1:12 / 1:16 Scale 4WD RC Off-Road Buggy Truck with 2.4GHz Remote Control
$42.99 – $60.99Price range: $42.99 through $60.99
Note:
The retail packaging is made of foam boxes, which can reduce the damage to the product during transportation. If there is a problem, please contact us immediately. Thank you for your understanding.
The low price car is 28CM ,car scale 1:16
The high price car is 37cm,car scale 1:12
Features:
Newest 1:16/ 1:12 full-scale R/C monster truck.
2.4GHz radio technology, wide control range up to 50M.
Suspension shockproof system, better protect the truck.
With Hi-Q rubber wheel, anti-skid, perfect experience.
Applicable field: ground, grass or sand land
Description:
100% brand new, high quality.
1:12 Truck size:37 x 23 x 20cm
1:16 Truck size:28*17*12cm
Playing time:30 minutes
Charging time:3 Hours
Control range:50M
Car Battery included
Remote Controller:2*AA Battery(do not included)
Packing List:
1 x Rc car
1* transmitter
1* battery


























| Weight | 1.325 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 24 × 23 in |
| Brand Name | xingyuchuanqi |
| Recommend Age | 12+y, 14+y, 3-6Y, 6-12Y |
| Origin | |
| Material | Metal, Plastic |
| Torque | 10-20cm |
| Model Number | 4D-P5 |
| Design | Cars |
| Controller Mode | MODE2 |
| Wheelbase | 10-20cm |
| Certification | CE |
| Tire Track | 10-20cm |
| Dimensions | 35*20*18cm |
| Remote Distance | About 30-50 meters |
| Type | Car |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB Cable |
| Remote Control | Yes |
| Scale | 1:12 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | Remote Control |
| Power | Battery |
| Charging Voltage | 110V-240V |
| Warning | Please accompany children play together, develop intelligence |
| Warranty | 15days |
| Control Channels | 4 channels |
| Flight Time | 20-25Min |
| Is Electric | Aa Battery |
| Is Batteries Included | No |
| Choice | yes |
16 reviews for 1:12 / 1:16 Scale 4WD RC Off-Road Buggy Truck with 2.4GHz Remote Control
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

J***n –
Good
Color: 28cm Black metal-1B
L***g –
Received it, it works very well.
Color: 37cm Black Large-1B
Anonymous –
Great product
Color: 37cm Black Large-1B
V***d –
Not going to lie — i was a bit worried at first, but honestly, my kid loves it! For the price, it exceeded my expectations and outperforms anything comparable at walmart. If you’re looking for something more high-end, you’ll need a bigger budget, but for what it is, this product delivers exactly what’s advertised. I’d definitely consider buying from this seller again and even upgrading to one of their premium products in the future.
Color: 28cm Black metal-1B
M***r –
Cute!
Color: 28cm Black metal-1B
Anonymous –
Color: 37cm Black Large-1B
T***r –
Very good
Color: 28cm Black metal-1B
P***d –
Works super well would definitely buy again
Color: 37cm Black Large-1B
r***a –
Top cart
Color: 37cm Black Large-1B
Anonymous –
Color: 28cm Black metal-1B
s***s –
Perfect !! Exactly matches the description. Gives the impression of a high-quality and good product. The child is very happy. Highly recommend !! Arrived very very quickly !!!
Color: 28cm Black metal-1B
V***a –
Color: 28cm Black metal-1B
J***r –
My son absolutely loves this truck!! By far the best thing he got for christmas! !
Color: 37cm Black Large-1B
Anonymous –
The car arrived in Israel within 9 days. The product description is accurate, a beautiful and sturdy car, good material. The children are extremely happy. A successful purchase.
Color: 28cm Black metal-1B
M***8 –
Great 4×4, chassis is built well with good shocks, metal body, nice remote control. Only downside is the packaging, it’s an unprotected foam clamshell which could be easily damaged by shipping…luckily mine arrived in good shape.
Color: 37cm Black Large-1B
U***r –
My godson loved his truck.
Color: 28cm Black metal-1B