SucceBuy Chaise Lounge Chair Outdoor Aluminum Patio LoungeFolding Pool Lounge Recliner Full Flat for Patio Beach Pool Dark Grey
$90.99
-
Sturdy and Rust-Resistant: Our chaise lounge chair features a durable aluminum alloy frame that supports up . It’s waterproof and rustproof, covered with premium sterling fabric that is breathable and comfortable. The fabric is long-lasting, resisting deformation and wear, providing excellent comfort and support. Enjoy a happy time with your family!
-
5-Position Adjustable: Designed with ergonomics in mind, our patio chaise lounge features 5 adjustable angles. Whether you want to rest, read, play games, sunbathe, or lie flat for a nap, the breathable fabric ensures a great leisure experience.
-
Portable & Easy to Install: The outdoor chaise lounge has a lightweight aluminum frame and a foldable design for easy storage and transport. Unfold and secure the frame to use, taking only 3 minutes to set up. It’s convenient and effortless.
-
Easy to Maintain: The aluminum frame requires minimal maintenance, and the sterling fabric is waterproof, and stain-resistant. Cleaning is easy—just wipe with a damp cloth, and the fabric dries quickly.
-
Versatile Use: Perfect for a variety of outdoor settings, you can enjoy this aluminum lounge chair on your patio, garden, poolside, beach, balcony, and more. Start your relaxing outdoor experience with your family today!


















| Weight | 19.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 113 × 63 × 11 in |
| Brand Name | SucceBuy |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Material | Fabric |
| Origin | |
| Installation Method | Assembly |
| Specific Use | Sun Lounger |
| General Use | Outdoor Furniture |
| Brand | SucceBuy |
| Load Capacity | 400 lbs/181.44 kg |
| Main Material | Aluminum Alloy + Sterling Fabric |
| Net Weight | 17.64 lbs/8 kg |
| Folded Dimensions | 43.7 x 23.43 x 4.13 in/1110 x 595 x 105 mm |
5 reviews for SucceBuy Chaise Lounge Chair Outdoor Aluminum Patio LoungeFolding Pool Lounge Recliner Full Flat for Patio Beach Pool Dark Grey
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

V***y –
Color: Brown 35.27lbs Ships From: CZECH REPUBLIC
p***r –
According to the description, perfect fit.
Color: Dark Gray 35.27lbs Ships From: france
v***n –
Color: Blue 35.27lbs Ships From: CZECH REPUBLIC
M***g –
Color: Dark Gray 17.64lbs Ships From: United States
E***r –
Color: Dark Gray 17.64lbs Ships From: spain