ECO-WORTHY Bifacial 100 Watt 12 Volt Solar Panel Monocrystalline Rigid High-Efficiency PV Module Power Charger for Sunsheds,Rvs
$55.99
In stock
【Efficiency improvement】
PERC technology: passivation film is used to enhance the reflection of sunlight inside the silicon base, improving the efficiency of the cells to 23%.Compared with the traditional 12BB mono panel that is only beautiful but has no actual improvement,this one achieve a win-win situation in terms of aesthetics and efficacy.
【Not easy to lose light】
Bifacial solar panels are designed with a transparent back of 12BB solar cells, the back panel uses composite materials, the light transmittance up to 91.5%, the conversion rate of 23%, the power generation is 858Wh per day under ideal conditions, compared to traditional solar panels, the power can up to 33%.
【Easy-to-install dimensions】
Size: 35.24 x 23.03 x 1.4inches, weight 14.55 Lbs. Diodes are pre-installed in junction box, with a pair of pre-attached 2.95ft Cable.
【Last for 25 years】
Highly weather-resistant panels can last for 25 years supported by an IP65 junction box, impact-resistant tempered glass, and corrosion-resistant aluminum frame.Delivered under the escort of corner protectors and pearl cotton, designed to protect your goods.
【1-on-1 service】
As a professional solar system manufacturer, whenever you encounter any problems, ECO-WORTHY Solar Panels Service will actively provide you with professional off grid system solutions within 24hrs.


























| Weight | 6.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89 × 58 × 3 in |
| Brand Name | ECO-WORTHY |
| Origin | |
| High-concerned chemical | None |
| Work Time (h) | 24 |
| Specification | Normal |
| Application | Home, Home/Garden, Recreational Vehicle (RV), Camping/Hiking |
| Output Voltage (V) | 18V |
| Certification | None |
| Model Number | L02M100TM-1 |
| Load Power (W) | 100W |
| Solar Power (W) | 100W |
| Solar Technology | Monocrystalline |
| Temperate coefficient of Voc | -(0.38+/-0.01)%/℃ |
| Power Source | Solar |
| Size | 35.2*23*1.4in (895mm*585mm*35mm) |
| Color | Black |
| Wattage | 200-299 W |
| Weight | 14.55 lbs (6.6 kg) |
| Brand | ECO-WORTHY |
| Type | Solar Panel |
| Temperate coefficient of Isc | (010+/-0.01)%/℃ |
| Max Power Current | 5.13A |
| Voltage | 18 V |
| Connector Type | MC4 |
| Rated Max Power | 100W |
| Features | All Daylight Conditions |
| Open Circuit Voltage | 22.7V |
| Max Power Voltage | 19.50V |
| Short Circuit Current | 5.55A |
| Power | 151-200 W |
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.