Fashion Men’s Watches Date High-end Luxury Casual Sport Clock Classic Business Quartz Male Stainless Steel Wristwatches
$5.99 – $7.99Price range: $5.99 through $7.99
Report Item
• Quartz Movement: The watch is powered by a reliable quartz movement, ensuring accurate timekeeping.
• Fashionable Design :The watch features a stylish and trendy design that complements any outfit, making it perfect for fashion-conscious men.
• 30M Waterproof : (life waterproof )With a water resistance depth of 30 meters, only can splash a little water, can not be washed or in bathing,swimming,diving.
Specification
Movement type: Quartz Watch
Applicable people: Mens and Women
Watch band length Approx: 255mm
Watch band Width Approx: 20mm
Watch case diameter Approx: 38mm
Watch case Thickness Approx: 10mm
Packaging includes:
1*Watch












| Weight | 0.086 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 10 × 3 in |
| Brand Name | TVK |
| Band Material Type | Silicone |
| Display Type | Arabic Numeral Markers |
| High-concerned chemical | None |
| Feature | Shock Resistant, Complete Calendar |
| Movement origin | CN () |
| Band Length | 24 |
| Style | Fashion & Casual |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Origin | |
| Battery Included | Yes |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Case Material | Alloy |
| Case Thickness | 10 |
| Boxes & Cases Material | No package |
| Model Number | bw2003 |
| Band Width | 20 to 24 mm |
| Dial Diameter | 35 to 39 mm |
| Case Shape | Round |
| Dial Window Material Type | Hardlex |
| Item Type | Quartz Wristwatches |
| Choice | yes |
19 reviews for Fashion Men’s Watches Date High-end Luxury Casual Sport Clock Classic Business Quartz Male Stainless Steel Wristwatches
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Anonymous –
Item came on time great quality for the price and keeps great time easily sized with the right tools very happy with my purchase.
Color: steel red blue
Anonymous –
Great quality and best watch
Color: silicone Black
Anonymous –
Looks nice silicone band is heavier than i expected. The red and blue face is nice as well.
Color: C
Anonymous –
For this price, it works, is aesthetic, and simulates this design of others with higher cost.
Color: F
w***r –
Very inexpensive… very
Color: F
J***n –
Honestly, how can anyone have any issue with this watch? You know you’re not buying a seiko, but for this price you can’t go wrong. The whole watch is the cost of a battery, and it works well and looks nice. If you want a beater/disposable diver watch, this is a no-brainer.
Color: A
Anonymous –
very accurate to the description
Color: F
Anonymous –
Pretty nice for the little it costs
Color: A
R***c –
Satisfied
Color: F
s***r –
Great seller! 😎 ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ • extremely fast shipping — i couldn’t believe it when i opened my mailbox! Well-packed, item exactly as described, awesome value! Thanks again! 🙏🏻 🙏🏻 🙏🏻
Color: F
R***o –
Great for the price paid. The ratchet on mine doesn’t turn and the hands have some difficulty adjusting the time because they become loose when pressing the button.
Color: F
U***r –
Well made
Color: F
Z***a –
Very nice 😍
Color: bIack
U***r –
Awesome price good quality
Color: C
Anonymous –
show for the price it’s worth it!
Color: F
Anonymous –
I like to watch it’s not too heavy or too light .
The band feels good to me.
The one problem i had was setting the.
I don’t know if it was me i have problems setting the date on the watch it could be to watch itself but i got the date set by turning it around a few times to come up.
To me it doesn’t look like a cheap watch and it feels good on my wrist
Color: C
A***e –
Received super fast! Well packaged! 3 bags well protected bubble wrap, watch has display bags. These are really nice watches. Great quality! Well worth the price! Highly recommend ! ! !
Color: F
k***r –
Good everyday watch
Color: silicone red
Anonymous –
Thanks
Color: silicone Black Blue