Gold 3-Light Linear LED Pendant Kitchen Light Modern Simple Style Dining Room Lighting Chandelier Dimmable
$21.99
In stock
Gold 3-Light Linear LED Pendant Kitchen Light Modern Simple Style Dining Room Lighting Chandelier Dimmable
Specification
Material: Iron, Aluminum Alloy, Silica Gel
Surface Treatment: High-temperature Baking Paint
Color: Gold
Style: Modern
Efficiency: E
Light Source Type: LED (Included)
Brightness: Infinite Dimming (5%-100%)
Control Mode: Remote Control, Switch Control,
Light Color: White, Neutral, Warm
Timing Range: 0.5, 1h
Power: 51w
Lumins: 4080lm
Light Temperature: 3000-6500k
Applicable Area: about 12m²/129ft²
Voltage: 95-260v, 50/60Hz
Base Size: 81*12*4cm/31.89*4.72*1.57in
Max. Height: 120cm/47.2in
Lamp Body Length: 80cm/31.5in
Overall Length: 131cm/51.6in












Details
Silica Gel Lampshade: It makes the light more gentle and more uniform to radiate into space, making it bright but not dazzling.
LED Light Source: It is more efficient and energy-saving than other light sources. The soft and stroboscopic lighting effect also takes care of the visual health of the family.
Solid Base: The thickened and enlarged base(31.89*4.72*1.57in) can improve the load-bearing capacity of the pendant lamp, making it more stable
Application
It is very suitable for the living room, kitchen, balcony, corridor, bathroom, basement, and restaurant, and provides a bright environment.
Package Included
1*Linear Pendant Light
1*Remote Control( Batteries Exclude)
1*English Manual
All Accessories for Assembly
Notes
1. Please disconnect the power and wipe with a soft, dry cloth before cleaning the lampshade or fixture.
2. When leaving the factory, the product has been adjusted to the maximum length (47.2in). You can shorten the height of the product by inserting the suspension wire into the reverse clamp.
3. Please note that if you use a wall switch, only the color of the light can be fixed, while the fixing of brightness needs to be set by the remote control.
4. Please be aware that the batteries for the remote control is not included because of aviation safety policy, you need to prepare two AAA batteries by yourself.
5. Please allow the slight color difference caused by the shooting light and the 1-3 cm error due to manual measurement, and make sure you do not mind before ordering.









| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 110 in |
| Brand Name | NONE |
| Is Bulbs Included | Yes |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Origin | |
| Certification | None |
| Is Dimmable | Yes |
| Material | Metal |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | Wedge |
| Voltage | 110 V |
| Luminous Flux | 2000-82000 |
| Installation Method | self-contained |
| Item Type | Pendant Lights |
1 review for Gold 3-Light Linear LED Pendant Kitchen Light Modern Simple Style Dining Room Lighting Chandelier Dimmable
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
R***o –
Body Color: Gold Wattage: 51-60W Ships From: United States