POEDAGAR Fashion Exquisite Men Wristwatches Waterproof Luminous Date Luxury Man Watch Stainless Steel Quartz Men’s Watches Reloj
$16.99 – $23.99Price range: $16.99 through $23.99
Package Included:
1 x POEDAGAR Clock
1 x POEDAGAR Box
1 x Watchband adjust tool
1 x Watch wipe
1 x Warranty card
After-Sales Service:
If you have any questions, please contact us, we will try our best to deal with it for you.We will reply within 24 hours.
































| Weight | 0.164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 8 × 4 in |
| Brand Name | POEDAGAR |
| Band Material Type | Stainless steel |
| Display Type | Arabic Numeral Markers |
| High-concerned chemical | None |
| Feature | Luminous, Auto Date, Water-Resistance, swim, Luminous Hands |
| Movement origin | CN () |
| Band Length | 22 |
| Style | Fashion & Casual |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Origin | |
| Battery Included | Yes |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Thickness | 10 |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Model Number | 839 |
| Band Width | 25 to 29 mm |
| Dial Diameter | 40 to 44 mm |
| Certification | CE |
| Case Shape | Round |
| Dial Window Material Type | Hardlex |
| Item Type | Quartz Wristwatches |
| Choice | yes |
11 reviews for POEDAGAR Fashion Exquisite Men Wristwatches Waterproof Luminous Date Luxury Man Watch Stainless Steel Quartz Men’s Watches Reloj
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

E***o –
Pretty watch. You can’t beat the low cost. The band is thin and doesn’t feel of high quality. It has a hollow tinny sound to it. The watch looks very nice of your wrist. Buy it, you will still enjoy wearing it once in awhile.
Color: 839 Silver MintBlue
R***a –
Very nice watch, a bit light, but worth the price.
Color: 839 Silver White
c***r –
Bought as a gift and i’m very impressed with the quality of the watch design definitely worth the purchase price
Color: 839 Silver MintBlue
J***i –
Thank you very much beautiful watch i will buy again.
Color: 839 Silver MintBlue
S***a –
I bought 2 of this style and since the first one arrived I really liked it and it feels good for the price, I think it’s worth every penny. I already have two colors and I also think the brand is good, I just need to wait longer to see how they perform.
Color: 839 Silver White
Anonymous –
High quality build and a very stunning watch great piece to add to yout collection.
Color: 839 Silver MintBlue
C***r –
Not bad for $12 bucks! The watch is quartz of course and the bracelet is garbage but looks good altogether and for the price you can’t get a better ss watch for less $$. It may not be ss but its so cheap i will just buy a new 1 if i loose or break it.
Color: 839 Gold MintBlue
a***r –
This is my second watch from this store and both are pretty good. Obviously it’s a cheaper watch so you don’t expect much, but it has a good weight, looks like the pictures and came with everything it was supposed to come with. It’s a little rattley when it shakes on your wrist, and ticks pretty loud, but worth buying if you want the look of these watches.
Color: 839 Gold White
S***f –
Amazing watch good quality good price and stunning look
Color: 839 Silver MintBlue
a***r –
Just received the watch today made the band adjustments. I have it on. Looks gorgeous and i’m about to enjoy my day once again great looking piece.
Color: 839 Gold Blue
Anonymous –
I bought this because of the blue dial. I’m happy with the quality. It looks like a more expensive watch.
Color: 839 Silver MintBlue