Nordic Glass Bauhaus Dining Room Chandelier Living Room Bedroom Bar Retro Coffee shop Decoration Chandelier Lighting Fixtures
$34.99 – $38.99Price range: $34.99 through $38.99
Light fixture material: glass+painted hardware
Lamp holder: E27 (warm LED bulb)
Wire: 1.3M~1.4M (length adjustable)
Voltage: 90V~260V
Suitable for: bedrooms, restaurants, balconies, cafes, bedside chandeliers, etc
Glass is a product blown at high temperatures. If there are small bubbles or impurities on the surface, it is a normal phenomenon. If you are overly picky, be cautious when purchasing.
If the glass is a little off-center after installation, adjust the lamp cap on top. If the glass lampshade is lower to the right, push the lamp head a little bit to the right. Once the center point is found, balance will be achieved. If the glass cover is slightly higher to the right, push the lamp cap a little to the left. In short, the balance can be adjusted
















































| Weight | 1.226 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 31 × 14 in |
| Brand Name | NONE |
| Is Bulbs Included | No |
| Installation Type | Cord Pendant |
| Origin | |
| Certification | ce, LVD, UL |
| Is Dimmable | No |
| Material | Glass Stone |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Is Smart Device | No |
| Base Type | E27 |
| Voltage | 90 – 260 V |
| Luminous Flux | 60-249 |
| Installation Method | Assembly |
| Place | Parlor, Study, Master Bedroom, other bedrooms, Hotel Hall, Hotel Room |
| Item Type | Pendant Lights |
| Warranty | 3 |
| Number of light sources | 1 |
| Lighting Area | 5-10square meters |
| Lampshade Color | WHITE, green, Orange |
| Technics | Plain Dyed |
| Light Source | LED bulbs |
| Style | New Classical/Post-modern Style |
| Choice | yes |
19 reviews for Nordic Glass Bauhaus Dining Room Chandelier Living Room Bedroom Bar Retro Coffee shop Decoration Chandelier Lighting Fixtures
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

L***r –
Very satisfied with the lights, unfortunately one of them came damaged out of the packaging.
Body Color: brown 4 Emitting Color: Warm White
A***a –
I definitely recommend!
Body Color: brown 4 Emitting Color: Warm White
A***n –
Very pretty lamp that will make an impact once installed.
The upper part is made of metal but blends very well with the lower ceramic part.
Happy with this purchase
Body Color: White3 Emitting Color: Warm White
A***s –
Beautiful! Easy assembly, long cable, can be shortened. Very nice color combination, good quality :).
Body Color: brown 1 Emitting Color: Warm White
A***s –
Super, fast delivery, well packed, I’m in love.
Body Color: brown 1 Emitting Color: Warm White
K***y –
Very good seller, quality product, I highly recommend+++
Body Color: Orange 4 Emitting Color: Warm White
J***a –
Great product! Lovely nordic design, bright colours, really good quality. Arrived safely, packaging was carefully prepared. Highly recommended product and seller.
Body Color: Orange 2 Emitting Color: Warm White
D***n –
I am happy with it and the beautiful lamp in terms of quality/finishing. Installation was also very easy. Please note, it is really small. Dimensions are correct, but the diameter of the orange cap is more like a breakfast plate than a regular plate, do you realize that? I also expected the white bulb to be a separate part, but that is the lamp. If you install another lamp (e.g., smart lighting), it sticks out far below and you don’t have that beautiful round shape.
Body Color: Orange 1 Emitting Color: Warm White
b***b –
The item is so nice, arrive exactly in the day of delivery. And it has a bulb included in it.
Body Color: brown 4 Emitting Color: Warm White
Anonymous –
Just as described! Changed the bulb to a calex smart/hue. And at least 50% cheaper than local online design shops 🙂 very pleased.
Body Color: brown 4 Emitting Color: Warm White
M***z –
Body Color: brown 1 Emitting Color: Warm White
S***z –
Looks exactly like the images. Arrived in good condition. Cannot complain for the price – simple elegant design. Any minor issues with the quality are not noticeable at the height it’s set at so very happy with the purchase. Others commented that the cable looks a bit cheap – it is, but can be easily replaced. Overall very happy with
Body Color: brown 3 Emitting Color: Warm White
P***r –
Love the look of these lights, i did rewire them and bought new lamps because the lamps that come with it look very cheap and are too bright. Delivery was very quick and everything was well packaged.
Body Color: brown 1 Emitting Color: Warm White
Anonymous –
Super happy. Bought two. One has a little point of too much paint on the glass – but even with that little mark they look so beautiful
Body Color: brown 3 Emitting Color: Warm White
Anonymous –
interesting and beautiful green, I installed it in the bathroom and it looks great.
Body Color: Green 3 Emitting Color: Warm White
L***r –
Smaller than it looks but nice
Body Color: brown 3 Emitting Color: Warm White
L***a –
Body Color: White 1 Emitting Color: Warm White
K***r –
We really like it. The color is beautiful. The workmanship is excellent.
Body Color: brown 1 Emitting Color: Warm White
K***r –
They arrived in great condition. We’ll see how they work.
Body Color: Orange 1 Emitting Color: Warm White