (96.5*96.5 inch);
2 pcs pillowcase:48*74cm (18.9*29.1 inch);
King Size 4 pcs
1 pc duvet cover:220*240cm (86.6*94.5 inch);
1 pc flat bed sheet:245*265cm (96.5*104.3 inch);
2 pcs pillowcase:48*74cm (18.9*29.1 inch);
Sheet Type: Fitted Bed Sheet
120x200cm bed 3 pcs
1 pc duvet cover:150*200cm (59.1*78.7 inch );
1 pc fitted sheet:120*200+20cm (47.2*78.7 + 7.8inch );
1 pc pillowcase:48*74cm (18.9*29.1 inch);
150x200cm bed 4 pcs
1 pc duvet cover:200*230cm (78.7*90.6 inch );
1 pc fitted sheet:150*200+20cm (59.1*78.7 + 7.8inch );
2 pcs pillowcase:48*74cm (18.9*29.1 inch);
160x200cm bed 4 pcs
1 pc duvet cover:200*230cm (78.7*90.6 inch );
1 pc fitted sheet:160*200+20cm (59.1*78.7 + 7.8inch );
2 pcs pillowcase:48*74cm (18.9*29.1 inch);
180x200cm bed 4 pcs
1 pc duvet cover:220*240cm (86.6*94.5 inch );
1 pc fitted sheet:180*200+20cm (59.1*78.7 + 7.8inch );
2 pcs pillowcase:48*74cm (18.9*29.1 inch);
1 cm=0.3937008 inches
Kindly Reminder:
1.About tax,Buyers will be responsible for any local duty or Customs tax.
2.Different lights, environments and display screens, product may have some color difference.
3.This is duvet cover set do not include any filling or pillow filling.
4.With the difference in the measurement method, please allow 1-3cm in size deviation.
5.Because long distance transport, the bedding set is not so flat as picture, please wash and iron it, will be flat and beautiful as the picture.
6. you buy two pieces or more in my store can enjoy off 3% discount.
Real pictures
















































| Weight | 3.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 35 × 20 in |
| Brand Name | Fat Fairy HOME TEXTILE |
| is_customized | Yes |
| High-concerned chemical | None |
| Fabirc Construction | 600TC |
| Process Technique | Binding |
| Craft of Weaving | Tatting |
| Material | 100% Bamboo Fiber |
| Type | Duvetcover&2pcs Pillowcase&1sheet |
| Fabirc Style | TWILL |
| Suitable Region | Northern Europe |
| Style | Simple, European and American Style |
| Origin | |
| CN | Jiangsu |
| Quantity | 4 pcs |
| Weight | 2~3KG |
| Application Size | 1.8m (6 feet), 1.2m (4 feet), 1.35m (4.5 feet), 1.5m (5 feet), 2.0m (6.6 feet) |
| Color Fastness (Grade) | National Standards |
| Types | Duvet cover&2pcs Pillowcase&1 Fitted Sheet |
| Suitable Season | Summer Autumn Spring and Winter |
| Package | PVC packing(if you need more beautiful package, contact us) |
| Wash instruction | Easy Machine Washing cold water in gentle |
| Feature | Comfortable, Ultra Soft, Breathable |
| Shipping | Fast shipping such as Fexdex, UPS, TNT, DHL, etc. |
| Number | 791 |
| Duvet Cover Size | 200X230cm, 220X240cm |
| Bed Sheet Size | 230X250cm, 250X250cm |
| Fitted Sheet Size | 150X200+25cm, 180X200cm+25cm |
| Pillowcase Size | 48X74cm |
| Bedding Sets Size | Single, Twin, Full, Double, Queen, King |
| size_info | {“sizeInfoList”:[{“length”:{“cm”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”, “inch”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”}, “size”:”150x200cm bed 4 pcs”, “vid”:-1}, {“length”:{“cm”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”, “inch”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”}, “size”:”160x200cm bed 4 pcs”, “vid”:-2}, {“length”:{“cm”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”, “inch”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”}, “size”:”King Size 4pcs”, “vid”:-3}, {“length”:{“cm”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”, “inch”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”}, “size”:”180x200cm bed 4 pcs”, “vid”:-4}, {“length”:{“cm”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”, “inch”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”}, “size”:”Queen Size 4pcs”, “vid”:-5}, {“length”:{“cm”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”, “inch”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”}, “size”:”Single Size 3pcs”, “vid”:-36}, {“length”:{“cm”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”, “inch”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”}, “size”:”US Full size 4 pcs”, “vid”:-39}, {“length”:{“cm”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”, “inch”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”}, “size”:”US Queen size 4 pcs”, “vid”:-40}, {“length”:{“cm”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”, “inch”:”19 x 30 inch (48 x 74 cm)”}, “size”:”120x200cm bed 3 pcs”, “vid”:-41}]} |
18 reviews for Soft Silky Skin Friendl natural Eucalyptus Fiber Lyocell Bedding Set Forest Plants Leopard Duvet Cover Set Bed Sheet Pillowcases
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Б***я –
just gorgeous lingerie! quality of tailoring, packaging, beyond praise! This is my first purchase on Ali Express, I am very pleased. very cool store. thank you very much, you are the best! ! !
