1/18 RC Remote Control Drift Car Toy Model with Rechargeable Battery for Kids
$20.99 – $21.99Price range: $20.99 through $21.99
DESCRIPTION:
Scale : 1:18
Charging Voltage : 3.7V
Material : Plastic
Recommend Age : 3+
:
Type : Car
Functions: forward, backward, turn left, turn right
Remote control battery: 2 AA batteries (not included)
Car battery: 1×3.7V 800mah li-ion battery (included)
Charging time: about 120 min
Time of use: About 20 min
Remote Distance : About 20m
Size: about: big size 25*10.5*6.5cm
FEATURES:
1.Remote control: Every child desires to own a super sports car. The remote control car is exquisite. It has the functions of drifting,
forward, backward, turning left and right, easy to control.
2.Easy to Master: This remote control car can be steadily moved in any direction within a few seconds with a tiny, stylish remote control (suitable for children's hands). The best toy choice for children aged 3-9 years old.
3. Ideal Gift: The rounded edges protect children from harm. The car performs well on smooth surfaces and is suitable for indoor
and outdoor competitions. Not only can you use the remote control to play it, but you can also put it on the display stand as an
exhibit.
PACKAGE LIST :
1 x Remote Control Car
1 x Remote control
1x 3.7V 800mAh battery (Rechargeable)
1 x USB charging cable






















| Weight | 0.351 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 12 × 8 in |
| Brand Name | CONUSEA |
| Recommend Age | 14+y, 3-6Y, 6-12Y |
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Material | Plastic |
| Model Number | RC Car |
| Controller Mode | MODE2 |
| Dimensions | 25*10.5*6.5cm |
| Remote Distance | About 20 M |
| Type | Car |
| Package Includes | al Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB Cable |
| Remote Control | Yes |
| Scale | 1:20 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | Remote Control |
| Power | Electric |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Design | Cars |
| Control Channels | 4 channels |
| Flight Time | About 20 min |
| Choice | yes |
10 reviews for 1/18 RC Remote Control Drift Car Toy Model with Rechargeable Battery for Kids
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

P***z –
The car is very cool and moves fast; if you go too far, the connection is lost, but quality-price ratio is good. I recommend it.
Color: Inridescence 21CM
B***N –
Thank there great a little small then what i expected but asome.. thank you for delivering …
Color: Blue 25cm
M***A –
super carina car, I didn’t expect that the battery is rechargeable, it comes with its USB cable to charge it. Arrived very quickly.
Color: Orange 21CM
Anonymous –
It’s really good rc car
Color: Inridescence 21CM
c***A –
Perfect
Color: Inridescence 21CM
B***g –
Cheap little toy for kids. Acceptable for the money.
Color: Inridescence 21CM
R***r –
Great product and on time delivery.
Color: Orange 21cm
Anonymous –
Very nice the kids like it
Color: Colorful 21cm
a***r –
Awesome!
Color: Colorful 21cm 2B
A***y –
Perfect gift for christmas the kids love them
Color: Green 21CM