1:16 Scale 2.4GHz RC Off-Road Climbing Car with LED Lights 2WD Remote Control Toy
$35.99 – $43.99Price range: $35.99 through $43.99
Note:
1. If you can't find the battery after receiving the package, please check the battery compartment of the toy car first;
2. The product is partly made of alloy material and partly made of plastic.
ZWN 1:16 2.4Gh Model RC Car With LED Lights 2WD Off-road Remote Control Climbing Vehicle Outdoor Cars Toys for Boys Girls Gifts
:DK087
Size: 16.5*15*6.8CM
Maximum speed: 20 km / h
Battery: 3.7V 500mAh
Drive motor: 130 carbon brushes
Working time: 30 minutes
Charging time: 90 minutes
Features:
1. Adopting simulation structure design, with the sense of handling of a real car, realising full-size scale model, high-speed driving, accelerating, decelerating, braking, reversing, turning left and turning right.
2. With rear wheel drive
3. Front and rear roof lighting
4. Simulated off-road tyres with strong grip.
REAL SHOT DISPLAY


HIGH-SPEED DRIFT OFF-ROAD
ALLOY OFF-ROAD VEHICLE


CONQUER VARIOUS TERRAINS

THIS ONE SATISFY YOUR FANTASIES
Disrupting traditional remote control design
RC brand new system, innovative design
Ignite the eyeball



OUTPUT DRIVING FORCESTRONG STRONG OUTPUT
Achieve high-speed driving, instant rapid acceleration deceleration, and braking This may be your favorite equipment and will soon take you on a speed journey!

LED SEARCHLIGHT
Under the novel design, there are new LED searchlights and headlights
which make driving at night more interesting

ALLOY METAL BODY
body car made high- strength aluminum alloy, with strong stability
Equipped with anti-collision anti drop functions, suitable various terrains

EQUIPPED WITH INDEPENDENT METAL SHOCK ABSORBERS

45° LARGE SLOPE
Vehicle body challenges high difficulty
Even most uncompromising trembling slope easily cope

RESISTANT OFF-ROAD TIRES
tires made high-performance natural rubber material, with soft texture
elasticity uneven tire texture increases friction greatly enhances
gripremote control vehicle
Deep tread pattern better anti slip cushioning effect

REMOTE CONTROL AGILE FREE HANDLING

PARTICULARS DETAIL DISPLAY

PRODUCT PARAMETERS
























































| Weight | 0.510 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 19 × 17 in |
| Brand Name | zwn |
| Recommend Age | 14+y |
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Lithium battery |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Model Number | DK087 |
| Controller Mode | MODE2 |
| Certification | CE |
| CE | Certificate |
| Certificate Number | SPF22034591-1 |
| Dimensions | 24.5*14.5*9.5CM |
| Remote Distance | 40m |
| Type | Car |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB Cable |
| Remote Control | Yes |
| Scale | 1:16 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Barcode | No |
| Features | Remote Control |
| Power | 20km/h |
| Charging Voltage | 3.7v |
| Design | Dirt Bike |
| Control Channels | 4 channels |
| Flight Time | 20 minutes |
| Choice | yes |
12 reviews for 1:16 Scale 2.4GHz RC Off-Road Climbing Car with LED Lights 2WD Remote Control Toy
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

J***A –
Great and very beautiful.
Color: A068 Blue 1B OB
B***l –
Good product at a reduced price, great.
Color: DK087 Orange 1B FB
Anonymous –
Color: DK087 Black 1B FB
L***r –
Color: DK087 Orange 1B FB
Anonymous –
Color: DK087 Orange 1B FB
Anonymous –
Color: DK087 Orange 1B FB
e***o –
Color: DK087 Black 1B FB
e***o –
Color: DK087 Blue 1B FB
E***a –
Very gast car! Lovely goes well on the tarmak, pavement and gravel… 🙂
However its bad on grass 🙁
Color: A068 Orange 1B OB
J***e –
Color: DK087 Black 1B FB
Anonymous –
Color: A068 Black 1B OB
F***s –
Color: DK087 Black 1B FB