Camping Hammock with Mosquito Net Pop-Up Lightweight Portable Parachute Swing
$50.99 Original price was: $50.99.$40.99Current price is: $40.99.
Premium Quality Material hammocks are made with 210T Parachute Nylon. The material is soft, breathable, mildew-resistant and, if cared for, will last for a long lifetime.
We use strong Tree-Friendly Straps rather than ropes-Many parks and campground are actually banning hammock ropes because they damage and harm trees. Our Redwood Tree Straps are 100% tree-friendly.
Strong and Ultralight Carabiner-We use smooth aviation-grade aluminum carabiners, which are ultra-light (21g) and rated at over 1000lbs
2-in-1 REVERSIBLE DESIGN-Use as a regular hammock or with the mosquito netting when you need it! The hammock is two in one!
1.66 lbs for the complete bundle! Compare that to the weight of a one-man tent that costs 5-8x more!
Our hammock has a unique pop-up frame and is completely knot-free, making it the easiest mosquito net hammock on the market to set up. It is perfect for camping, backpacking, hiking, travel, and other adventures!
Unique Sun-Proof Design-fabric provides effective shading, which protects you against the bright sun and does not block your view.
Camping Hammock Premium Bundle
1 x hammock-120cm x 250cm, fits 1 person laying down, or two as a chair – 500 lb limit
2 x 6.5ft Straps-1Loops each-1000D ultra nylon or 2 x 6.5ft Straps-5Loops each-1000D ultra nylon
2 x Premium carabiners
1 x Built in Mosquito net with 2x fiberglass poles to hold the netting












| Weight | 0.750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 5 × 5 in |
| Brand Name | swallowtail |
| Installation Method | self-contained |
| Material | Nylon, 210T Nylon woven cloth |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | |
| General Use | Outdoor Furniture |
| Size | Two-person |
| Type | HAMMOCK, Camping Hammock/Single double leisure hammock |
| Age | adults |
| Brand | Swallowtail |
| Maximum user weight | 200-250kg |
| Hammock size | 250cm*120cm (98.5in*47in) |
| Hammock weight | 750g or 780g |
| Hammock strap type | 2ring or 5+1ring |
11 reviews for Camping Hammock with Mosquito Net Pop-Up Lightweight Portable Parachute Swing
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

H***s –
Looks good, but it is difficult to put it back in the storage bag. Still have to try it out in practice
Color: Army Green
Anonymous –
Color: Camouflage green
C***d –
It’s good! !
Color: Blcak-6 rings
M***i –
Color: Blcak-6 rings
t***9 –
Perfect, thank you very much to the seller.
Color: Army Green-6 rings
A***k –
Very nice hammock with strong straps and quality net. Folds very compact. Like!
Color: Army Green-6 rings
E***S –
I still have to try it and open it
Color: Camouflage-6 rings
N***a –
Good for this money. Quality good, quick delivery. Recommended.
Color: Army Green-6 rings
Anonymous –
Color: Army Green
H***h –
Haven’t tested it yet but looks like a quality product for the price, small packaging so easy to travel with
Color: Blcak-6 rings
A***r –
Color: Army Green-6 rings