Redragon GS510 Waltz RGB Desktop Speakers, 2.0 Channel PC Computer Stereo Speaker with 4 Colorful LED Backlight Modes, Enhanced
$21.99
In stock



【Product Features】
-
Enhanced Clear Bass – Equipped with advanced sound drive unit with full range 2.0 channel enhanced stereo core, GS510 offers you superior clear and rich sound.
-
Touch Controlled RGB Lighting – Not only the sound quality is solid, but also the lighting bar is attractive. 4 modes are selectable for different ambiances by touch-control, switch off the light is also available.
-
More Than Fancy – Minimalism modern urban design with solid frame keeps it in a calm and low key style. Up to 39 inches cable length between the two sound units compatible for most desk devices.
-
Handy Volume Knob – Delicate and compact volume knob combined with on/off switch offers you a convenient and precise volume adjustment.
-
Plug & Play for Broad Compatibility – USB powered with 3.5mm audio and mic cables allows this rockstar to party on wide types of stages for PC, TV, and Laptop. Up to 33 in (85 cm) cable length between two speakers.
Note: Products with electrical plugs are designed for use in the US. Outlets and voltage differ internationally and this product may require an adapter or converter for use in your destination. Please check compatibility before purchasing.
【Basic Parameters】
Model : Waltz
Speaker Type: Surround Sound
Connectivity Technology: Auxiliary, USB
Special Feature: Plug & Play for Broad Compatibility. USB powered with 3.5mm audio and mic cables allows this rockstar to party on wide type of stages for PC, TV, and LaptopPlug & Play for Broad Compatibility. USB powered with 3.5mm audio and mic cables allows this rockstar to party on wide type of stages for PC, TV, and Laptop
【Package list】
1 x Speakers
1 x USB Cable
1 x User Manual
【After Sales Policy】
We will provide a replacement or repair service in the following cases:
1. Send the wrong product.
2. Products have quality problems.
3. You receive a fake one.
4. Products cover damage due to user behavior/ accident is NOT COVERED.



| Weight | 0.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 16 × 10 in |
| Brand Name | REDRAGON |
| Power Source | USB, USB |
| Inbox adaptor | No |
| Cabinet Material | Plastic |
| Audio Crossover | Full-Range |
| Waterproof | No |
| Communication | USB |
| Speaker Type | Portable |
| Channels | 2 (2.0) |
| Support APP | No |
| Battery | No |
| Category | Speakers |
| Use | Home |
| Origin | |
| Sound Mode | Stereo Sound Mode |
| Voice Control | No |
| Number of Loudspeaker Enclosure | 2 |
| Input Power(W) | <25 W |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Input/Output | AUX |
| Intelligent Personal Assistant | None |
| Remote Control | No |
| Output Voltage | 3W |
| Certification | CE, FCC |
| Built-in Microphone | No |
12 reviews for Redragon GS510 Waltz RGB Desktop Speakers, 2.0 Channel PC Computer Stereo Speaker with 4 Colorful LED Backlight Modes, Enhanced
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

F***l –
Happy with these speakers. I had monitor speakers across the room previously. The redragon gs510 speakers are unmistakably clearer. Before i was missing background sounds in videos–now i hear them. The speakers will use an available usb connection for power. Excellent value.
Color: black Ships From: United States
T***s –
Came quick really good audio guarantee you’d like it
Color: black Ships From: United States
m***p –
Highly recommend and it sounds good
Color: black Ships From: United States
m***i –
Work fine, if you hear a strange sound coming from them it may be the rgb lighting, turning it off solved it for me.
Color: black Ships From: United States
A***x –
Pretty good set of speakers got the aux and usb port plugged in next to each other on my monitor turn on spotify, cranked it and my neighbors could hear it as clear as any(i had to sit outside my house was blared out by the music
Color: black Ships From: United States
R***u –
For someone that doesn’t really care too much about audio quality and just needs something basic to work. It is good enough. Wish the wires between the speaker could be a few cm’s longer, but otherwise this is an alright grab.
Color: black Ships From: United States
Anonymous –
Color: black Ships From: United States
S***y –
Looks amazing. The lights were good and it came in only two days.
Color: black Ships From: United States
Anonymous –
excellent quality.
Color: black Ships From: United States
Anonymous –
Look great, have great audio quality, arrived about 5 days early and just overall awesome
Color: black Ships From: United States
U***r –
Very good, the sound is spectacular for the price. They seem small but they sound very loud and the sound doesn’t distort like other cheap speakers. I really recommend them, and the color modes are nice. I see these speakers as being suitable for gaming and listening to music in a medium-sized room. They are also easy to connect.
Color: black Ships From: United States
a***r –
I like it and it came fast and work great
Color: black Ships From: United States