9 LEDs Solar Spotlights, Outdoor IP65 Waterproof, Spot Lights, Brightness Adjustable for Garden Backyard Driveway Patio Decor
$7.99

REMINDER:
When using it for the first time, it is necessary to press and hold the "ON" button in sufficient sunlight to turn on the light for charging. Please note that when the light is turned of, it will not continue charging!Please note that solar energy can only be lit in dark environments. During the day,you can place the solar panel facing down on the table to ensure that the panel can not see light, the lights are lit, and it can be charged when placed in sunlight.
After the lights are turned on, they automatically turn off during the day and turn on in the dark!
CHARGING AND OPERATION:
1. Please put the solar panel 45 ° south and put it in direct sunlight for 6-8hours to charge the solar product.
2. Press and hold the power key , and the light mode is highlighted – medium bright – low bright – off.
3. The lighting time after the battery is fully charged: 6-8 hours in high light mode, 8-10 hours in medium light mode, 10-12 hours in low light mode.4. There are two lighting modes for color: seven color gradient and fixed color, First, press the switch.
Noted:
1.Install the solar product in a place that is directly exposed to sunlight.
2. To extend the lighting time, press the ON/OFF switch twice to keep the light in low light mode.
3. Install in an outdoor location away from other light sources (such as streetlights). If other light sources are too bright at night, it may cause the product to not automatically turn on at night.The duration of light depends on the sunlight level, geographical location,weather conditions, and daytime of the solar product.REPAIR TROUBLESHOOTING AND BATTERY.
REPLACEMENT
1. Keep the solar panel clean.
If the solar product does not light up after about 3 years of use, please replace the rechargeable battery as it may have decayed or become damaged (lithium battery or battery of the same type as the recommended battery).
Package list:
1 x Solar Spotlight
1 x Installation tools









| Weight | 0.211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 16 × 9 in |
| Brand Name | BALDR |
| Is Bulbs Included | No |
| Origin | |
| Certification | ce |
| Is Dimmable | Yes |
| High-concerned chemical | None |
| Is Batteries Included | Yes |
| Installation Method | Assembly |
| Protection Level | IP65 |
| Body Material | Plastic |
| Power Source | Solar |
| Voltage | 1.2V |
| Style | Contemporary |
| Solar Cell Type | Ni-MH |
| Solar panel: | 5.5V/110ma polycrystalline silicon |
| Light color: | white light/warm light (three levels)/color light (adjustable color) |
| Light source: | 9LED |
| Battery: | 14500 lithium battery 500mah |
| Material: | ABS+PVC |
| Charging time: | Turn on the switch, direct sunlight for more than 6 hours |
| Light up time: | 8 hours of light up when fully charged |
| Working mode: | intelligent light control/one button switch |
| Choice | yes |
10 reviews for 9 LEDs Solar Spotlights, Outdoor IP65 Waterproof, Spot Lights, Brightness Adjustable for Garden Backyard Driveway Patio Decor
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
M***a –
Good enough lumens! Does the job for the price. Fast shipping to new zealand!
Emitting Color: Warm light
S***r –
These are great little lights i’ve set each up to give green lights on each of my plants on my balcony and it gives an amazing effect in the evening, lighting up the whole balcony with green lights targeting each tree
Emitting Color: 9LED RGB Wattage: 2pcs
S***r –
I love these lights with solar lights i’ve set them up to give green lights and light each tree individually in my balcony and the effect is amazing at night it light each one and gives an amazing ambient atmosphere
Emitting Color: 9LED RGB Wattage: 1pcs
r***a –
Top
Emitting Color: Warm light
S***r –
Great little lights. They charges with tge build in solar panels. And light up my plants on the balcony
Emitting Color: 9LED RGB Wattage: 2pcs
r***s –
perfect, excellent packaging, excellent product and provides sufficient light.
Emitting Color: Warm light
s***0 –
Arrived on time, well packaged. Look pretty in the garden.
Emitting Color: Warm light
S***m –
Will do for outdoor decorations. Very bright when turned on after taking out of box.
Emitting Color: Warm light
a***r –
works fine!
Emitting Color: Warm Light
Anonymous –
Good value for money…
Emitting Color: RGB