Men Women Fashion Oversized Square Reading Glasses Large Frame Presbyopia Eyeglasses Diopter +1.0~+3.0
$1.99 – $2.99Price range: $1.99 through $2.99
Gender: Unisex
Type: Reading Glasses
Material: Resin Lens+PC Frame
Frame Width: 140mm/5.5inch
Lens Width: 49mm/1.9inch
Lens Height: 37mm/1.5inch
Bridge Width: 13mm/0.5inch
Temple Length: 136mm/5.4inch
Glasses Color: As the Photo Shows
Glasses Degree: 0/+1.00/+1.50/+2.00/+2.50/+3.00
Package Included: 1*Reading Glasses
Note:
1.There is 2-3% difference according to manual measurement. Please check the size carefully before you buy the item.
2.Please note that slight color difference should be acceptable due to the light and screen.














| Weight | 0.038 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 5 in |
| Brand Name | gootrades |
| Lenses Color | Clear |
| Style type | Rectangle |
| Origin | |
| Element type | Basic Classic |
| Gender | Unisex |
| High-concerned chemical | None |
| Product Type | Regular reading glasses |
| Applicable Scenarios | Casual |
| Certification | NONE |
| Lenses Material | Plastic |
| Item Type | EYEWEAR |
| Eyewear Type | Reading glasses |
| Lenses Optical Attribute | MIRROR |
| Frame Material | Plastic |
| Material: | Resin Lens+PC Frame |
| Frame Width: | 140mm/5.5inch |
| Lens Width: | 49mm/1.9inch |
| Lens Height: | 37mm/1.5inch |
| Bridge Width: | 13mm/0.5inch |
| Temple Length: | 136mm/5.4inch |
| Glasses Degree: | 0/+1.00/+1.50/+2.00/+2.50/+3.00 |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
13 reviews for Men Women Fashion Oversized Square Reading Glasses Large Frame Presbyopia Eyeglasses Diopter +1.0~+3.0
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

F***z –
Frame Color: black Eye Prescription: +150
Anonymous –
Beautiful glasses, high quality, fashionable and beautiful
Frame Color: leopard print Eye Prescription: +150
v***. –
comfortable
Frame Color: leopard print Eye Prescription: +250
h***r –
These are very nice glasses and can’t beat the price!
Frame Color: transparent Eye Prescription: +250
B***g –
.
Frame Color: black Eye Prescription: +200
B***g –
Frame Color: leopard print Eye Prescription: +200
K***a –
of excellent quality, the frame is very comfortable and durable
Frame Color: red Eye Prescription: +100
Anonymous –
Fast shipping thanks 😊
Frame Color: black Eye Prescription: +250
r***r –
Perfect 😎
Frame Color: black Eye Prescription: +150
Anonymous –
Great
Frame Color: black Eye Prescription: +250
J***h –
Frame Color: transparent Eye Prescription: +100
J***e –
Cute
Frame Color: blue Eye Prescription: 0
Anonymous –
Awesome
Frame Color: leopard print Eye Prescription: +250