Multifunctional Portable Clothing Dryer Portable Mini Laundry Dryer Machine Baby Cloth Dryer High Temperature Sterilize Heater
$126.99
–Electric Clothes Dryer suitable for damp, cold, rainy weather, to help you dry and disinfect your clothes and a variety of textiles.
–It can hang clothes hanging in the rack, so that your clothes will not wrinkle, the equivalent of Steam iron.
–When you do not use, you can also use as a portable wardrobe, wardrobe.
–The host of the dryer, you can also use as a heater, so you no longer cold. Very practical and effective.
Product Description:
1.900w high power, high thermal efficiency. ively save drying time and solve the problem of rainy clothes
2.Waterproof cloth Oxford cloth Oxford cloth has a light texture, soft hand feeling, good waterproofness and durability!
3.Silent and comfortable drying, no longer disturbing the rest of your family
4.Four-sided umbrella type shelf: 4 sides of clothes rail reasonable space, can hang 8 pieces of clothing in a ring, saving space and electricity costs, rapid drying, washing and drying, easy to get wardrobe clothes, create a private drying clothes
5.Three-dimensional circulation heating, high energy conversion rate, dryer temperature increase
Product Parameters:
: Dryer
Product power: 900W
Rated voltage: 220V-50HZ
Timing range: 0-180min
Heating temperature: about 75C
Dryer load bearing: 10-15Kg
Heating element: PTC heating element
Product features: upgraded movement, quick drying
Power cord length: about 1.75 meters
Product size: 700*700*1480MM
Delivery list:
Dryer * 1



























| Weight | 4.500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 48 in |
| Brand Name | BarraDent |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Installation | Freestanding |
| Max. Timing Limit | <60min |
| Housing Material | Plastic |
| Certification | CE |
| Heating Method | PTC, PTC |
| Design | PILLAR |
| Castor | No |
| Power-off Protection | Yes |
| Controlling Mode | Digital Timer Control |
| Power (W) | 501-1000w |
| Voltage | 110-220V |
| Cord Length | 1.7M |
| Power Source | Electric |
| Product Name | Portable Clothes Dryer |
| Product Name 2 | Clothes Drying Machine |
| Color | Pink/Brown |
| Power | 900W |
| Loading Bear | 10-15kg |
| Product Weight | 2.8kg |
| Product Size | 70x70x148cm |
| Function 1 | Clothes dryer |
| Function 2 | Secadora de ropa |
| Function 3 | Asciugabiancheria |
| Function 4 | Clothing disinfection |
| Function 5 | Suszarka na pranie |
| Function 6 | Dryer machine laundry |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Reviews
There are no reviews yet.