Color: 1 Size: 160x200cm bed 4 pcs
н***а –
Good material, dense. The corners on the pillowcases are poorly stitched, this is not critical, it’s just for the seller’s attention. For such a price, including for the promotion, a gift is almost. The tennis almost didn’t fit Ali. Thank you
Color: 4 Size: Queen Size 4pcs
С***а –
This is my third order of bed linen from this seller. The seller is simply smart, always gives advice, always in touch, makes decisions in favor of the buyer. Thank you for such an attitude! About the set: material 100% Tencel. Tencel combines incompatible qualities, it is simultaneously thin, durable, and heavy. It’s cold, sleeping in such underwear in hot summer is a pleasure. The print is clear, not smudged. The color is blue-gray, changing depending on the lighting. The seller included a towel the first time, but there were no towels in the previous two orders. Thank you!
Color: 1 Size: Queen Size 4pcs
O***h –
The bed linen is very beautiful and pleasant to the touch
Color: 1 Size: Queen Size 4pcs
Anonymous –
Really good quality ! Very fast delivery, thank you seller !
Color: 3 Size: 160x200cm bed 4 pcs
Х***а –
Delivered earlier than stated, print quality is good, there was a smell but it went away after washing, I recommend.
Color: 1 Size: Queen Size 4pcs
L***e –
Gave it very quickly, ordered exactly the size you provided. The quality and price ratio is excellent.
Color: 3 Size: 160x200cm bed 4 pcs
I***o –
Super quality, delivery took long but the wait was worth it!
Color: 1 Size: 180x200cm bed 4 pcs
Anonymous –
super bedding
Color: 4 Size: Queen Size 4pcs
П***а –
sooooo beautiful! Thank you very much to the seller!
Color: 1 Size: Single Size 3pcs
B***J –
Looks very good at first glance, now washing in the machine.
Color: 1 Size: King Size 4pcs
Л***а –
The bedding is certainly great, but it’s VERY slippery. We looked at it and put it back in the box; by the way, we didn’t include the TOWELS!
Color: 1 Size: 160x200cm bed 4 pcs
a***r –
It’s nice. I thought it was 100% silk, but it’s not.
Color: 3 Size: 180x200cm bed 4 pcs
С***а –
very nice underwear! It seemed too slippery before washing, but after washing it became very pleasant! The duvet cover seemed a bit large for a Euro-sized duvet. The bed is 160*200, I took 180*200cm bed 4 pcs.
Color: 4 Size: 180x200cm bed 4 pcs
П***а –
excellent fabric and tailoring!
Color: 1 Size: Queen Size 4pcs
К***я –
just super! The fabric is very pleasant, quality 🔥
Color: 2 Size: King Size 4pcs
У***а –
Color: 2 Size: King Size 4pcs
М***а –
I liked the underwear. The design and color are very beautiful. Pleasant, soft, and lightweight; not sure about the percentage of synthetic material, but it’s comfortable to sleep in. Sewn well and with high quality, I didn’t notice any crookedness or loose threads. A regular wash/ironing (ironed at high temperature) before first use went perfectly, nothing changed.
– from the downsides: 1) The duvet cover is 20 cm longer than a standard duvet.
2) for some reason, there is no pink border on the top of the duvet cover.
3) I would like to have the option to buy 70*70 pillowcases separately; I don’t have enough of them, as I’m used to them often coming in large sets.
Color: 3 Size: 160x200cm bed 4 pcs