1:12/1:16 4WD RC Off-Road Car with LED Lights and 2.4G Remote Control
$48.99 – $60.99Price range: $48.99 through $60.99
• Remote Control Functionality :Experience the thrill of remote control with this 4WD RC car. It's perfect for off-road adventures and provides endless fun.
• LED Lights :Equipped with LED lights, this RC car not only adds to the visual appeal but also enhances the playing experience at night.
• 4-Channel Control :The 4-channel control feature of this RC car allows for precise maneuvering and control, making it a joy to play with.
• Nickel Battery Powered :Powered by a nickel battery, this RC car ensures long-lasting performance and durability, ready to go as soon as you are.
• Ready-to-Go :This RC car comes ready-to-go, eliminating the need for complicated assembly and providing instant playtime.
• Recommended for Ages 6-12 :Designed with children in mind, this RC car is recommended for those aged 6-12, making it a great gift idea.
1:12 / 1:16 4WD RC Car With Led Lights 2.4G Radio Remote Control Cars Buggy Off-Road Control Trucks Boys Toys for Children
Features:
Newest 1:12 full-scale R/C truck.
2.4GHz radio technology, wide control range up to 50M.
Suspension shockproof system, better protect the truck.
With Hi-Q rubber wheel, anti-skid, perfect experience.
Applicable field: ground, grass or sand land
Description:
100% brand new and high quality.
1:12 truck size:37x23x20cm
Playing time:15-25 minutes
Charging time:3 Hours
Control range:50M
Car Battery included
Remote Controller:2*AA Battery(do not included)
Packing List:
1 x RC car
1* transmitter
1* battery
1* charger
Noted:
1.Please ensure that an adult is present to supervise before use and avoid any potential danger.
2.Do not throw or strike the product forcefully to avoid damage or personal injury.
3.The product size is measured manually,and there may be an error of 1-3cm.Please understand.
4.Please refer to the actual product for color,different monitors may have color differences.




























| Weight | 1.384 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 24 × 23 in |
| Brand Name | NONE |
| Recommend Age | 14+y, 3-6Y, 6-12Y |
| High-concerned chemical | None |
| Is Electric | Nickel Battery |
| Origin | |
| Is Batteries Included | Yes |
| Material | Metal, Resin, Plastic, Rubber, PVC |
| Model Number | 9268 |
| Controller Mode | MODE2 |
| Certification | 3C |
| Dimensions | 37 x 23 x 20cm |
| Remote Distance | 50m |
| Type | Car |
| Remote Control | Yes |
| Scale | 1:12 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Features | Remote Control |
| Power | battery |
| Charging Voltage | 7.2V |
| Design | Dirt Bike |
| Warning | Please accompany children play together, develop intelligence |
| Control Channels | 4 channels |
| Flight Time | 20min |
| Choice | yes |
17 reviews for 1:12/1:16 4WD RC Off-Road Car with LED Lights and 2.4G Remote Control
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

D***h –
I’m so happy with this purchase! The quality of the product is excellent, and it feels very durable and well-made. It performs exactly as described in the product details and has exceeded my expectations. Shipping was fast, and the item was well-packaged to prevent any damage. I would absolutely recommend this to anyone and will definitely be a repeat customer.
Color: 37cm Black
L***g –
Very good in terms of quality and price, it works very well.
Color: 37cm Silver
f***f –
Very cool cart, 4×4 traction, long-range control.
Color: 37cm Black
L***a –
The toy exceeded my expectations.
Despite the chassis being made of plastic, the bodywork is made of metal.
Color: 37cm Silver
Anonymous –
Very good, delivered quickly.
Color: 37cm Black
Anonymous –
Excellent remote control cart 37cm, great for use.
Color: 37cm Black
R***l –
Excellent value better than expected i bought for a 5 &7 year old and ended up getting two more for the neighbor girls preteen/earlyteens and they all have a blast playing with them. Keep in mind you get more than what you pay for but you still only get what you pay for. If buying more than one manufacturer recommends you buy different models you can make multiple work together but need to power them on and sync controllers one at a time to avoid headache follow manufacturer suggestions
Color: 37cm Silver
j***y –
It works well and the battery is decent, the traction is very good and it moves smoothly on sand.
Color: 37cm Silver
W***e –
Generally, this rc car is very good. It’s a large size, with 4-wheel independent suspension, and 4 wheel drive (front and rear motors). The color and paint job are also impressive. The pistol controller is easy to use, with forward/back and left/right controls.
The not-so-good: the speed control (the trigger) is only on or off. There is no graduated speed control (rheostat). Also the steering is only hard left/right.
Color: 37cm Silver
M***a –
Exceeded my expectations, really top-notch, metal chassis, remote control for forward and backward as well as right and left, controlling the direction accordingly. It comes in dimensions of 37 cm in length, 22 cm in width, and 21 cm in height. Rechargeable battery with 7 AA batteries and charger included, just connect to USB!
Color: 37cm Black
Ш***ч –
The packaging is good. The car is powerful and fast. I played with it, I liked it. I haven’t given it to my son yet 🤣.
Color: 37cm Silver
Anonymous –
Love it
Color: 37cm Silver
m***r –
A perfect Jeep, of the highest level, made of metal, worth even 300 shekels.
Color: 37cm Black
Anonymous –
Excellent car, my son loves the metal one, but the battery doesn’t last long, so I would recommend buying an extra with a higher capacity. But it exceeded my expectations.
Color: 37cm Black
N***s –
I was pleasantly surprised by the quality of the build of the 4wd car. My 9 yr old grandson has put the remote controlled car through its paces and it has held up extremely well with no breakages from the flogging that he put it through. The remote control works as it should and it is very easy to use. I thoroughly recommend this super car.
Color: 37cm Black
a***o –
I really liked it, it’s very fast and made of a very good material. The first time it discharged very quickly, I hope this time the battery lasts longer! My boyfriend loved it.
Color: 37cm Black
H***r –
Car bigger than what i was expecting. Kids really love it.
Color: 37cm Black