1200-1500W Portable Travel Clothes Dryer Machine PTC 5-layer Heating for Apartments, New Generation Electric Clothes Drying
$73.99
In stock
Specification
Heating Method: PTC 5-layer Heating
Timing Range: 0-240 min
Plug: US Standard
Voltage: 110V
Three Gears Adjustment: Cold Air Gear / Low Heat Gear / High Heat Gear
Bracket Material: Thickened Stainless Steel
Host Material: High-Temperature Resistant PC
Fabric Cover Material: High-density Waterproof Oxford Cloth
Number of Support layers: 2
Working Temperature: 60-70℃
Load Weight: 30kg/66.14lbs
Power: 1200-1500W
Working Noise: <45 dB
Power Failure Protection: Safety Temperature Control
Net Weight: 3.85kg/8.49lbs
Gross Weight: 4.4kg/9.7lbs
Product Size: 70*50*150cm/27.55in*19.68in*4.92ft
Package Size: 71*23*23cm/ 27.95*9.06*9.06in
Application
It not only can be used to dry clothes and is ideal for families, apartments, campers and student dormitories but also can serve as your heater in the cold winter. And because of its small size and weight, you can use it to warm up anywhere, anytime!






Package Included
1* Folding Remote Control Dryer
27 * Tubes
4 * Wheels
1* Remote Control
1* Outer Cover
1* English Instruction Manual
All Accessories for Installation
Notes
Please allow the slight color difference caused by the shooting light and 1-3 cm error due to manual measurement, and make sure you do not mind before ordering.
| Weight | 4.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 24 × 23 in |
| Brand Name | Bymaocar |
| Origin | |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Installation | Freestanding |
| Heating Method | PTC |
| Castor | Yes |
| Power Source | Electric, Electric |
| Voltage | 110 V |
| Color | Blue |
| Timing Range | 0-240 min |
| Plug | US Standard |
| Load Weight | 30kg/66.14lbs |
| Power | 1200-1500W |
| Working Noise | <45 dB |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Reviews
There are no reviews yet.