900W Portable Electric Clothes Dryer Large-capacity with Towel Rack PTC Heating Round Outer Cover for Homes, Apartments
$50.99
In stock
Specification
Color: Dark Blue
Material: Stainless Steel, Oxford Cloth, Plastic
Process: Sewing
Mount Type: Freestanding
Assembly Required: Yes
Heating Method: PTC
Power Source: Corded Electric
Plug Type: US Standard
Rated Power: 900W
Rated Voltage: 110V
Rated Frequency: 60Hz
Timing Range: 0-180 Minutes
Waterproof Rate: IPX1
Operating Environment Temperature: Indoor Temperature 10~35°C/50~95℉
Load Capacity: 5kg/11.02 lbs(Towel Rack), 15kg/33.07 lbs(Clothes Rack)
Power Cord Length: 1.5m/4.92ft
Product Size(D*H): 50*116cm/19.7*45.7in
Package Size: 36.5*21.5*16.5cm/14.37*8.46*6.5in
Gross Weight: 1.72kg/3.79 lbs
Net Weight: 1.4kg/3.09 lbs
Application
This product is suitable for homes, apartments, dormitories, hotels, laundries, wet weather, cold weather, and so on. It can be used to dry underwear, socks, T-shirts, baby clothes, sweaters, towels, bath towels, denim clothing, coats, jackets, etc.






Package Included
1* Main Unit
1* Outer Cover
1* English Manual
Other Accessories for Installation
Notes
1.Please check the size carefully before ordering.
2.Please read the operating manual completely before use. And pay particular attention to the safety instructions included.
3.Please allow the slight color difference caused by the shooting light and the 1-3 cm error due to manual measurement, and make sure you do not mind before ordering.
| Weight | 1.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 20 × 15 in |
| Brand Name | Bymaocar |
| Origin | |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Installation | Freestanding |
| Design | PILLAR |
| Castor | No |
| Power Source | Electric, Electric |
| Voltage | 110 V |
| Cord Length | 1.5M |
| Color | Dark Blue |
| Heating Method | PTC |
| Plug Type | US Standard |
| Rated Power | 900W |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Timing Range | 0-180 Minutes |
| Waterproof Rate | IPX1 |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Reviews
There are no reviews yet.