Modern PU Leather Set of 2 Dining Chairs with Metal Legs High Tufted Back Lion Head Pull Ring
$183.99
Features:
-
High-density foam with excellent support and breathability, the better choice for seat
-
Upholstered in PU leather and filled with sponge foam, offers you incredible comfort
-
Boasting a high backrest, it fixes and wraps the back higher and more comfortably
-
The lion head, a symbol of strength, adds a touch of intrigue and mystery
-
High backrest design that adopts classical tufted gold lion head elements
-
Featuring a gold lion head pull ring on the backrest, appeals nobility and luxury
-
The high back provides ample support for your back, reducing strain and fatigue
-
Supported by 4 black-painted legs for added stability and safety, load large weight
-
Elegant leather fabric and gold-plated legs give it a sophisticated and refined look
Specifications:
Type: Dining Chairs
Style: Contemporary/ Modern
Room: Dining Room, Hotel, Kitchen Island, Living Room
Set Includes: 2 chairs
Theme: Luxury
Features: Padded Seat, Tufted Gold Lion Head Pull Ring
Material: Microfiber Silicone Leather + Sponge + Iron + Eucalyptus Wood
Color: Grey & Dark Grey, Light Khaki & Creamy White
Net Weight: 13.4kg/ 29.54 lbs
Load-bearing: 150kg/ 330 lbs
Product Dimension: L * W * H 43.5×43.5x90cm/ 17.12×17.12×35.43 inch
Back Dimension: L * H 45×43.5cm/ 17.71×17.72 inch
Package Size: 61×58.5×55.5cm/ 24.02×23.03×21.85 inch
Package Weight: 15.85kg/ 34.94 lbs
Package Includes:
2 x Dining Room Chairs
1 x Assembly Instruction
1 x Screw Accessory (set)






















| Weight | 18.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 49 × 51 in |
| Brand Name | NONE |
| Installation Method | Assembly |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Backrest Height | 800mm |
| Type | Dining Room Furniture |
| Folded | No |
| Size | 43.5×43.5x90cm |
| General Use | Home Furniture |
| Is Rotatable | No |
| Set Type | Yes |
| Place Of Origin | Guangdong |
| With Handrails | Yes |
| Style | Minimalist Modern |
| Appearance | Modern Style |
| is_customized | Yes |
| Material | Synthetic Leather |
| Number in set | 2 pieces |
| Specific Use | Dining Chair |
| Model Number | YZ-X111 |
| Specification | 2pcs |
| Whether Cushioned | Yes |
11 reviews for Modern PU Leather Set of 2 Dining Chairs with Metal Legs High Tufted Back Lion Head Pull Ring
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Anonymous –
Very satisfied with the product. Same as the photos
Color: Grey Ships From: GERMANY
L***a –
Perfect
Color: Grey Ships From: GERMANY
l***a –
Perfect
Color: Creamy White Ships From: GERMANY
g***p –
Overall excellent .
Color: Grey Ships From: canada
A***a –
Chairs of good quality, worth their price, material should be durable, delivery in 3 days within the UK.
Color: Grey Ships From: UNITED KINGDOM
A***a –
Chairs of good quality, worth their price, material should be durable, delivery in 3 days within the UK.
Color: Creamy White Ships From: UNITED KINGDOM
a***r –
Absolutely amazing product and priced reasonably. I got 6 of these for my white marble effect sintered stone dinning table and these chairs go well with it . Came nicely packed in set of 2, has all screws and proper slots for screwing. Assembly is straightforward. Good quality, hoping it to be durable as well. As of now very happy with the purchase
Color: Creamy White Ships From: UNITED KINGDOM
Anonymous –
Very beautiful, corresponds to the description. Very satisfied.
Color: Creamy White Ships From: GERMANY
N***k –
Color: Creamy White Ships From: GERMANY
n***n –
Very beautiful, superb, I recommend.
Color: Creamy White Ships From: canada
Anonymous –
chairs of very good quality. soft leather in the kitten. legs firmly mounted, powder-coated, really great quality.
Color: Creamy White Ships From: UNITED KINGDOM