Connectyle Men’s Water-Resistant Winter Hat Reflective Fleece Lined Earflap Cap Soft Warm Baseball Outdoor Sports Hat
$16.99





💕Water-Resistant & Windproof: Hat outer shell is made of water repellent nylon fabric, easy to make rain and snow falls quickly, keep you dry and well protect you against the cold in extremely chilly days
💕Warm & Comfortable: Hat with fleece inner lining brings you cozy and warm feeling, lightweight, durable, and warm for fall and winter.
💕Adjustable Fit: The back of the hat has adjustment hook and loop straps and elastic cord design,which can adjust the tightness according to the personal head circuference. A string adjuster to snug up the flaps if needed on a windy or particularly cold day for ears warmer.
💕Best fit for the head circumference: 55-59cm (21.6"-23.2")
💕 Earflap Protection: The extended earflap design enables your ears to be fully covered and warmth in the cool fall and winter season
💕Perfect head gear for outdoor activities such as running, walking, bicycling, skiing, snowboarding, hiking, hunting, and trapping





















Wash Instructions
Hand Wash Only
Available Colors
4 Colors:Navy Blue,Black,Army Green,Dark Grey




Brand Story
Connectyle is first launched in 2016 in cap industry. Connectyle aims to provide high quality, stylish, and perfect cutting caps. The power of the cap can be in

























| Weight | 0.200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 10 × 5 in |
| Brand Name | Connectyle |
| High-concerned chemical | None |
| Gender | Men |
| Feature | Multifunction |
| Applicable Season | Winter |
| Craft of Weaving | Non-Woven |
| Department Name | Adult |
| Origin | |
| CN | Fujian |
| Material | POLYESTER |
| Applicable Scene | Outdoor |
| Strap Type | Adjustable |
| Model Number | Baseball-020 |
| Pattern Type | Solid |
| Release Date | Winter2022 |
| Hat Size | One Size |
| Item Type | Baseball caps |
| Place Of Origin | (mainland) |
| Style | Casual |
| Colors | Navy Blue, Dark Grey, Black, Army Green |
| Head Circumference | 55-59cm (21.6″-23.2″) |
| Care instructions | Hand Wash Only |
| Closure type | Velcro |
| Fabric type | Nylon/Polyester |
| Features | Water-Resistant & Windproof, Adjustable, cozy to wear |
| For Ocassions | Perfect head gear for outdoor activities such as running, walking, bicycling, skiing, snowboarding, hiking, hunting, and trapping |
5 reviews for Connectyle Men’s Water-Resistant Winter Hat Reflective Fleece Lined Earflap Cap Soft Warm Baseball Outdoor Sports Hat
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
С***а –
Color: Dark Grey Size: 55-59cm
Р***й –
👍👍👍
Color: Dark Grey Size: 55-59cm
С***ч –
Bought for fishing use. The quality is good. Haven’t tested the windproof qualities yet, but at -3°C it’s fine.
Color: Army Green Size: 55-59cm
Anonymous –
Color: Black Size: 55-59cm
Anonymous –
Color: Dark Grey Size: 55-59cm