Industrial E27 Vintage Hemp Rope Pendant Lights Attic Personality Indoor Lightings for Loft/Living Room/Bar Pendant Chandelier
$3.99 – $8.99Price range: $3.99 through $8.99
Single Double Head Rope Pendant Light For E27 Bulb Twisted Style for Bedroom Restaurant Cafe Bar Country Style Indoor Decoration
Please noted:
1M Double Head means each side is 0.5M
3M Double Head (Each side is 1.5M)
4M Double Head (Each side is 2M)
(Bulb is not included)
If you want double head pendant light, we suggest you buy longer one (More than 2 meters) which look more beautiful.
Specifications: Style: Vintage.country loft Lampshade
Material: Hemp rope
Base Type: E27
Light Source: edison light bulb
Voltage: AC 90-260V ( all countries can use)
Rope Type: Single Head / Double Heads
Feature: Hand Knitting Rope Pendant Light













| Weight | 0.159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 15 × 7 in |
| Brand Name | COOINJOY |
| Is Bulbs Included | No |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Origin | |
| Certification | ce, ROHS |
| Is Dimmable | No |
| Material | Wicker |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | E27 |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Luminous Flux | <60 |
| Installation Method | self-contained |
| Place | Parlor, Study, Master Bedroom, other bedrooms, Hotel Hall, Hotel Room |
| Item Type | Pendant Lights |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 10-15square meters |
| Technics | Hand Knitted |
| Finish | Iron |
| Light Source | Halogen Bulbs |
| Style | Vintage |
| Choice | yes |
13 reviews for Industrial E27 Vintage Hemp Rope Pendant Lights Attic Personality Indoor Lightings for Loft/Living Room/Bar Pendant Chandelier
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

p***A –
It’s very good 👍
Body Color: Single Head-0.5m
N***L –
Good item, very good even like the ones sold in stores at double or triple the price… it’s recommended.
Body Color: Single Head-1m
A***k –
Super lamps, easy installation. The only downside is the lack of screws to secure the housing; I had to use my own from an old lamp. Besides that, everything is fine.
Body Color: Single Head-0.5m
Anonymous –
I bought two for a country house and seeing that they fit well, I have bought again for all the rooms. I recommend 100%.
Body Color: Single Head-1m
Anonymous –
I bought two for a country house and seeing that they fit well, I have bought again for all the rooms. I recommend 100%.
Body Color: Single Head-0.5m
Anonymous –
Rustic effect.
Valid for E27 bulbs for 60w.
Highly recommended quality/price ratio.
Body Color: Single Head-2m
Anonymous –
This is already the 4th lamp you bought. It’s very good, durable. Moldable to your liking by tying the knots you want.
Body Color: Single Head-1m
l***z –
Good material, well packaged, everything very fast, great, highly recommended this purchase for next time. I will repeat without doubt and soon. Currently, I still need to try some more but for now, I am satisfied.
Body Color: Single Head-0.5m
F***i –
Very cute and as described, I will change my rating if there are any issues.
Body Color: Single Head-0.5m
Anonymous –
They are very pretty and look elegant. The knot can be placed in many ways if you want. They shed bristles and the finish and wiring are standard but it doesn’t show on the ceiling and with a low-power bulb there’s no danger. For the price, I recommend them.
Body Color: Single Head-1m
D***s –
Perfect! Exactly like the picture looks good. Nice big thick hession or hemp looking rope comes with mount for the ceiling. Excellent value for money
Body Color: Single Head-1.5m
Anonymous –
I really like how it looks and it was not hard to install. You need to drill holes though
Body Color: Single Head-1m
Anonymous –
Excellent, I was able to easily adapt it to my creation, super quality.
I ordered 4 of them, they all work and are in excellent condition upon receipt. Top-notch, I recommend it! Fast delivery and to the correct mailbox, unlike others! !! !
Body Color: Single Head-1.5m