ZIYOO Twin Size Bed Frame 14 Inch Heavy Duty Metal Platform No Box Spring Needed Easy Assembly Steel Slats Mattress Foundation
$105.99 – $137.99Price range: $105.99 through $137.99
—————————————————————————————————————————————————————————————
Product Description
We specializes in the design and manufacture of high quality bed frames.

Advantages
1.Crafted with meticulous attention to detail, this bed frame is designed to withstand the test of time, ensuring long-lasting performance.
2.Say goodbye to squeaky nights and hello to uninterrupted sleep with our noise-free technology.
3.Save time and effort with our hassle-free assembly process, no need to hire professional assistance.
4.Plus, with no box spring required, you'll have more space in your bedroom for other essentials.
5.Experience the ultimate combination of comfort, convenience, and durability with our Bed Frame.
The bed frame is made from high quality materials to ensure durability and sturdiness. It is designed to withstand heavy loads without compromising on stability. The well-designed structure ensures that no noise is generated when the bed frame is in use. In addition, the Wurfuss bed frame features a user-friendly assembly design with detailed instructions and all the necessary accessories for easy assembly.

Twin Size For Twin Mattress: 75" x 38"
Twin XL Size For Twin Mattress: 80" x 38"
Full Size For Twin Mattress: 75" x 54"
Queen Size For Twin Mattress: 80" x 60"
King Size For Twin Mattress: 80" x 76"
Cal King Size For Twin Mattress: 86" x 72"

Pre-drilled holes in the legs of the bed frame make it easy to install the headboard of your choice.
The headboard and footboard are not included!

Attention! Built in anti-loosening rubber ring
Screws should not be hand-tightened, use the supplied Allen wrench for safe and secure assembly!
The screw package also comes with a screw and nut, so it is normal to have leftovers after installation.



| Weight | 16.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 106 × 19 × 14 in |
| Brand Name | ZIYOO |
| With Storage | No |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| Installation Method | Assembly |
| Width(Mattress Size) | 1000mm, 1400mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm |
| Material | Metal |
| Metal Type | Stainless steel |
| Folded | No |
| Model Number | 350X-12 |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Reviews
There are no reviews yet.