30cm Modern Bamboo Pendant Light Hand Woven Bamboo Art Chandelier Dining Room Lantern Chandelier Bedroom Dining Room Lamp
$21.99
In stock
30cm Modern Bamboo Pendant Light Hand-Woven Bamboo Art Chandelier Dining Room Lantern Chandelier Bedroom Dining Room Lamp
Product Parameters
Product name: Handmade bamboo chandelier
Size: 30cm
Light source type: E27 (bulb not included)
Color: bamboo color
Material: Bamboo
Hanging wire: wooden ceiling plate, whitehanging wire
Applicable: bedroom decorative chandeliers, room lamps, restaurant chandeliers, decorative lights
NOTE: No light bulb
Due to manual measurement, there is an error of 1-3cm.
Due to the difference between each monitor, there is a certain color difference, the actual product shall prevail.


















| Weight | 0.911 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30 × 23 in |
| Brand Name | STDJHong |
| Is Bulbs Included | No |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Origin | |
| Certification | ce, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| Material | Bamboo & Wooden |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | E27 |
| Voltage | 220 V |
| Luminous Flux | <60 |
| Installation Method | Assembly |
| Place | Parlor, Study, Master Bedroom, other bedrooms, Hotel Hall, Hotel Room |
| Item Type | Pendant Lights |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 3-5square meters |
| Technics | Hand Knitted |
| Model Number | YMMY-40008888 |
| Light Source | Halogen Bulbs |
| Style | Vintage |
| handwoven hanging lamp | bamboo lamp |
| bamboo hanging light | bamboo lights |
| E27 pendant lamp | pendant lights |
| bamboo pendant light | bamboo chandeliers |
| Choice | yes |
18 reviews for 30cm Modern Bamboo Pendant Light Hand Woven Bamboo Art Chandelier Dining Room Lantern Chandelier Bedroom Dining Room Lamp
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Anonymous –
Good size and seems like good quality, great value for the price
Body Color: 30cm Size: No Bulb
S***s –
I ordered the 30 one, it’s perfect for the space, it’s just as shown in the photo. I liked it very pretty, the only detail was the box that goes to the ceiling, it’s very small, we had to adjust it up to accommodate it.
Body Color: 30cm Size: No Bulb
M***s –
Perfectooooooo, arrived without any damage, very well packed. Quality product. Excellent seller!! !
Body Color: 30cm Size: No Bulb
R***a –
Sent super fast, thank you seller. I will definitely buy again without any doubt. One hundred percent recommendation, thank you.
Body Color: 30cm Size: No Bulb
1***r –
They are beautiful and at an excellent price! I had bought smaller ones at a department store for double the price.
Body Color: 30cm Size: No Bulb
T***o –
Thank you for every penny, it gave an elegant and cozy touch.
Body Color: 30cm Size: No Bulb
c***a –
Excellent product
Body Color: 30cm Size: No Bulb
s***o –
Very quickly
The product is also solid.
I am very satisfied.
Highly Recommend
Body Color: 30cm Size: No Bulb
Anonymous –
I really like the style of the lamp and I am happy to have bought it.
Body Color: 30cm Size: No Bulb
Anonymous –
very very pretty I love it
Body Color: 30cm Size: No Bulb
a***A –
Everything is fine, as described.
Body Color: 30cm Size: No Bulb
Anonymous –
Body Color: 30cm Size: No Bulb
s***e –
Body Color: 30cm Size: No Bulb
Anonymous –
Very good product, I recommend it.
Body Color: 30cm Size: No Bulb
R***r –
Very happy with this bamboo pendant light. The quality is better than expected for the price, and the hand-woven bamboo gives a lovely warm, natural look. It looks exactly like the photos and works perfectly in a modern or japandi-style interior. Packaging was secure and delivery was quick. Easy to install and creates a soft, cosy atmosphere. Highly recommend this product and seller
Body Color: 30cm Size: No Bulb
S***h –
Body Color: 30cm Size: No Bulb
e***r –
Very nice, just what I expected.
Body Color: 30cm Size: No Bulb
Anonymous –
Excellent, I highly recommend it. Very beautiful and well finished.
Body Color: 30cm Size: No Bulb