Remote Control 1:16 RC Drift Off-Road Car Alloy Body 2.4G High-Speed Truck with LED Lights
$27.99 – $43.99Price range: $27.99 through $43.99
Description
1. If you can't find the battery after receiving the package, please check the battery compartment of the toy car first;
2. The product is partly made of alloy material and partly made of plastic.
HIGH-SPEED DRIFT OFF-ROAD, ALLOY OFF-ROAD VEHICLE
Maximum speed: 20 km / h
Battery: 3.7V 500mAh
Drive motor: 130 carbon brushes
Working time: 30 minutes
Charging time: 90 minutes
Features:
1. Adopting simulation structure design, with the sense of handling of a real car, realising full-size scale model, high-speed driving, accelerating, decelerating, braking, reversing, turning left and turning right.
2. With rear wheel drive
3. Front and rear roof lighting
4. Simulated off-road tyres with strong grip.
Features:
1. Our Off-road Drift Climbing Car All-alloy body, and Similar products on the market are plastic
2. Our Off-road Drift Climbing Car light more. Our headlights More cool, brighter
3. Our Off-road Drift Climbing Car is independent, and the gearbox of similar products on the market is connected to the bottom of the car, which is different.
Now the shock absorption effect of the car is better.
4. Our Off-road Drift Climbing Car battery has a high discharge rate. The motor is more powerful.


























































| Weight | 0.710 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 19 × 12 in |
| Brand Name | 4WD |
| Recommend Age | 14+y, 3-6Y, 6-12Y |
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Material | Metal |
| Model Number | 3699-087 |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Certification | CE |
| Remote Distance | 40-50m |
| Type | Car |
| Package Includes | al Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB Cable |
| Remote Control | Yes |
| Scale | 1:16 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | No |
| Features | Remote Control |
| Power | 20KM/H |
| Design | Cars |
| Control Channels | 4 channels |
| Flight Time | 20 minutes |
| Choice | yes |
18 reviews for Remote Control 1:16 RC Drift Off-Road Car Alloy Body 2.4G High-Speed Truck with LED Lights
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

N***r –
Has a metal body, goes very fast on pavement, goes good through the grass, made to be crashed over and over again without breaking, awesome ! ! Nick, wi. U.s.a.
Color: DK087 Orange 1B FB
N***r –
😀 thank you
Color: DK087 Orange 1B FB
Anonymous –
Good in reality quality prices
Color: DK068 Cyan 3B Box
Anonymous –
Car drives very well and quickly.
Color: DK087 Black 1B Box
M***s –
Everything is fine everything is fine everything is fine everything is fine everything is fine everything is fine
Color: DK068 Orange 2B Box
Anonymous –
You get what you pay for. For the money, it’s a fun little toy.
Color: DK087 Orange 3B Box
g***o –
Very good
Color: DK087 Black 1B Box
K***s –
My newfie love it
Color: DK068 Cyan 3B Box
Anonymous –
Great toy for my 3 year old. It’s quick but they will get used to it after some practice. If you’re an adult, in my opinion , you’ll likely get bored of this quick. Quality feels great, the batteries are fine you’ll be able to replace the battery or charger easily because it’s a common spare part for these toys. I’ll take it for a spin in a big open area and report back. I tried it briefly in the room just to make sure it works.
Color: DK068 Cyan 3B Box
Anonymous –
Ok, I recommend it for this money, it arrived on time, I warmly recommend it.
Color: DK087 Black 1B Box
l***a –
It arrived in perfect condition and is working flawlessly so far. I hope it lasts. A constructive criticism: you could add an entrance to charge the cart from the outside, because every time you need to charge the cart, you have to open it, take out the battery, and then put it back. But apart from that, the cart is great; my godson liked it a lot.
Color: DK087 Black 1B Box
Anonymous –
This is a gift for a friends son but i bought my son a blue one and it’s fun for a 3-4 year old but as an adult you’ll want to get the faster one
Color: DK068 Black 3B Box
L***a –
This is so cool it goes super fast but it’s not as big. I expected it to.
Color: DK087 Black 1B Box
T***c –
Yes amazing product kids will love it
Color: DK068 Black 3B Box
K***e –
Good value rc car. Excellent customer service and fast shipping.
Color: DK087 Orange 2B Box
Anonymous –
Nice car
Color: DK087 Black 2B Box
Anonymous –
Awesome toy for such money.
Color: DK068 Cyan 1B Box
R***n –
Not as fast and powerful as i expected. My neighbor kid is about 10, so i gave it to him.. He loves it, so it’s more of a toy than a “drift” racing car. It looks cool. Just not as good as other in the same price range.
Color: DK087 Black 1B Box