Transparent Luminous LED Night Lights USB Luminous Acrylic Night Light Erasable Write Message Board Calendar Desktop Ornaments
$3.99
In stock
Product Features:
1. Indoor LED night light with USB-powered transparent acrylic message board and erasable pen.
2. Powered via USB cable, connectable to computer or household adapter for energy efficiency and environmental friendliness.
3. High-quality light-emitting material with low power consumption ensures extended service life.
4. Creative 3D night light featuring a soothing, soft illumination design.
5. Multi-purpose functionality: message board, mood night light, or thoughtful gift.
Product Specifications:
: LED Message Board Night Light
Material: Acrylic + ABS
Voltage: 5V
Power Consumption: 4W
Power Type: USB
Base Dimensions: 95 x 40mm
Luminous Flux: 100LM
Light Colour: Warm White
Packing List:
1x Night Light
1x Base
1x Pen















| Weight | 0.175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 14 × 5 in |
| Brand Name | Ligghig |
| High-concerned chemical | None |
| Voltage | 5v |
| Type | Night Light |
| Is Batteries Included | No |
| Shape | Rectangle |
| Is Bulbs Included | No |
| Nominal Voltage | 3V |
| Origin | |
| Certification | ce, CE, RoHs |
| Power Source | AC, DC |
| Wattage | 0-5W |
| Model Number | LED Memo Board |
| Body Material | ABS |
| Is Smart Device | No |
| Power Generation | Switch |
| Is Batteries Required | No |
| Item Type | Night Lights |
| Light Source | LED bulbs |
| Use | HOLIDAY |
| Battery Type | None |
| Luminous flux | 100LM |
| Power type | USB |
| Light Colour | Warm White |
| Choice | yes |
11 reviews for Transparent Luminous LED Night Lights USB Luminous Acrylic Night Light Erasable Write Message Board Calendar Desktop Ornaments
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

2***r –
Exactly as described, works great, marker is just a chalk marker so if you want to use other colors you can get chalk markers with the colors you want and they’ll work. Very happy with this!
W***y –
Came in good condition looks exactly like the picture but you have to take off stickers for the clear piece on both sides to use the pen it came with
U***r –
I’m going to use this tonight as my night light but also as a reminder to turn my tv off.
U***r –
Love this it’s perfect for my husband and i he leaves so early in the morning if there’s something i needed to tell him before he went to bed i leave it here even if it’s a simple i love you. Exactly what i expected it to be and exactly what it looks like. Thank you.
b***r –
My daughters love it. It shows off their artwork quite well
5***r –
This thing is so cool! Different! And i like different.
The box was a little bent up, but everything inside was ok. bottom part is plastic. Very light. Does not have an on & off switch. Just turns on when u plug it in, & then stays on till u unplug it.
Overall, i would absolutely recommend.
It also came almost 2wks early!
T***e –
Nice little writing light, especially for the price. I would definitely buy again.
K***s –
I got this for an easy, eye-grabbing message passing. Also, a great night light 😉
Unfortunately, though the “eraser” on the marker is very stiff. It seems to scratch the plastic. Otherwise, love it!
J***e –
It came with a white marker and use wipes instead of the eraser on the marker or it wouldn’t clean well. It doesn’t have a on or off button but i’m fine with it. The picture shows a brown screen because i didn’t take the wrap off.
s***r –
This is adorable. Such a great idea for couples wanting to leave messages or writing holiday greetings.
U***r –
Amazing bigger than i expected and perfect for daily bible verses