MJX Hyper Go 16208 1/16 Scale 4WD Brushless RC Off-Road Pickup Truck with 3S Battery
$102.99 – $222.99Price range: $102.99 through $222.99

Tips: Because the picture cannot be replaced, the 16210 car only has a 2S battery, not a 3S battery
Basic parameters:
Product Model :16208&16209
Body color: red blue/pink blue
Scale 1/16
Maximum speed: 45km/h
Remote control distance: 60-80m
Maximum use time: 10min
Charging time 3h (using 5V 2A charger)
Charging method USB charging cable
Dimensions:
Product size (mm): 252X205X100
Wheelbase (mm): 174mm
Wheelbase (mm): 182mm
Tire Diameter(mm): 83mm
Vehicle weight: 1070g

Configuration:
Motor Specifications:
Brushless Motor
Motor cooling aluminum heat sink + cooling fan
45A brushless ESC (with aluminum heat sink)
Servo Specifications 17g Digital Servo
Remote control 2.4G
Remote control battery AA*2
Battery Specifications 7.4V 1050mAh 25C
Packing list:
Off-road vehicle*1
Remote control*1
battery*1;
rear wing*1;
Manual*1;
USB charging cable*1;
Hexagon wrench*1;
Head-up wheel accessories*1;
Screwdriver*1

Product Description
feature:
1. All-metal hydraulic shock absorber;
2. Support 3S battery;
3. 45A brushless ESC + 2845 four-pole brushless motor;
4. All-metal transmission system (metal gear differential);
5. Standard independent receiver, easy to modify.









14209
Scale 1:14
Maximum speed: 43 km/h
Product with color box weight: 2420G
Product Specification: 32*21*14 CM
Color box specification: 34*28.5*17.5 CM
Body battery: 7.4V 3000mah lithium battery
Usage time: about 15 minutes
Charging time: about 330 minutes Remote control distance: 120M



















14211
Scale 1:14
Maximum speed: 47 km/h (2S), 70 km/h (3S)
Product with color box weight: 2350G
Product Specification: 38*20.4*12 CM
Color box specification: 34*28.5*19.8 CM
Body battery: 7.4V 3000mah lithium battery
Usage time: Approximately 20 minutes
Charging time: about 300 minutes
Remote control distance: 120 m








12212
Scale 1:12
Maximum speed: 58 km/h
Product with color box weight: 3750G
Product specification: 38.5*29*15.5 CM
Color box specification: 31.65*43.8*22.6 CM
Body battery: 11.1V 2000mah lithium battery
Usage time: about 7-8 minutes
Remote control distance: 120 m







| Weight | 1.835 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 25 × 19 in |
| Brand Name | NONE |
| Recommend Age | 14+y |
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Model Number | 16208 |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Wheelbase | 17.4cm |
| Certification | CE |
| Tire Track | 18.2cm |
| Dimensions | 31*22.2*13cm |
| Remote Distance | 60-80cm |
| Type | Car |
| Package Includes | al Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB Cable |
| Remote Control | Yes |
| Scale | 1:16 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | Remote Control |
| Power | 2845 Brushless motor |
| Charging Voltage | 5V1A |
| Design | Cars |
| Control Channels | 4 channels |
| Steering servo | Three wire steering gear |
| Flight Time | about10min |
| Choice | yes |
17 reviews for MJX Hyper Go 16208 1/16 Scale 4WD Brushless RC Off-Road Pickup Truck with 3S Battery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

a***r –
Insanely fast shipping! Amazing rc better than expected! Great packaging! Recommend to all! Love it thank you so much!! A++++++
Color: 16208 2S 2B Ships From: United States
Anonymous –
👍 👍 👍 👍 👍
Color: MJX16207 2B Ships From: United States
b***r –
Thing is a beast! Don’t knock ali rc! Very fast and built extremely well. Only issue is it’s hard to control because the controller ( transmitter ) came in with a busted spring and doesn’t work very well and has connection issues along side the receiver being loose on the chassis. ( will buy again in future if transmitter issue is fixed.)
Color: MJX16207 2B Ships From: United States
P***i –
Super
Color: 16208 2S 1 Battery
M***. –
“Autko RC 1/16 impresses with power and durability. It performs well both on asphalt and in light terrain.”
Color: 16207 3S 1 Battery
Anonymous –
Good quality car. We have a lot of fun with the car.
Color: 16207 3S
Anonymous –
Terrific toy ..my kid loves it
Color: MJX16207 3B Ships From: United States
Anonymous –
This thing is pretty beefy. Might consider some replacement wheels as mine are already pretty eaten up. It’s really good at cartwheels, and bashing.
Color: 16208 2S 2B Ships From: United States
Anonymous –
I cant even lie this truck is the truth 💯 😤 Fun for me and my 9 yr old. So hands down yes id recommend it to anyone great buy, and built 💪 .
Color: 16208 2S 2B Ships From: United States
Anonymous –
Awesome little basher!
Color: 16208 2s
G***o –
Excellent item, it’s just a splinter, the only negative aspect is the lightness of the model.
Color: 16209 2S 1 Battery
U***b –
Great little rc and plenty fast on 2s. Has been very durable and it’s very well made. I have several traxxas and arrma and this has pretty similar build quality for what it is and its size.
Color: 16208 2S 3B Ships From: United States
D***l –
Fast tough fun
Color: 16208 2S 3B Ships From: United States
U***r –
Everything was perfect.
Color: 16208 2S 2B Ships From: United States
U***r –
Brand new truck with everything included. Great deal!
Color: 16208 2S 2B Ships From: United States
Anonymous –
So far so good. Item is as described. I recommend it. I don’t like the servo saver.
Color: MJX16208-2B
Anonymous –
Good product for the price. 3 or more 2s battery recommended for long fun 🙂
Color: MJX16208-3B